انتقاد ایران از آلمان به خاطر عدم پاسخگویی در قبال نقش آن در تسلیح شیمیایی رژیم صدام

منبع: رکنا

9

1399/11/8

11:09


انتقاد ایران از آلمان به خاطر عدم پاسخگویی در قبال نقش آن در تسلیح شیمیایی رژیم صدام

در جریان نشست عمومی کنفرانس خلع سلاح سازمان ملل متحد که صبح سه شنبه در ژنو برگزار شد، «اسماعیل بقایی هامانه» سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در دفتر سازمان ملل با یادآوری سابقه آلمان در تجهیز رژیم صدام به سلاح‌های شیمیایی، مسؤولیت دولت آلمان برای رسیدگی جدی به این موضوع را یادآور شد و تاکید کرد که همه اشخاص حقیقی و حقوقی که به هر نحو در مسلح کردن دیکتاتور سابق عراق به تسلیحات شیمیایی سهیم بوده‌اند، در ارتکاب جنایات جنگی صدام شریکند و این موضوع به هیچ عنوان با گذشت زمان فراموش نخواهد شد.

به گزارش رکنا، بقایی هامانه با تقبیح سخنان نماینده آلمان که این موضوع را متعلق به چهار دهه قبل دانست و طرح آن از سوی ایران را ناموجه توصیف کرده بود، گفت: موضوع استفاده رژیم صدام از سلاح‌های شیمیایی و همدستی شرکت‌های آلمانی با وی، نه تنها در ذهن و خاطره مردم ایران کهنه نمی‌شود بلکه همچنان با تمام وجود توسط قربانیان مظلوم این سلاح‌ها که کماکان از تبعات جراحت‌های ناشی از سلاح‌های شیمیایی در رنج هستند، احساس می‌شود.

نماینده کشورمان با استقبال از سخنان نماینده آلمان که مدعی پیگیرد قضایی شرکت‌های آلمانی دخیل در فروش عناصر شیمیایی به رژیم صدام شد، تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران هیچگاه از طرح و پیگیری این ظلم آشکار صرفنظر نخواهد کرد و انتظار دارد که دولت آلمان نتیجه تحقیقات خود از جمله در رابطه با نقش مقامات رسمی این کشور از حیث قصور و تقصیر در انتقال مواد شیمیایی غیرقانونی به عراق را به اطلاع عموم برساند.

گفتنی است ، نماینده آلمان در عین ابراز تعجب از طرح موضوع همدستی آلمان با رژیم صدام در تولید سلاح‌های شیمیایی، توسط بقایی هامانه، مدعی شد که مراجع قضایی آلمان در همان زمان فعالانه به اتهام‌های مربوط به صدور اقلام شیمیایی به عراق رسیدگی کرده و با موفقیت به این پرونده‌ها رسیدگی کردند.

وی از اینکه ایران بعد از گذشت نزدیک به چهار دهه از وقوع حملات شیمیایی اقدام به طرح اتهام علیه آلمان می‌کند، ابراز تعجب کرد.

نمی‌تواند جنایات ضد بشری ناشی از استفاده از سلاح‌های شیمیایی را تطهیر کرد

نماینده کشورمان در واکنش به این سخنان نماینده آلمان، به وی یادآور شد که اولا جمهوری اسلامی ایران به صورت مستمر و مکرر موضوع مشارکت آلمان در تسلیح شیمیایی رژیم صدام را متذکر شده و این مسئله را به عنوان یک مطالبه دائمی از آلمان برای همیشه حفظ خواهد کرد. ثانیا گذشت زمان به هیچ عنوان نمی‌تواند جنایات ضد بشری و جنایات جنگی ناشی از استفاده از سلاح‌های شیمیایی را تطهیر کند.

وی بر ضرورت تحقق دو اصل «حقیقت» و «عدالت» به عنوان لازمه کاهش آلام و درد و رنج قربانیان بیگناه سلاح‌های شیمیایی تاکید کرد و مسؤولیت دولت آلمان در این زمینه را یادآور شد.

نماینده دائم ایران همچنین با انتقاد شدید از ادعای نماینده آلمان که ایران را در کنار کره شمالی به عنوان یک خطر اشاعه‌ای معرفی کرده بود، تصریح کرد: آلمان به عنوان کشوری که با نقض مستمر مواد ۱، ۲ و ۶ معاهده عدم اشاعه بیش از نیم قرن میزبان جدیدترین سلاح‌های هسته‌ای آمریکا است حق ندارد کشوری که فاقد هرگونه سلاح هسته‌ای است و یکی از قانونمندترین اعضای معاهده عدم اشاعه به شمار می‌آید را به عنوان نگرانی اشاعه‌ای توصیف کند.

لازم به ذکر است نماینده آلمان در سخنرانی خود که پنجشنبه گذشته ارائه شده بود، جمهوری اسلامی ایران را به عنوان یکی از نگرانی‌های اشاعه سلاح‌های هسته‌ای نام برده و از عملکرد ایران در رابطه با برجام انتقاد کرده بود.

نشست سال ۲۰۲۱ کنفرانس خلع سلاح سازمان ملل متحد از سه شنبه گذشته به ریاست بلژیک در ژنو شروع شده است. این نهاد با ۶۵ عضو به عنوان تنها نهاد تخصصی سازمان ملل متحد برای گفت‌وگو و مذاکره در مورد خلع سلاح هسته‌ای به شمار می‌آید. با وجود این، به دلیل عدم اراده سیاسی از سوی کشورهای دارنده سلاح‌های هسته‌ای، این نهاد طی دو دهه گذشته پیشرفت عمده‌ای در ایفای وظیفه اصلی خود نداشته است.آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو