تفاوت ترشحات و پارگی کیسه آب

منبع: نی نی بان

16

1398/4/3

09:22


سوال مخاطب نی‌نی‌بان: خانمم هفت ماهه بارداره و ترشح زیاد داره. دکتر گفته کیسه آب پاره شده و باید زایمان کنی. با تشخیص دکتر رفتیم سونوگرافی و معلوم شد کیسه آب سالمه، ولی ترشحات هنوزهم هست. نظرشما چیست؟ خانمم رفت بهداشت منطقه گفتند درماه هفت  ۳/۵ کیلو اضافه کردید و این برای بچه و مادر خطر دارد. توضیح اینکه تا قبل ۶ ماهگی بدلیل ویار و تهوع شدید وزنی اضافه نکردند. خواستم بپرسم نظر شما چیست؟

دکتر بهین دقیقی، کارشناس عالی مامایی:
برای اطلاع از سالم بودن کیسه آب حتما باید چکاپ انجام دهید و تنها با سونوگرافی قابل تشخیص نیست. افزایش ترشحات آبکی واژینال در این دوره گاهی شما را در مورد پارگی کیسه آب به اشتباه می اندازد. با معاینه پزشک باید مشخص شود که ترشحات از چه نوع است که اگر عفونی باشد حتما کنترل شود. در صورتی که بعد از معاینه پزشک از سلامت کیسه آب اطمینان پیدا کردید و نوع ترشحات طبیعی بود، جای نگرانی ندارد.
با توجه به اینکه بیشترین مقدار وزن گیری مادران در ماه آخر بارداری است، سه و نیم کیلو برای ماه هفتم تقریبا زیاد است. نباید فعالیت های روزانه تان را تعطیل کنید و لازم است رژیم غذایی را رعایت کنید، تا روند طبیعی وزن گیری را طی کنید و دچار چاقی مفرط نشوید.

مهم‌ترین مطالب در این‌باره:
اگر کیسه آب جنین شما قبل از اینکه جنین شما به مدت کامل (۳۷ هفته) برسد، نام پزشکی آن پارگی قبل از زایمان غشاء یا PPROM است. هنگامی که شما حامله هستید، یکی از بزرگترین نگرانی های شما ممکن است این باشد که آب کیسه جنین در شرایطی کمتر از حد مطلوب باشد و مایع آمنیوتیک کم شده باشد.

تفاوت ترشحات و پارگی کیسه آب

 
کیسه آب جنین: آیا پاره شده است؟
این بدان معنا نیست که ترس واقعی است که شما تفاوت بین مایع آمنیوتیک و ادرار را نمی دانید. این گام های ساده می تواند به شما کمک کند تعیین کنید که آیا کیسه آب شما پاره شده است یا دچار مشکل مثانه هستید.

یک نفس عمیق بکشید
اگر فکر می کنید آب کیسه جنینی ترشح میکند، هراس نمی تواند کمک کند. یک دقیقه برای نفس عمیق یا دو نفره بکشید و افکار خود را جمع کنید. نگران نباشید، نزدیکترین حمام را پیدا کنید. اگر شما در خانه هستید احتمالا احساس راحتی بیشتری خواهید داشت.

اگر فکر می کنید کیسه آب شما پاره است، باید به یاد داشته باشید
این را می توان با COAT مونومن تعیین کرد.
اگر فکر می کنید کیسه آب شما پاره شده است، از COAT مخفف استفاده کنید که عبارت است از:
- رنگ
- بو
- مقدار
- زمان
به پزشک خود بگویید رنگ، بوی، مقدار و زمان می تواند به ماما کمک کند که بهترین عمل را برای شما تعیین کند.
در صورت امکان، در حمام لباس زیر را بشویید. یا شما می توانید در لباس زیر خود دستمال های بهداشتی یا یک پد بگذارید. اگر شما دور از خانه هستید، احتمالا می خواهید ابتدا به خانه برسید. در اینجا شما می توانید با نگاه دقیق تر ببینید که آیا آب کیسه پاره شده و یا خیر.

مرطوب یا خشک؟
ساده ترین راه برای تعیین اینکه آیا آب یا ادرار شما است یا خیر، قرار دادن لباس زیر پاک و خشک است و یک پد. سپس شما می خواهید برای حدود نیم ساعت دراز بکشید. اگر مایع آمنیوتیک باشد، در حالی که شما دراز می کشید، در واژن شما جمع میشود.
در طول این نیم ساعت، وقت خود را صرف جمع آوری افکار خود کنید. آیا شما آماده سفر به بیمارستان هستید؟ آیا شما نیاز به تماس با هر کسی مانند شریک زندگی خود و یا مامای خود هستید؟ و همچنین از حرکات کودک خود اطمینان حاصل کنید.
در پایان زمان، به سادگی بلند شوید و به حمام برگردید. در اینجا جایی است که شما بررسی می کنید که آیا پد مرطوب یا خشک است. پد خشک به این معنی است که کیسه آب شما به احتمال زیاد پاره نخواهد شد. 
آنچه که تجربه کرده اید ممکن است افزایش تخلیه موکوس، نشت کوچک از مثانه شما یا دیگر ناراحتی های بارداری ناخواسته باشد.

اگر پد مرطوب باشد، چه باید بکنید؟
اگر پد مرطوب باشد، هنوز هم ممکن است کیسه آب پاره نشده باشد. به مایع نگاه کن رنگ آن چیست؟ ادرار می تواند رنگ های زیادی باشد، اما معمولا رنگ آن زرد است. مایع آمنیوتیک معمولا به رنگ نارگیل روشن (سبک تر از ادرار) روشن است.
بوی مایع آیا این بوی مانند ادرار است؟ اگر بویی مانند ادرار باشد، احتمالا ادرار است. مسائل مربوط به کنترل مثانه در بارداری غیر معمول نیست. اگر مانند سفید کننده بوی می دهد، بیشتر احتمال دارد مایع آمنیوتیک باشد.

تفاوت ترشحات و پارگی کیسه آب

 
هنوز هم شک به پارگی کیسه آب دارید؟
اگر هنوز در مورد اینکه کیسه آمنیوتیک شما در حال پاره شدن یا نشت ادرار است اطمینان حاصل کنید، با پزشک یا ماما تماس بگیرید. او ممکن است شما را از راه های دیگر ساده برای تست اینکه آیا آن مایع آمنیوتیک است، توصیه می کند. 
آنها همچنین ممکن است بپرسند که شما به دفتر یا بیمارستان خود میروید تا آزمایش کوچک روی مایع انجام دهید.
پزشک یا ماما از یکی از دو آزمایش معمول استفاده می کند تا ببیند آیا نشت مایع آب شماست یا خیر. یکی به سادگی شامل معاینه واژینال است. در طول امتحان واژینال، پزشک، ماما یک تکه کاغذ کوچک را که به نام کاغذ لاکتوم معرفی شده معرفی می کند. 
این کاغذ با تغییر رنگ در هنگام مایع آمنیوتیک واکنش نشان می دهد. اگر کاغذ واکنش نشان نمی دهد، کیسه آب شما پاره نشده.
آزمایش دیگر این است که یک نمونه کوچک از مایع بگیرد و به زیر میکروسکوپ نگاه کند. هنگامی که مایع آمنیوتیک خشک می شود، الگوی آن بر روی میکروسکوپ اسلاید به نظر می رسد مانند یک گیاه قارچ است و به همین دلیل نامیده می شود ferning.
اگر کیسه آب شما پاره نشود، به خانه برگردید تا منتظر شروع کار باشید. اگر کیسه آب شما پاره شود، چه اتفاقی می افتد به پروتکل های پزشک یا ماما وابسته است.
شما ممکن است برای گروه B Strep (GBS) آزمایش شوید. اگر قبلا آزمایش مثبت داشته باشید، ممکن استآنتی بیوتیک ها را در کار بگذارند.

چه چیزهایی باعث پاره شدن کیسه آب جنین میشود
- اگر کیسه آب شما قبل از هفته ۳۷ بارداری پاره شود، آن را به عنوان پارگی زودرس غشاها (PROM زودرس) -شناخته می شود. عوامل خطر برای پارگی کیسه آب خیلی زود عبارتند از:
- سابقه پارگی زودرس غشاء در بارداری پیش از موعد
- التهاب غشاهای جنینی (عفونت داخل آمنیوتیک)
- خونریزی واژینال در سه ماهه دوم و سوم
- سیگار کشیدن و یا استفاده از داروهای غیرقانونی در دوران بارداری
- کمبود وزن با تغذیه نامناسب
- طول کوتاه گردن رحم
- کشش بیش از حد کیسه آمنیوتیک. این احتمالا به دلیل وجود بیش از حد مایع یا حمل بیش از یک کودک است که فشار بیشتری روی کیسه ایجاد می کند.
- جراحی قبلی یا بیوپسی ها در دهانه رحم.
- عوارض احتمالی شامل عفونت مادر یا جنین، انقباض جفتی – زمانی که جفت از پوست دیواره داخلی رحم قبل از زایمان دور می شود – و مشکلات طناب بند ناف. کودک نیز در معرض عوارض ناشی از زایمان زودرس است.

فرق ادرار با رنگ آب کیسه آب جنین
رنگ در اغلب موارد، مایع آمنیوتیک بیشتر روشن و بی رنگ است. رنگ طبیعی است، زیرا مایع احتمالا حاوی برخی از ورنیکس است (که ضخامت و پوشش مومی با نوزاد متولد شده است). 
اما مراقب باشید از رنگ سبز، زرد یا قهوه ای – که می تواند یک عفونت را نشان دهد و یایک کودک متولد شده باmeconium (معروف به ماده مدفوع) است. اگر آب سیال شما هر کدام از این رنگ ها باشد یا اگر مایع حاوی خون باشد، نشانه ای از وضعیت جدی به نام جدا شدن جفتی است که جفت آن از دیوار رحم جدا می شود، بلافاصله با مامای خود تماس بگیرید. توجه داشته باشید که این خون متفاوت از نمایش خونین زمان زایمان است.
بوی مایع آمنیوتیک معمولا بی بو است. ممکن است دارای بوی کمی شیرین یا شور باشد، اما نباید فاسد یا مضر باشد – هر دو نشان دهنده عفونت احتمالی است. متأسفانه، تفاوت بین مایع آمنیوتیک، ادرار، تخلیه واژن طبیعی و حتی عرق که در انتهای بارداری وجود دارد، تفاوت است.

درمان پارگی کیسه آب جنین
اگر PROM زود رس داشته باشید و حداقل ۳۴ هفته باردار هستید، به طور کلی توصیه می شود که زایمان برای جلوگیری از عفونت باشد. 
اگر شما بین ۲۴ تا ۳۴ هفته باردار هستید، مامای شما سعی خواهد کرد تأخیر را اعمال کند تا کودک شما بیشتر رشد یابد. برای جلوگیری از عفونت و تزریق استروئید های قوی (کورتیکواستروئیدها) به آنتی بیوتیک ها داده می شود تا بلوغ ریه نوزاد خود را افزایش دهید.
همچنین ممکن است کورتیکواستروئیدها در هفته ی ۲۳ بارداری توصیه شوند، اگر در معرض خطر ۷ روزه هستید. علاوه بر این، اگر شما بین هفته های ۳۴ و ۳۶ و ۶ روزه بارداری هستید، در معرض خطر ۷ روزه قرار گرفته و قبلا آنها را دریافت نکرده اید، توصیه می شود کورتیکواستروئیدها را مصرف کنید. 
اگر شما کمتر از ۳۴ هفته باردار هستید، ممکن است یک دوره تکرار کورتیکواستروئیدها تجویز شود، در معرض خطر ۷ روز پس از زایمان قرار داشته باشید و دوره قبلی کورتیکواستروئیدها به شما بیش از ۱۴ روز قبل داده شد.
اگر کمتر از ۲۴ هفته باردار هستید، مامای شما خطرات داشتن یک نوزاد بسیار زودرس و خطرات و مزایای تلاش برای تاخیر در کار را توضیح می دهد.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو