تصمیم بایدن درباره تحریم‌ها علیه دیوان کیفری

منبع: برترین ها

16

1399/11/8

11:30


رویترز به نقل از یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گزارش داد دولت جدید این کشور قصد دارد تحریم‌های اعمال شده از سوی دولت سابق علیه مقام‌های دیوان کیفری بین‌المللی را مورد بازبینی قرار دهد.

خبرگزاری فارس: به گفته یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، دولت بایدن تحریم‌های اعمال شده از سوی واشنگتن در دولت قبلی علیه مقام‌های دیوان کیفری بین‌المللی را «به طور کامل» مورد بازبینی قرار می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، این سخنگو در یک پاسخ کتبی اعلام کرد: گرچه با اقدامات دیوان کیفری بین‌المللی در ارتباط با اوضاع افغانستان و اسرائیل/فلسطین مخالف هستیم، همانطور که گام‌های بعدی خود را مشخص می‌کنیم، تحریم‌ها به طور کامل مورد بازبینی قرار خواهد گرفت.

وی افزود: دولت جدید آمریکا از اصلاحات برای کمک به این دادگاه به منظور دستیابی موثرتر ماموریت اصلی آن در مجازات و جلوگیری از جنایات خشن حمایت می‌کند و ممکن است با دیوان کیفری بین‌المللی در موارد استثنایی همکاری کند.

پیشتر روزنامه «اسرائیل هیوم» گزارش داد رژیم صهیونیستی از دولت «جو بایدن» رئیس‌جمهور جدید آمریکا خواهد خواست که به همکاری واشنگتن با تل‌آویو برای ممانعت کردن از اقدامات دیوان کیفری بین‌المللی برای انجام تحقیقات علیه رژیم صهیونیستی ادامه دهد.

طبق این گزارش، «اولین اقدامی که اورشلیم (تل‌آویو) به دنبال آن خواهد بود این است که به صورت مشترک با دولت جدید (آمریکا) برای هماهنگی به منظور تعیین دادستان کل جدید دیوان کیفری بین‌المللی طی هفته‌های آینده همکاری کند».

بنا بر گزارش این رسانه صهیونیست، احتمال می‌رود «فاتو بنسودا» که طی حدود ۹ سال اخیر دادستان کل دیوان کیفری بین‌المللی بوده است، طی هفته‌های آینده از منصب کنار برود.

در سال‌های اخیر، بنسودا و دیوان کیفری بین‌المللی به دلیل تصمیم این نهاد عالی قضایی جهانی برای آغاز تحقیقات درباره جنایت‌های نظامیان آمریکا در افغانستان و همچنین رژیم صهیونیستی علیه فلسطینیان، با فشارهای شدید واشنگتن و تل‌آویو مواجه شده‌اند.

دیوان کیفری بین‌المللی عمدتا وظیفه رسیدگی به جرایم مربوط به نسل‌کشی، جرایم علیه بشریت و جنایات جنگی را بر عهده دارد.

این دیوان بین‌المللی مستقر در لاهه هلند در سال ۲۰۰۲ با هدف تحت تعقیب قرار دادن عاملان جنایات جنگی تأسیس شد.

خردادماه سال جاری بود که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور وقت آمریکا با صدور یک فرمان اجرایی، مجوز اعمال تحریم‌ دیوان کیفری بین‌المللی را صادر کرد.

«جان بولتون» مشاور امنیت ملی وقت کاخ سفید شهریورماه سال ۱۳۹۷ گفته بود، دولت آمریکا برای مقابله با تحقیق‌های آتی و احتمالی دیوان کیفری بین‌المللی علیه نظامیان آمریکایی درباره جنگ افغانستان و همچنین تحقیق‌ها درباره نظامیان رژیم صهیونیستی علیه فلسطینیان، این نهاد را تحریم می‌کند.

تحریم مالی، ممانعت از ورود قضات و دادستان‌های دیوان به آمریکا و پیگرد حقوقی مقامات دیوان از جمله تهدیداتی است که بولتون علیه این دیوان مطرح کرد.

پیشتر بنسودا دادستان کل دیوان کیفری بین‌المللی، از تشکیلات خودگردان فلسطین خواسته بود مستندات جنایت‌های منسوب به تل‌آویو علیه فلسطینیان را ارائه کند و استدلال‌های تل‌آویو را که خواستار عدم تحقیقات درباره جنایت‌های این رژیم بود، رد کرد.

دیوان کیفری بین‌المللی تحریم‌ دولت سابق آمریکا علیه مقام‌های این دادگاه را محکوم و اعلام کرده بود: «دولت ایالات متحده تحریم‌هایی را علیه دادستان دیوان بین‌المللی و یک مقام ارشد دفتر او اعلام کرد».

دیوان کیفری بین‌المللی همچنین با تاکید بر این اقدام «بی‌سابقه و غیرقابل‌قبول» بودن تحریم آمریکا علیه دیوان هشدار داده بود: «چنین اقداماتی تنها تلاش مشترک ما برای مبارزه با مصونیت در برابر جنایات عمومی را تضعیف می‌کند».

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو