ایران در صورت دعوت رسمی برای مرمت طاق کسری اقدام خواهد کرد

منبع: همگردی

17

1399/11/8

06:00


ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، ایران در صورت دعوت رسمی برای مرمت طاق کسری اقدام خواهد کرد.

تا دعوت رسمی عراق نباشد، برای مرمت طاق کسری نمی رویم

داستان این بار جدی تر شده، قصه ی ریزش های پی در پی طاق کسری؛ بنایی تاریخی که از زمان آغاز تخریب هایش هشدارها نسبت به وضعیت آن، نه فقط از سوی عراقی ها که از سوی فعالان میراثی و برخی از متولیان و کارشناسان میراث فرهنگی هم بلندتر شد.

حدود 20 روز قبل و برای دومین بار بخش هایی از طاق کسری فرو ریخت، اتفاقی که نه تنها مسئولان میراث فرهنگی کشور عراق در طول کمتر از 10 سال گذشته دو بار از متولیان میراث فرهنگی ایران خواسته بودند تا برای مرمت، ساماندهی و در واقع نجات این بنای تاریخی به آن ها کمک کنند، بلکه 16 سال قبل نیز با مشاهده نخستین ترک ها روی این بنای تاریخی کارشناسان ایرانی آمادگی خود برای مرمت این بنا را اعلام کرده بودند.

آخرین ضربه به این بنای عظیم ساسانی که حتی بزرگترین طاق ضربی شناخته شده جهان نیز نامیده می شود، در طول یک هفته گذشته به آن وارد شد. خبر و تصاویر این اتفاق از طریق برخی افراد فعال در شبکه های اجتماعیِ عراق در بغداد منتشر شد و درباره اش نوشتند «همزمان با آغاز سال 2021 بخشی از سقف این بنای تاریخی فرو ریخت.» بدنبال بروز دوباره این اتفاق، نخست درخواست هایی که از چند سال قبل تا امروز برای توجه و رسیدگی به این بنای تاریخی مطرح شده بودند، یادآوری شد و بعد از راه افتادن کارزاری مردمی که هنوز در حال جمع آوری امضا برای ارسال به دفتر وزیر میراث فرهنگی هستند و تا کنون بیش از 9000 نفر آن را امضا کرده اند، از سوی دیگر نیز تعدادی از هنرمندان و فعالان فرهنگی هم در نامه ای سرگشاده از دو دولت ایران و عراق درخواست کردند تا با مرمت و ایجاد پایگاه حفاظت و پژوهش طاق کسری و ثبت منظر فرهنگی این بنای تاریخی در فهرست میراث جهانی یونسکو «طاق کسری را نجات دهند.»

پس از آن نیز مدیر عامل صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی - فرهنگی کشور در نامه ای با مونسان، وزیر میراث فرهنگی اعلام آمادگی این صندوق را برای مرمت طاق کسری اعلام کرد و چندی بعد نیز انجمن علمی باستان شناسی ایران علاوه بر درخواست برای مرمتِ ایوان کسری، از مونسان خواست تا زمینه حضور باستان شناسان ایرانی در تیسفون فراهم و رایزنی شود تا این اثر ایرانی در اولویت عراق برای ثبت در یونسکو قرار گیرد.

حالا محمد حسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی حرف های متفاوتی از نوع دعوت متولیان میراث فرهنگی عراق برای مرمت طاق می زند.

او با بیان اینکه تا زمانیکه هماهنگی های کامل از سوی وزارت فرهنگی عراق انجام نشود، وزارتخانه میراث فرهنگی نمی تواند تیم پژوهشگران و مرمتگران خود را برای بررسی میدانی و مذاکره در مورد مرمت طاق کسری به این کشور مامور کنند، می گوید: متولیان میراث فرهنگی عراق از حدود سه سال قبل تا کنون چند بار این تمایل را ابراز کرده اند، اما هیچ کاری را به صورت رسمی برای حضور تیم ایرانی در طاق کسری انجام نداده و همیشه اصرار از طرف ایرانی و سفارت ما در عراق بوده است.

او ادامه می دهد: حتی زمانیکه معاون گردشگری و مدیر امور پایگاه های وزارتخانه در جلسه ای در عراق با آن ها شرکت داشتند این بحث مطرح شد، ولی گاهی طرف عراقی و گاهی نهادهای متولی در کشور با دلایلی مانند امنیت، کرونا یا موارد دیگر سفر را به مصلحت ندانستند و کار به آینده موکول شد.

وی با اشاره به اینکه اگر متولیان میراث فرهنگی در عراق رسما بپذیرند و یک تفاهم نامه با ایران امضا کنند که اقداماتی که آن ها باید انجام دهند چه خواهد بود و امنیت کارشناسان میراث فرهنگی ایران تامین شود، این اتفاق رخ می دهد، می افزاید: در این شرایط پژوهشگران و مرمت گران ایرانی برای مطالعه ی وضعیت ایوان مدائن و مرمت طاق کسری به این منطقه مامور می شوند.

او با بیان یک مثال که وقتی قرار بر حضور یک تیم ایتالیایی در کشور برای انجام اقدامات مرمتی یا کاوش باشد، من به عنوان معاون میراث فرهنگی وزارتخانه باید از دولت اجازه بگیرم و از آن کارشناسان دعوت رسمی کنم، ادامه می دهد: در ادامه نیز با برنامه ریزی و امضای تفاهم نامه ی دو جانبه کارها طبق روال انجام می شود، آن تیم کارشناس بدون دعوت رسمی نمی تواند وارد شود، قضیه برای مرمتگران و پژوهشگران طاق کسری نیز به همین شکل است، باید رسما اعلام کنند.

طالبیان تاکید می کند: این که بگویند مشتاق هستیم تیم مرمتی بیاید تا انجام دعوت رسمی از میراث فرهنگی؛ دو چیز متفاوت است. واقعیت این است که باید به نحوی موضوع مدیریت شود که احساس مداخله در امور داخلی یک کشور تلقی نشود.

وی با بیان این که متولیان میراث فرهنگی کشورمان در برنامه ریزی اولیه ای که انجام داده اند یک تیم پژوهشگر، گروه مستندساز، طراح و مرمت گر باید برای تجهیز کارگاه به آن منطقه بروند تا عملیات اضطراری انجام شود، ادامه می دهد: اگر بخواهند مرمت طاق کسری به صورت قطعی انجام شود، ما آماده ایم، نامه نگاری ها نیز انجام شده اند و تقریبا هر هفته پیگیر کار هستیم، تا زمانی که شرایط مهیا شود و آن ها رسما دعوت کنند و بلافاصله یک تفاهم نامه رسمی امضا شود تا پژوهشگران و مرمت گران ما برای کار به آن منطقه بروند.

طالبیان با تاکید بر این که در صورتی که این اقدامات انجام نشود، متاسفانه وزارتخانه میراث فرهنگی نمی تواند کاری برای مرمت و ساماندهی طاق کسری انجام دهد، می گوید: این اقدام را در اولویت گذاشته ایم و مترصد هستیم تا به محض رفع موانع حتما انجام شود. حتی طیف وسیعی از همکاران و کارشناسان خارج از وزارتخانه نیز برای بررسی و مرمت این بنای تاریخی اظهار تمایل کرده اند که به محض تایید ماموریت توسط وزارت امور خارجه و وزارت فرهنگ عراق نخستین گروه برای بازدید و مذاکره به عراق اعزام می شود.

ایران در صورت دعوت رسمی برای مرمت طاق کسری اقدام خواهد کرد

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو