پرونده ویژه و مفصل فنی درباره توماس پارتی؛ آرسنال و میکل آرتتا چه چیزهایی را به دست می آورند؟ / ایستگاه تاکتیک

پرونده ویژه و مفصل فنی درباره توماس پارتی؛ آرسنال و میکل آرتتا چه چیزهایی را به دست می آورند؟ / ایستگاه تاکتیک


منبع: طرفداری

9

1399/8/3

00:24


پرونده ویژه و مفصل فنی درباره توماس پارتی؛ آرسنال و میکل آرتتا چه چیزهایی را به دست می آورند؟ / ایستگاه تاکتیک

آرسنال یکی از مهم ترین خریدهای "ددلاین دِی" طی چند سال اخیر را در لحظات پایانی انجام داد تا مسئولان این تیم نشان دهند اراده مهمی برای بازگشت به مسیر سال های گذشته وجود دارد.

اختصاصی طرفداری - هواداران آرسنال ماه آخر فصل نقل و انتقالاتی عجیب و غریب و خاص امسال را با رویای خرید همزمان توماس پارتی و حسام عوار سپری کردند.

خرید حسام عوار البته هیچ گاه عملی نشد اما رویای هواداران آرسنال نیز به طور کامل از بین نرفت چرا که در لحظات پایانی بند آزادسازی هافبک غنایی اتلتیکومادرید پرداخت شد تا هدیه ای نوبرانه در "ددلاین دِی" نصیب میکل آرتتا شود. سرمربی اسپانیایی حالا یکی از مهم ترین خواسته هایش در تابستان را در ترکیب خود می بیند. هواداران آرسنال در سراسر دنیا امیدوار هستند تا آرتتا گام مهمی را در راستای بازگشت آرسنال به روزهای اوج گذشته با سرمایه گذاری مهمی که مسئولان این تیم با خرید توماس پارتی انجام داده اند، بردارد.

از لحاظ فنی صحبت های زیادی درباره پارتی وجود دارد و البته باورهای غلط و اشتباهی نیز میان هواداران فوتبال درباره نوع بازی و توانایی های فنی توماس پارتی دیده می شود. در این یادداشت فنی به طور ویژه و مفصل درباره توانایی های فنی پارتی صحبت خواهیم کرد. اینکه او چه ویژگی هایی را می تواند به بازی آرسنال زیر نظر میکل آرتتا اضافه کند.

توماس پارتی سه فصل است که در ترکیب دیگو سیمئونه جایگاه ثابتی را پیدا کرده است. اون در سه فصل اخیر هر فصل بیش از 30 بازی برای اتلتی انجام داده و به ثباتی استثنایی در ترکیب این تیم رسیده است. پارتی در ارائه خاص و منحصر به فرد دیگو سیمئونه از آرایش پایه 2-4-4 همواره در نقش «Double pivot» (توضیح مفصل فنی) در مرکز خط میانی به میدان رفته است. او افراد مختلفی را طی سه فصل اخیر کنار خود دیده، از رودری گرفته تا کوکه، سائول نیگز و هکتور هررا. باورهایی که در میان هواداران مختلف فوتبال وجود دارد این است که توماس پارتی یک هافبک دفاعی قلدر و کاملا فیزیکی است که در جلو خط دفاعی به میدان می رود و در کنش های تدافعی حرف اول را می زند. اینکه او در طول بازی می تواند بارها با استفاده از تکل زنی، قطع توپ و یا توانایی های فیزیکی اش بازیکنان حریف را در فاز تهاجمی ناکام بگذارد. مانند یک بازیکن در پست شماره 6 و نقش «Destroyer». پارتی البته در نقش و توانایی های مذکور نیز می تواند فوق العاده باشد اما توانایی های فنیِ مهمش که اتفاقا در آرسنال نیز می تواند گره گشا باشد، چیزهای دیگری است که در این یادداشت به آن می پردازیم.

ابتدا به سراغ داده های فنی پیشرفته می رویم. داده های فنی پیشرفته ای که در فوتبالِ مدرن این روزها مطالعه و تحلیل آن ها نقش فوق العاده مهمی را ایفا می کند. جایی که تیم های فنی باشگاه های بزرگ اروپایی بیش ترین زمان را صرف داده های فنی پیشرفته می کنند تا بتوانند با تحلیل درست داده ها بهترین انتخاب های ممکن را داشته باشند. در این یادداشت به مطالعه و تحلیل 9 داده فنی پیشرفته در پارامترهای تدافعی و تهاجمی می پردازیم. این داده ها را به منظور خاصی انتخاب کرده ام که در ادامه ما را به درک درستی از توانایی های فنی توماس پارتی برسانند.

داده های فنی پیشرفته «xA»، تعداد دریبل موفق، «Pressure Regains»، ارسال پاس به یک سوم تهاجمی، درصد پاس صحیح، «PAdj Interceptions» و «PAdj Tackles» را در یادداشت های فنی پیشین اینجا، اینجا و اینجا مفصل توضیح و مورد بررسی قرار داده ام. در این یادداشت نیز به معرفی و توضیح دو داده فنی پیشرفته Progressive Distance» و «Shot-Creating Action» می پردازم.

داده فنی پیشرفته «Progressive Distance» یک داده بسیار کلیدی و مهم برای تحلیل کیفیت هافبک های میانی است. این داده فنی پیشرفته به ما می گوید که یک بازیکن در طول 90 دقیقه چه اندازه توپ را از طریق ارسال پاس و یا حمل آن، رو به جلو و در راستای دروازه حریف انتقال داده است. دقت کنید که هر انتقال توپ و یا حمل توپی در این داده فنی محاسبه نمی شود و حتما باید این انتقال توپ رو به جلو و در راستای دروازه حریف باشد.

داده فنی پیشرفته بعدی «Shot-Creating Action» است. یک ضربه به سمت دروازه را تصور کنید که ممکن است به گل تبدیل بشود یا نشود. چه کسانی در خلق این ضربه به سمت دروازه مشارکت داشته اند؟ آمارهای آماتور همچون پاس کلیدی تنها به ما می گویند که چه بازیکنی پاس نهایی را جهت ضربه زدن ارسال کرده است. اما داده فنی پیشرفته «Shot-Creating Action» تا دو کنش قبل از ضربه به سمت دروازه را مورد بررسی قرار می دهد. به این ترتیب بازیکنی که به عنوان مثال چند بازیکن حریف را دریبل زده و پاس قبل از پاس نهایی را ارسال کرده نیز در این داده فنی پیشرفته مقدار دهی می شود. در این داده فنی پیشرفته کنش هایی همچون پاس مُرده، دریبل و یا حتی گرفتن خطایی که منجر به زدن ضربه به سمت دروازه می شود نیز محاسبه می گردد. به این ترتیب بازیکنانی که تاثیر زیادی در طول بازی دارند اما در آمارهای آماتور که توسط هواداران فوتبال زیاد استفاده می شود اثری از آن ها نیست نیز در داده های فنی پیشرفته دارای ارزش می شوند. در این شرایط است که می شود تحلیل درستی از داده های فنی داشت.

حالا به تصویر زیر دقت کنید که وضعیت توماس پارتی را در این 9 داده فنی پیشرفته نشان می دهد. داده ها را بر اساس «Percentile» (صدک) مشخص کرده ام تا بهتر بتوانیم به مقایسه کیفیت پارتی در هر یک از این داده ها با دیگر بازیکنان هم پستش در لیگ های مطرح اروپایی بپردازیم. به عنوان مثال وقتی می گوییم پارتی از حیث داده فنی «xA» در صدک 30 اُم قرار دارد، به این معنی است که او تنها از 30 درصد بازیکنان هم پستش در لیگ های مطرح اروپایی وضعیت بهتری از حیث این داده فنی داشته است. داده های فنی از کمپانی مرجع StatsBomb استخراج شده و مربوط به دو فصل 2018/2019 و 2019/2020 می شود.

در مجموع سه داده فنی پیشرفته تدافعی (رنگ قرمز) عملکرد توماس پارتی، متوسط رو به بالا بوده است. او از حیث داده فنی پیشرفته «PAdj Tackles» با میانگین 2.34 در هر 90 دقیقه در صدک 61 اُم در میان تمامی هافبک های میانی هم پستش در لیگ های مطرح اروپایی قرار گرفته است. پارتی از حیث ایجاد فشار و پرس موفق روی حریف (Pressure Regains) با مقدار 5.55 فشار و پرس موفق که در کمتر از پنج ثانیه منجر به بازپس گیری توپ از حریف شده، خودش را در صدک 49 اُم جای داده است. مقداری که چندان جالب توجه نیست که البته از سبک بازی منحصر به فرد دیگو سیمئونه نشات می گیرد. با این حال پارتی در اتلتیِ سیمئونه از فعال ترین بازیکنان در زمینه پرسینگ محسوب می شود و در تیمی با رویکرد پرسینگ بیشتر می تواند تاثیرگذاری بیشتری نیز در این پارامتر از خود نشان دهد. پارتی از حیث داده فنی «PAdj Interceptions» نیز با مقدار 1.86 در هر 90 دقیقه توانسته خودش را در صدک 84 اُم جای دهد که نسبت به دو داده فنی پیشرفته دیگر عملکرد او بسیار بهتر بوده است.

در داده های فنی پیشرفته تهاجمی اما توانایی های فنی و نوع کاری که پارتی می تواند برای هر تیمی انجام دهد، بهتر و بیشتر نمایان می شود. نخست به دو داده فنی «xA» و «Shot-Creating Action» دقت کنید که توماس پارتی در هر دو عملکرد مطابق انتظار، ضعیفی داشته است. او به ترتیب در صدک های 30 اُم و 49 اُم قرار گرفته است. می دانیم که پارتی هافبک میانی نیست که به طور مستقیم در خلق موقعیت موثر باشد و پاس های ارسالی او از حیث تبدیل شدن به موقعیت گل با کیفیت، نمی تواند تاثیرگذار باشد. اما به سه داده فنی پیشرفته بعدی نگاه کنید. پارتی از حیث داده فنی ارسال پاس به یک سوم تهاجمی با مقدار 5.96 در هر 90 دقیقه توانسته در صدک 85 اُم قرار گیرد. یعنی او از 85 درصد هافبک میانی های هم پستش در لیگ های مطرح اروپایی از حیث این داده فنی پیشرفته عملکرد بهتری داشته است. پارتی همچنین در داده فنی پیشرفته «Progressive Distance» نیز عملکرد فوق العاده ای داشته است. او به طور میانگین در هر 90 دقیقه 431 یارد (بیش از 394 متر) توپ را در راستای دروازه حریف ارسال و یا حمل کرده است. مقداری که او را در صدک 84 اُم در میان تمامی هافبک های میانی لیگ های مطرح اروپایی جای داده است. پارتی همچنین بر خلاف انتظارات هواداران فوتبال تکنیک فوق العاده ای نیز دارد. او در هر 90 دقیقه مقدار 1.83 دریبل موفق را از خود ثبت می کند تا در میان تمامی هافبک های میانی هم پستش در لیگ های مطرح اروپایی در صدک 89 اُم قرار گیرد.

آخرین داده فنی پیشرفته ای نیز که در مورد پارتی آن را مطالعه می کنیم، درصد پاس صحیح است که اتفاقا یکی از نکات مهم بازی پارتی نیز محسوب می شود. هافبک اهل غنا طی دو فصل اخیر 83/1 درصد از پاس های ارسالیش صحیح بوده است که باعث شده تا او در صدک نه چندان قابل قبول 55 اُم در میان تمامی هافبک های میانی لیگ های مطرح اروپایی جای گیرد. مسئله ای که در ادامه چرایی آن را مورد بررسی قرار می دهیم.

تحلیل داده ها به ما چه می گوید؟ بر خلاف انتظارات عموم هواداران فوتبال، توماس پارتی لزوما آن هافبک قلدر جلو خط دفاع نیست که در پارامترهای تدافعی بی همتا باشد. عملکرد او در مجموع سه داده فنی پیشرفته مهم تدافعی متوسط رو به بالا بوده است که البته بخشی از این عملکرد همان طور که گفته شد به سبک بازی اتلتی زیر نظر سیمئونه بر می گردد. جذاب ترین جنبه بازی پارتی اتفاقا نه عملکرد او در پارامترهای تدافعی، بلکه توانایی های او به عنوان هافبکی است که می تواند در بخش های مختلف انتقال در بازی تیم تاثیرگذار باشد. می بینیم که او تکنیک فوق العاده ای دارد، می تواند در یک سوم تدافعی و میانی توپ را بگیرد، آن را حفظ و تیمش را از فشار خارج کند. او به خوبی می تواند تیم را رو به جلو سوق دهد. سبک بازی اش مبتنی بر پاس های رو به جلو و طولی است، پارتی ترجیح می دهد به جای پاس های عرضی دقیق و متوالی، با پاس های طولیِ رو به جلو (بلند یا کوتاه) و طول زیادتر تیمش را به یک سوم تهاجمی سوق دهد. برای همین هم است که دقت پاس هایش نسبت به دیگر هافبک های میانی برتر اروپا پایین تر است چرا که پاس های ساده و معمولی کمتری ارسال می کند. پارتی در حمل توپ نیز فوق العاده است، تلفیق فیزیک بدنی فوق العاده و تکنیک عالی به او کمک می کند که توپ را در مسافت های طولانی حمل کند و بازی تیمش را به یک سوم تهاجمی برساند. برای آنکه به طور عینی نکات گفته شده را درک کنید، به طور مصداقی مسائل را با یکدیگر بررسی می کنیم.

درباره تمایل پارتی به ارسال پاس های طولی رو به جلو در جهت انتقال بازی تیم به یک سوم تهاجمی صحبت کردیم، اینکه او علاقه دارد به جای استفاده متوالی از پاس های ساده عرضی، پاس های طولی ارسال کند. پارتی حتی در شرایط سخت نیز اولویتش ارسال چنین پاس هایی است. به نمونه اول از روزهای آخر حضور پارتی در اتلتی دقت کنید، دیدار مقابل ویارئال. در تصویر اول می بینیم که پارتی حین بازیسازی در جلو خط دفاعی قرار گرفته و انتظار دریافت توپ را می کشد. هافبک غنایی توپ را دریافت می کند و می بینیم که خیلی سریع توسط بازیکن ویارئال تحت فشار قرار می گیرد. تصمیم شما به عنوان هافبک جلو خط دفاعی تیمتان چیست؟ احتمالا ارسال یک پاس کوتاه ساده به دو مدافع میانی تیم. چرا که تحت فشار هستید و احتمال از دست دادن توپ می تواند بالا باشد. با این حال توماس پارتی این کار را نمی کند. او در شرایط سخت هم در تلاش است تا تیمش را رو به جلو سوق دهد. نگاه کنید که او چگونه در شرایط تحت فشار، پاس بلند، ریسکی و با طول زیادی را به سمت راست زمین ارسال می کند. پاس بلندی که فوق العاده دقیق است و در نهایت منجر به یک موقعیت خطرناک از سمت راست برای اتلتی می شود. در شرایطی که انتظار می رفت پارتی با یک پاس کوتاه فرایند بازیسازی اتلتی از عقب زمین را ادامه دهد، اما او با یک پاس بلند و با طول زیاد، خیلی سریع تیمش را وارد یک سوم تهاجمی می کند.

به نمونه بعدی از دیدار مقابل وایادولید دقت کنید. می بینیم که مطابق انتظار پارتی باز هم در جلو خط دفاعی قرار گرفته تا در بازیسازی تیم در یک سوم میانی مشارکت داشته باشد. در تصاویر بعد می بینیم که او توپ را دریافت می کند و خیلی سریع توسط دو بازیکن حریف از دو سمت تحت فشار قرار می گیرد. این تفکر پارتی است که در خیلی مواقع باعث می شود اتلتی سریعا خودش را به یک سوم تهاجمی برساند. در شرایطی که پارتی بین دو بازیکن حریف قرار گرفته اما باز هم در تلاش برای پیاده کردن تفکر رو به جلوی خودش است. او با دقتی مثال زدنی در این شرایط پاس زمینی رو به جلو و با طول زیادی را به مقصد یک سوم تهاجمی ارسال می کند. پاسی دشواری که بسیاری از هافبک های جلو مدافعان ترجیح می دهند سراغ آن نروند. با این حال پارتی این پاس صحیح را ارسال می کند تا اتلتی بار دیگر در یک سوم تهاجمی بتواند آغازگر حمله ای خطرناک باشد.

این داستان اما آن روی سکه ای نیز دارد. آن روی سکه ای که در تحلیل داده ها به آن اشاره کردم. دقت پاس صحیح پارتی کمی بیش از 83 درصد است. عددی در بهترین حالت متوسط در میان تمامی هافبک های میانی در سطح اول لیگ های اروپایی (او در صدک 55 اُم قرار دارد). به تصویر زیر دقت کنید تا به طور مصداقی نیز علت این مسئله را درک کنید. طبیعتا وقتی بازیکنی چنین رویکردی دارد و ترجیح می دهد همواره پاس های با طول زیاد ارسال کند، دقت پاس هایش به نسبت هافبک های میانی که این کار را کمتر انجام می دهند، پایین تر است. در دیدار مقابل لوکوموتیو مسکو در لیگ قهرمانان اروپا می بینیم که باز هم مطابق انتظار پارتی جهت بازیسازی تیم در یک سوم میانی در جلو مدافعان قرار گرفته. او توپ را دریافت می کند و در حالی که سه بازیکن تیمش اطراف او قرار گرفته اند، باز هم ترجیح می دهد به جای ارسال پاس ساده و کوتاه به آن ها، تیمش را رو به جلو سوق دهد. او باز هم راه سخت را انتخاب می کند ولی این بار ناکام می ماند. پاس سخت و با طول زیاد پارتی این بار در وسط راه توسط بازیکنان لوکوموتیو قطع می شود تا حریف روسی خیلی زود در آستانه طراحی یک ضد حمله قرار گیرد. این نقطه مقابل ماجرا برای توماس پارتی است.

از قدرت پارتی در حفظ توپ و تکنیک فوق العاده او صحبت کردیم. در تحلیل داده ها گفتیم که پارتی می تواند تحت فشار در یک سوم تدافعی توپ را حفظ کند و تیمش را از زیر فشار خارج کند. به یک نمونه دیگر از دیدار اتلتی مقابل ویارئال در آخرین روزهای حضور پارتی در مادرید دقت کنید. بازیکنان ویارئال توپ را به داخل باکس اتلتی می رسانند و مطابق انتظار پارتی آن جا حضور دارد تا با استفاده از توانایی های دفاعی اش حمله حریف را ناکام بگذارد. پارتی به خوبی سد راه حریف می شود و مالکیت را به اتلتی بر می گرداند. نکته اصلی اینجاست. پارتی به محض دریافت توپ توسط بازیکنان ویارئال تحت فشار قرار می گیرد اما با استفاده از قدرت فیزیکی و همچنین تکنیک بالایش توپ را از داخل باکس تا کناره های سمت چپ حمل می کند. دو بازیکن ویارئال به طور کامل حین این حمل توپ از مرکز باکس تا خط طولی، پارتی را تحت فشار می گذارند اما نمی توانند توپ را از پاهای هافبک غنایی دور کنند. پارتی در نهایت تحت فشار پاس با طول زیاد دیگری را برای هم تیمی هایش ارسال می کند تا اتلتی به طور کامل از زیر فشار خارج شود.

این قدرت حفظ و حمل توپ نه تنها در یک سوم تدافعی و شرایط تحت فشار، بلکه در یک سوم میانی و یک سوم تهاجمی نیز توسط پارتی می تواند تاثیرگذار باشد. به یک نمونه از دیدار مقابل گرانادا دقت کنید. تکنیک پارتی مسئله ای است که به شدت دست کم گرفته می شود. تکنیک او به نسبت سایر هافبک های میانی که معمولا در جلو مدافعان به میدان می روند، بسیار بالا است. در این نمونه می بینیم که پارتی توپ را در یک سوم میانی در اختیار دارد و حرکتش را آغاز می کند. نگاه کنید که او چگونه در مسافتی طولانی توپ را حمل می کند و به زیبایی نیز در آستانه ورود به یک سوم تهاجمی، دو بازیکن حریف را همزمان از پیش رو بر می دارد و در نهایت پاس صحیحی را پشت باکس نصیب هم تیمی اش می کند.

توماس پارتی در آرسنالِ آرتتا می تواند در شرایط مختلفی تاثیرگذار باشد. او در آرایش پایه 3-4-3 میکل آرتتا می تواند در نقش «Double pivot» به میدان رود. در آرایش پایه 3-3-4 نیز او می تواند هافبک جلو مدافعان باشد. در هر آرایش و شرایطی، توماس پارتی می تواند پارامترهای مثبتی را به آرسنال فعلی اضافه کند. در این یادداشت فنی گفتیم که پارتی توانایی های بسیار بیشتری از یک بازیکن قلدر جلو مدافعان دارد و میکل آرتتا با اتخاذ رویکردی صحیح در بازی گرفتن از پارتی، می تواند پتانسیل های او را باز هم به نمایش بگذارد. با این حال خرید توماس پارتی نیز همان طور که گفتیم، یکی از مهم ترین مشکلات آرسنال، یعنی داشتن یک هافبک تاثیرگذار در یک سوم تهاجمی مانند حسام عوار (توضیح مفصل فنی) را حل نخواهد کرد. البته آرتتا می تواند با زوج سازی های مختلف با توماس پارتی مانند زوج پارتی - سبایوس در آرایش پایه 3-4-3 راه های مختلفی را برای اضافه کردن خلاقیت به یک سوم تهاجمی تیمش از خط میانی را امتحان کند. آن چیزی که فعلا اهمیت دارد، اضافه شدن بازیکنی به ترکیب تیم است که پتانسیلش می تواند به بهبود ترکیب آرسنال کمک کند. این نخستین فصل کامل آرتتا در آرسنال محسوب می شود و باید به او زمان داد تا رفته رفته تیم مورد علاقه اش را کامل کند.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو