ایاصوفیه کوچک استانبول

منبع: ایران آرت

11

1399/11/8

11:18


امروزه کم‌تر کسی پیدا می‌شود که نام کشور ترکیه و شهر استانبول را نشنیده باشد. این شهر با تاریخ و فرهنگ غنی خود، سالانه توریست‌های زیادی را از سراسر جهان و به خصوص ایران، به خود جذب می‌کند.

امروزه کم‌تر کسی پیدا می‌شود که نام کشور ترکیه و شهر استانبول را نشنیده باشد. این شهر با تاریخ و فرهنگ غنی خود، سالانه توریست‌های زیادی را از سراسر جهان و به خصوص ایران، به خود جذب می‌کند. می‌توان گفت بلیط هواپیما استانبول از پرفروش‌ترین بلیط‌های سفرهای خارجی و هتل استانبول بوده و این شهر سالانه پذیرای ایرانیان بسیار زیادی است. به‌دلیل پیشینه تاریخی غنی استانبول، میان بی‌شمار جاذبه‌های گردشگری و دیدنی که این شهر دارد، جاذبه‌های تاریخی آن محبوبیت بیشتری میان مردم دارند. یکی از زیباترین جاذبه‌های تاریخی استانبول، مسجد ایاصوفیه کوچک است. معماری چشم‌نواز و تاریخ سحرآمیزی که درپس این مسجد قرار دارد آن را به یکی از مقاصد اصلی گردشگران در تور استانبول تبدیل کرده است. درادامه این مطلب، ما می‌خواهیم شما را با این جاذبه تاریخی و سحرآمیز استانبول آشنا کنیم. همچنین در پایان روش پیشنهادی تهیه بلیط هواپیما استانبول و لذت سفری آرامش‌بخش را بررسی می‌کنیم. پس با همراه باشید و این مطلب را ازدست ندهید.

 

تاریخچه ایاصوفیه کوچک

مانند بسیاری از مساجد دیگر در استانبول، مسجد ایاصوفیه کوچک ابتدا مسجد نبوده است. این مکان تاریخی، در دوره بیزانس، به‌عنوان یک کلیسای ارتدکس یونانی شناخته می‌شد. همچنین بسیاری از کلیساهای مهم دیگر در دوران بیزانس مانند مسجد کورا، موزه ایاصوفیه و مسجد فتحیه، هم‌اکنون جزو مساجد و موزه‌های تاریخی مهم استانبول هستند. این کلیسا در سال ۵۳۶ میلادی، با نام اصلی «کلیسا قدیس‌ سرجیوس و قدیس باکوس» ساخته شد. جاستینین اول ایاصوفیه کوچک را مانند بسیاری از بناهای تاریخی مهم استانبول ازجمله آب‌انبار باسیلیکا و مسجد ایاصوفیه با معماری شگفت‌انگیزی ساخت. جالب است بدانید به‌همین دلیل، او را جاستینین سازنده نیز خطاب می‌کردند. او این کلیسا را برای امتحان ساختار بیرونی ایاصوفیه، به‌عنوان یک مدل مینیاتوری بنا کرد. به‌خاطر همین شباهت معماری که بین دو مسجد بود، نام مستعار ایاصوفیه کوچک برای این مسجد انتخاب شد. این کلیسا ۶۰ سال پس از شکست کنستانتین، در سال ۱۵۱۳ به مسجد ایاصوفیه کوچک تبدیل شد. خواجه ارشدِ کاخ توپکاپی، یعنی حسین آقا، این کلیسا را به مسجد تغییر کاربری داد. ایاصوفیه کوچک که در محله احمت قرار دارد، به‌دلیل قدمت بالا، تحت مرمت‌های زیادی قرار گرفته و تقریبا چهره کمی از دوره رومی‌ها بر آن باقی‌مانده است. پیشنهاد می‌کنیم هتل استانبول خود را نزدیکی این محل انتخاب کنید تا با قدم‌زدن در کوچه‌های باریک و دیدن ساختمان‌های تاریخی باشکوه، از تور استانبول خود بیشترین لذت را ببرید. علاوه‌براین، توصیه می‌کنیم پس از بازدید از ایاصوفیه کوچک، لذت نوشیدن چای در باغ آرامش‌بخش آن را ازدست ندهید.

 

نکات شگفت‌آور در موردایاصوفیه کوچک

Untitled-1

با وجود شباهت‌های مسجد ایاصوفیه با ایاصوفیه کوچک، تفاوت‌هایی بین معماری این دو مسجد نیز وجود دارد. ساختمان ایاصوفیه کوچک، یک بخش مرکزیِ هشت‌ضلعی دارد که درون یک مستطیل نامنظم قرار گرفته است. همچنین، یک گنبد چتری به قطر ۱۷ متر، آن را می‌پوشاند.

همان‌طورکه گفته شد، این بنا ابتدا یک کلیسا بوده است. ازاین‌رو داخل مسجد، نوشته‌هایی به خط یونان باستان از دوره بیزانس باقی مانده و به‌چشم می‌خورد. این نوشته‌ها در مدح و ستایش جاستینین و همسرش، یعنی تئودورا، نوشته شده است.

همان‌طورکه پیش‌تر گفته شد، نام اصلی این کلیسا، قدیس‌ سرجیوس و قدیس باکوس بود؛ اما داستانی پشت این نام وجود دارد. ماجرا از آنجا شروع می‌شود که قبل از اینکه جاستینین جوان به امپراطوری برسد، به جرم شورش علیه عمویش، یعنی امپراطور جاستین، محکوم به اعدام می‌شود. شب قبل از اعدام، قدیس سرجیوس و قدیس باکوس پیش امپراطور می‌روند و با تلاش فراوان، جاستین را تشویق به چشم‌پوشی می‌کنند. پس جاستینین زنده می‌ماند و در سال ۵۲۷ که به امپراطوری می‌رسد، اقدام به ساخت این کلیسا با این نام می‌کند.

این مسجد از ساعت ۱۰ صبح تا شش عصر مشغول به‌کار است. شما می‌توانید در همه ساعات فعالیت مسجد به‌جز ساعات نماز، به بازدید از آن بپردازید. پس حواستان باشد در چه ساعتی هتل استانبول خود را به مقصد مسجد ترک می‌کنید.

بازدید از این مسجد رایگان است. البته شما می‌توانید مبلغی را به‌عنوان کمک، به مسجد اهدا کنید.

 

تور استانبول

اکنون که با این مسجد زیبا و تاریخی آشنا شدید، بهتر است بهترین راه را برای سفر به استانبول انتخاب کنید تا سفری راحت و ایمن را تجربه کنید. پیشنهاد ما به شما، استفاده از سایت و اپلیکیشن علی بابا است. شما می‌توانید با استفاده از خدمات علی بابا، همه مراحل سفر مانند رزرو بلیط هواپیما استانبول و هتل استانبول را به‌راحتی انجام دهید. پس فرصت را ازدست ندهید و سفری زیبا و به‌یادماندنی را با سایت و اپلیکیشن علی بابا تجربه کنید.

منبع : https://newsparsi.com/goto/web/url/1212470

 

شما در این مقاله با مسجد ایاصوفیه کوچک آشنا شدید. این مسجد، تاریخ و معماری غنی دارد که نباید آن را در تور استانبول خود ازدست بدهید. آیا شما تابه‌حال این مسجد را از نزدیک دیده‌اید؟ فراموش نکنید نظرات و تجربیات خود را با ما به‌اشتراک بگذارید.

 

 

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو