چگونه در دیجی‌کالا استخدام شویم؟

چگونه در دیجی‌کالا استخدام شویم؟


منبع: استخدام

12

1399/11/5

15:59


 

1111

امروزه با وجود بحران اقتصادی موجود، پیدا کردن کار مورد نظر ممکن است ماه‌ها زمان ببرد. طولانی‌شدن جستجوی شغل ممکن است باعث نگرانی و افسردگی متقاضیان کار شود و حتی کارجویان را نسبت به آینده شغلی‌شان بدبین کند. اما برخی از سازمان‌ها هستند که بر اساس ترکیب مهارت، یادگیری و خلاقیت توانسته‌اند نتایج خوبی از جذب و استخدام افراد کاردان، علاقه‌مند و مسئولیت پذیر بگیرند.

دیجی‌کالا به عنوان یکی از شرکت‌هایی ایرانی توانسته با ایجاد فضای مناسب، محل خوبی برای فعالیت حرفه‌ای افراد با علایق و استعدادهای مختلف ایجاد کند. این سازمان با تنوع شغلی بالغ بر ۴۸۶ فرصت شغلی از جمله: توسعه دهنده هوش تجاری، کارشناس تبلیغات، کارشناس تولید محتوا، جامعه‌شناس، راننده لیفتراک، مدیر جذب استعدادها و… توانسته است یکی از بهترین شرکت‌های ایرانی در زمینه جذب نیروی کار باشد.

دیجی‌کالا طی ۱۵ سال فعالیت خود همواره در بخش‌های مختلف نیروی انسانی استخدام کرده است. اما شیوع کرونا باعث شده تا این فروشگاه آنلاین با شتاب بیشتری نیرو جذب کند. از این رو دیجی‌کالا اعلام کرده است «در سال جاری به منظور رعایت پروتکل‌های بهداشتی و کاهش شیفت‌کاری، تعداد نیروهای خود در بخش عملیات را به‌شدت افزایش داده و در مجموع ۳۰۲۸ نیروی جدید در نیم‌سال اول ۹۹ به تیم عملیات دیجی‌کالا پیوسته‌اند.»

طبق گزارش منابع انسانی منتشر شده این سازمان «مهمترین معیار دیجی‌کالا برای همکاری با کارجویان مهار های تخصصی و نرم است و لزوما عدم ارائه مدرک تحصیلی دلیلی بر عدم همکاری با ایشان نیست.» این دیدگاه فرصتی را برای کارجویان ایجاد می‌کند تا با هر مدرک تحصیلی بتوانند در این سازمان در آنچه تخصص دارند فعالیت کنند. اما قبل از اقدام بهتر است روند استخدامی در دیجی‌کالا را با هم بررسی کنیم.

از چه راهی به دیجی‌کالا رزومه ارسال کنیم؟

برای ارسال رزومه به دیجی‌کالا راه‌های مختلفی وجود دارد. اما متداول‌ترین روش برای ارسال روزمه بخش فرصت‌های شغلی دیجی‌کالا به آدرس “”Career.digikala.com است. به طور متوسط ماهانه ۴۰ هزار مشاهده از این صفحه صورت می‌گیرد. دلیل اصلی استفاده بیشتر کارجویان از این صفحه آپدیت بودن و انتشار به روز فرصت‌های شغلی است.

نکته قابل توجه این استفاده از این بخش این است که در نیمسال ۹۹، حدود ۵ درصد از کارجویانی که از این طریق اقدام به ارسال رزومه کردند، استخدام شدند. در ضمن می‌توانید از طریق سایت‌های کاریابی، شبکه‌های اجتماعی و… نیز برای ارسال رزومه اقدام کنید.

222

اشتغال در تیم تکنولوژی و غیر عملیات دیجی‌کالا

رشد روند استخدامی دیجی‌کالا قابل ملاحظه است. در سال ۱۳۹۷ تعداد ۶۷۰۰ کارجو در واحد تکنولوژی و غیر عملیات جهت استخدام اقدام کرده بودند و این عدد در سال ۱۳۹۸ به ۸۸۱۶ نفر رسیده بود. و با توجه به پیش‌بینی‌های صورت گرفته تا پایان سال ۱۳۹۹ این عدد بیش از ۱۴ هزار نفر خواهد شد.دیجی‌کالا همواره در حال توسعه بخش‌های مختلف خود است و با گسترش کسب‌وکار این سازمان نیاز روز افزون به استخدام در بخش‌های مختلف را حس می‌کند. دیجی‌کالا سعی کرده است با بهبود فرایند استخدام میزان متوسط زمان هر استخدام را از ۴۴ روز در سال ۱۳۹۷ به ۲۸ روز در سال ۱۳۹۹ کاهش دهد.

در نیم سال اول سال ۱۳۹۹، تعداد ۷۲۸۲ نفر برای دیجی‌کالا رزومه ارسال کرده اند که از این تعداد ۱۶۱ نفر پس از بررسی رزومه و مصاحبه در این سازمان استخدام شده اند.

333

همانطور که در بالا اشاره شد رشد متقاضیان کار در دیجی‌کالا از سال ۱۳۹۷ تا ۱۳۹۹ افزایشی بیش از ۲ برابر داشته است، اما کاهش از ۴۴ روز به ۲۲ روز در فاصله زمانی بین ارسال رزومه تا استخدام، نشان از اهمیت دادن به زمان کارجویان می‌باشد.

طبق گزارش سرمایه‌های انسانی دیجی‌کالا «در سال ۱۳۹۹ بیش از ۷ هزار نفر برای فعالیت در واحد تکنولوژی و غیر عملیات دیجی‌کالا درخواست داده‌اند که نزدیک به ۱۰۰۰ نفر از آن‌ها موفق به مصاحبه حضوری شده‌اند. از این تعداد ۱۶۱ نفر در دیجی‌کالا استخدام شده‌اند که نشان می‌دهد تنها ۲% از کارجوها و ۸۹% از کسانی که دعوت به همکاری شدند، برای جذب موفق بوده‌اند.»

در کدام بخش ستادی دیجی‌کالا احتمال استخدام بیشتر است؟

دیجی‌کالا نیروی ستادی را اینگونه تعریف می‌کند: «نیروهای ستادی شامل تیم غیرعملیات، تیم تکنولوژی و همکاران مهندسی و مدیریتی تیم عملیات است.»

دیجی‌کالا در سال ۹۸ فرصتی را برای دانش‌آموختگان با استعداد فراهم کرد که حتی بدون داشتن سابقه کاری بتوانند برای آن اقدام کند و درصورت نیاز سازمان به نیروی کار رزومه‌های آن‌ها بررسی گردد و برای مصاحبه دعوت شوند.

تیم تکنولوژی این سازمان به نسبت تعداد موقعیت‌هایی که دارد، بیشترین تقاضای کار را داشته است و تقریبا برای هر موقعیت ۱۱۵ کارجو تقاضا داده‌اند.

4444

تیم تکنولوژی با استخدام ۵۳ نفر در نیمه اول سال ۱۳۹۹، بیشترین میزان استخدام را در بخش ستادی داشته است؛ که بیش از ۳۰ درصد کل استخدام‌ها را شامل می‌شود.

555

چگونگی ورود به تیم عملیات دیجی‌کالا

با توجه به ماهیت کارهایی که تیم عملیات انجام می‌دهد، تعداد مصاحبه و استخدام همکاران انبار، پخش، توزیع و امورمشتریان همواره نسبت به تیم‌های دیگر بالاتر است. با شیوع کرونا و در نیم سال اول سال ۱۳۹۹، ۳۰۲۸ همکار جدید در این بخش استخدام شده است.

از این تعداد ۳۰۰۱ نفر در بخش انبار، توزیع و امور مشتریان و تعداد ۲۷ نفر در بخش مهندسی و مدیریت تیم عملیات کار خود را شروع کرده‌اند.

از ۱۶۹۳۰ مصاحبه صورت گرفته تعداد ۳۰۰۱ نفر استخدام شده‌اند که متوسط زمان هر استخدام ۱۰ روز بیشتر نبوده است.

666

 آیا کارجویان از فرایند استخدام در دیجی‌کالا راضی هستند؟

سرمایه‌های انسانی دیجی‌کالا همواره تلاش کرده تا تجربه کارجویان را بهبود ببخشد. به همین علت پس از برگزاری مصاحبه‌های استخدامی، نظرسنجی رضایتمندی برای کارجویان ارسال می‌کند تا با شناسایی مشکلات، فرایند‌ جذب و استخدام را متناسب با بازخوردها تغییر دهد.

این شرکت در سال ۱۳۹۹ توانسته به رغم گسترش و پیچیدگی‌های بسیاری که در فرآیند جذب داشت، میزان رضایت کارجویان را تا ۲ درصد افزایش دهد.

 

777

کلام آخر

با وجود ۴۸۶ فرصت شغلی در دیجی‌کالا و نرخ تبدیل ۱۶ درصدی استخدام، کارجویان می‌توانند امیدوار باشند در صورت علاقه‌مندی به حضور در محیط کاری پویا و قابل رقابت با شرکت‌های مطرح جهانی با داشتن تخصص مناسب فرصت لازم برای شکوفایی استعداد خود، در این سازمان را داشته باشید.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو