روسیه: خواستار نشست شورای امنیت هستیم

منبع: برترین ها

19

1399/5/28

04:36


معاون وزیر خارجه روسیه اعلام کرد که هنوز پیشنهاد رئیس جمهور این کشور درباره برگزاری کنفرانس درباره خلیج فارس و ایران بر روی میز قرار دارد.

خبرگزاری فارس: «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه تاکید کرد که پیشنهاد «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه برای برگزاری کنفرانسی مجازی میان سران کشورهای شورای امنیت سازمان ملل به همراه ایران و آلمان برای بحث درباره خلیج فارس و ایران همچنان بر روی میز باقیمانده است.

وی در پاسخ به سوالی در این باره که با وجود مخالفت آمریکا، آیا هنوز ابتکار روسیه درباره ایران بر روی میز قرار دارد، گفت: «بله، البته».

روسیه: خواستار نشست شورای امنیت هستیم

کاخ کرملین روسیه روز جمعه در بیانیه‌ای از خواسته پوتین برای برگزاری یک نشست آنلاین با حضور پنج عضو دائم شورای امنیت و آلمان و ایران خبر داد.

پوتین در بیانیه خود تصریح کرد: «بحث درباره موضوع ایران در شورای امنیت سازمان ملل بسیار پرتنش شده است. تنش‌ها همچنان رو به افزایش است. اتهامات بی‌اساسی علیه ایران مطرح می‌شود. پیش‌نویس قطعنامه‌ها با هدف از بین بردن مصوبات متفق‌القول پیشین شورای امنیت تهیه می‌شوند».

پوتین در ادامه ضمن حمایت از برجام تأکید کرد: «روسیه کاملاً به توافقنامه هسته‌ای ایران پایبند است. حصول این توافق در سال ۲۰۱۵ میلادی، یک دستاورد بزرگ سیاسی و دیپلماتیک بوده و امکان جلوگیری از درگیری‌های مسلحانه را فراهم آورده و نظام منع گسترش تسلیحات هسته‌ای را نیز تقویت می‌کند.»

رئیس‌جمهور روسیه همچنین با معرفی مجدد مفهوم امنیت جمعی ۲۰۱۹ خود برای منطقه خلیج‌فارس که به منظور تنش‌زدایی در منطقه گفت: «ما شدیداً معتقدیم که اگر با مسئولیت‌پذیری مناسب به مواضع یکدیگر توجه کرده و با احترام و به صورت جمعی عمل کنیم، می توان بر این مشکلات فائق آمد.»

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو