یک فرمانده ارشد کره جنوبی به قانونگذاران این کشور در زمینه توانایی کره شمالی در انجام یک آزمایش موشکی از اعماق دریا هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری «آسوشیتدپرس» «وون این چول» که از وی به عنوان رئیس ستاد مشترک آینده کره جنوبی نام برده می‌شود گفت که ارتش این کشور مراقب اقدامات پیونگ یانگ در  مرکز کشتی سازی «سینپو» در شمال شرقی کره شمالی است.

کارشناسان نظامی مطلع از رویدادهای کره شمالی نیز در این باره گفتند که احتمالا هرگونه آزمایش موشکی کره شمالی از یک شناور انجام خواهد شد. به باور این کارشناسان، این اقدام کره شمالی برای اجتناب از تحریک آمریکا صورت می‌گیرد.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا چندین بار گفته که در صورت اقدامات نظامی تحریک کننده کره شمالی، آماده استفاده از گزینه نظامی علیه این کشور است.

رئیس کره شمالی چندی قبل ضمن مخالفت با درخواست آمریکا برای خلع سلاح اتمی این کشور، تاکید کرد توانمندی‌های اتمی که پیونگ‌یانگ به دست آورده، بقا و امنیت آن را تضمین کرده است. «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی در نشستی که به مناسبت سالگرد پایان جنگ کره برگزار شد، توضیح داد: «ما مسیر خودسازی [و تبدیل شدن] به یک کشور اتمی را طی کرده‌ایم و اکنون کشوری هستیم که می‌تواند از خود در برابر هر نوع تهدید نظامی یا فشار خارجی دفاع کند».

وی در اظهاراتی که نشان از مخالفت وی با درخواست واشنگتن برای خلع سلاح هسته‌ای این کشور دارد، تاکید کرد: «برای لحظه‌ای در روند ایجاد بهترین قدرت امنیت ملی که کسی نتواند آن را به چالش بکشد، تعلل نمی‌کنیم.»