جایزه ۳۰ هزار دلاری کاستا برای خانم نویسنده/ داستان عروس دریایی محبوب داوران شد

منبع: ایران آرت

15

1399/11/8

11:12


جایزه معتبر کاستا، که مربوط به آثار لذت‌بخش است، برگزیده اصلی خود را معرفی کرد و مونیک رافی برای داستان "عروس دریایی صدف سیاه" برنده جایزه 30 هزار پوندی شد.

ایران آرت: بیست روز پیش اهدای جوایز "کاستا" برگزار و منتخبین پنج بخش مختلف داستان، زندگینامه، رمان‌اولی‌ها، شعر، و کتاب کودک معرفی شدند. حالا و پس از بیست روز "عروس دریایی صدف سیاه" نوشته مونیک به عنوان منتخب پنج بخش معرفی و برنده جایزه 30 هزار پوندی شد.

برنده برندگان امسال از بخش داستان انتخاب شد تا برای سیزدهمین بار یک داستان بلند برنده اصلی باشد. رافی، نویسنده بریتانیایی است که در ترینیداد به دنیا آمد و قبلاً در فهرست نهایی جایزه اورنج و کاستا قرار گرفته بود.

"عروس دریایی صدف سیاه" نوشته مونیک رافی درباره ماهیگیری است که آوازش یک عروس دریایی با قدمت چند قرن را جذب می‌کند. هفتمین رمان رافی به گفته هیئت داوران از "تخیلی منحصربه‌فرد و مقیاسی هیجان‌انگیز" بهره می‌برد.

سوزانا لیپسکامب، مورخ-خبرنگار و رئیس هیئت داوران امسال هم نوشت: "داستان رافی تا حدی اصیل است که به نظر یکی از آثار کلاسیکی است که توسط یک نویسنده در اوج قدرتش نگاشته می‌شود. داستانی که شما را تا اوج خیالتان می‌برد."

خود رافی می‌گوید: "به نظر من وقتی درباره داستانی افسانه‌ای می‌نویسی با حافظه جمعی مردم سر و کار داری. با این وجود به نظر من داستان‌های قدیمی به خصوص آن دسته از داستان‌های که شخصیت اصلی زن دارند دچار مشکل هستند زیرا همیشه از تسلیم شدن زنان می‌گویند یا به زنان درسی اخلاقی می‌آموزند، یا کنترل‌شان می‌کنند. عروس دریایی در نسخه قدیمی هیچ حقی در زندگی نداشت بنابراین فرصت کردم داستان را تغییر دهم و به او داستانی عاشقانه هدیه بدهم."

به گزارش ایبنا کتاب خاطرات لی لارنس، نویسنده کتاب‌اولی "بلندتر آواز می‌خوانم" به عنوان برگزیده بخش زندگینامه معرفی شد. "عشق پس از عشق" نوشته اینگرید پارساد برنده جایزه کاستا در بخش رمان‌اولی‌ها شد. داستان در ترینیداد رخ می‌دهد و هیئت داوران کتاب را "پر از شخصیت‌های فراموش‌نشدنی" خواندند. "سفر قِرقی" نوشته ناتاشا فرانت برنده جایزه کاستا در بخش کتاب کودک شد. داستان دو کودک که با شروع جنگ جهانی اول از انگلیس به فرانسه می‌روند.

پنج برنده جایزه کاستا در سال 2021 هر کدام پنج هزار پوند به عنوان جایزه دریافت کردند. داوران برای انتخاب برندگان جایزه در پنج بخش 700 کتاب را بررسی کردند. مراسم اعلام برندگان هم به صورت مجازی و با اجرای پنی اسمیت برگزار شد.

جایزه کاستا بزرگداشتی برای کتاب‌های "لذت‌بخش" است و در پنج بخش داستان، زندگینامه، رمان اولی‌ها، شعر و کتاب کودک برگزار می‌شود و فقط نویسندگانی می‌توانند در آن شرکت کنند که اثر خود را به زبان انگلیسی نوشته و خود در بریتانیا یا ایرلند اقامت داشته باشند. یک ماه پس از انتخاب برگزیدگان هر بخش فقط یک کتاب به عنوان منتخب سال کاستا مشخص می‌شود.

این جایزه نخستین بار در سال 1971 و توسط شرکت زنجیره‌ای "وایت‌بِرِد" تاسیس شد و با نام جایزه کتاب "وایت‌بِرِد" شناخته می‌شد. در سال 2006 شرکت قهوه‌سازی "کاستا" مدیریت یکی از بهترین جوایز ادبی بریتانیا را به عهده گرفت. امسال چهل و نهمین سال برگزاری این جایزه است.

جایزه کاستا به آثاری تعلق می‌گیرد که خواندن‌شان لذت‌بخش باشند و بتوانند این لذت را به خواننده منتقل کنند و صرف داشتن ارزش‌های ادبی نویسنده را به دریافت جایزه کاستا نائل نمی‌کند. برگزیدگان هر بخش پنج هزار پوند و برنده کتاب سال "کاستا" 30 هزار پوند دریافت می‌کند.

 انتخاب کتاب سال "کاستا" از سال 1985 به سنت‌های این جایزه ادبی اضافه شد و از زمان آغاز تاکنون سیزده بار آثاری در بخش رمان، پنج بار در بخش رمان‌ اولی‌، هشت بار در بخش زندگینامه، هشت بار در بخش شعر  و دو بار در بخش کتاب کودک توانسته‌اند برنده این جایزه شوند. سال گذشته کتاب "داوطلب: داستان واقعی قهرمان مقاومت که به آشویتز نفوذ کرد" نوشته جک فیروِدِر از بخش زندگینامه به عنوان جایزه کتاب سال کاستا معرفی شد.

 

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو