(ویدئو) معترضان ساختمان کنگره گواتمالا را آتش زدند

(ویدئو) معترضان ساختمان کنگره گواتمالا را آتش زدند


منبع: فرارو

2

1399/9/2

12:30


بخش‌هایی از ساختمان کنگره گواتمالا در جریان تظاهرات ضد دولتی به آتش کشیده شد.

صد‌ها معترض ضد دولتی در گواتمالا با ورود به بخش‌هایی از ساختمان کنگره این کشور اقدام به تخریب و آتش زدن آن کردند.

به گزارش فرارو، معترضان این اقدام را پیش از رسیدن پلیس ضد شورش انجام داده‌اند. ساختمان کنگره در زمان حمله معترضان خالی بوده و به گزارش رسانه‌ها معترضان تنها ۱۰ دقیقه داخل ساختمان بوده‌اند.

 نیرو‌های آتش‌نشانی به سرعت اقدام به خاموش کردن آتش کردند، اما با این حال چندین نفر بر اثر استنشاق دود به بیمارستان منتقل شده‌اند.

معترضان نسبت به بودجه تصویب شده در کنگره در روز چهارشنبه اعتراض دارند.  پلیس چندین معترض تظاهرات را بازداشت کرده است

معترضان معتقدند که در این بودجه اولویت با پروژه‌های زیرساختی بزرگ در نظر گرفته شده که همه آن‌ها توسط شرکت‌هایی انجام می‌شود که ارتباطات دولتی دارند و تاثیرات اجتماعی و اقتصادی شیوع ویروس کرونا نادیده گرفته شده است. معترضان همچنین نسبت به کاهش شدید بودجه در بخش‌های آموزشی و بهداشتی اعتراض دارند.

یکی دیگر از مسائلی که مخالفان اعتراض دارند این است که بودجه در حالی از سوی کنگره تصویب شده که کشور به شدت در اثر دو توفان اخیر اتا و لوتا آسیب دیده است.

تظاهرات روز شنبه که رسانه‌ها آن را بزرگترین تظاهرات پس از تصویب بودجه خوانده‌اند در بیشتر اوقات به صورت مسالمت‌آمیز برگزار شده بود.

گیلمرو کاستیلو، معاون رئیس جمهور گواتمالا پیشتر مخالفتش را با بودجه تصویب شده اعلام کرده بود و گفته بود که او و جیاماتی باید از مقامشان برای مصلحت کشور استعفا دهند.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو