۲.۲ میلیارد دلار داخلی‌سازی در ۹ ماهه امسال محقق شد

27

1399/11/8

11:45


صادقی نیارکی گفت: تاکنون در مجموع ۲۴۰ میلیون دلار در قالب میزهای ساخت داخل در حوزه‌های خودرو و قطعه‌سازی، پتروشیمی و پالایشگاهی، منجر به عقد قرارداد بین سازندگان داخلی و مجموعه‌های صنعتی شده است.

۲.۲ میلیارد دلار داخلی‌سازی در ۹ ماهه امسال محقق شد

معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: امسال برنامه داخلی‌سازی ۳.۲ میلیارد دلاری در دستور کار است که در ۹ ماهه امسال با پروژه‌های اجرا شده در استان‌ها و برگزاری میزهای تعمیق داخلی‌سازی، ۲.۲ میلیارد دلار معادل ۶۸.۷ درصد برنامه به ثمر نشست.

"مهدی صادقی نیارکی" امروز (چهارشنبه) در مراسم امضای تفاهمنامه معاونت امور صنایع وزارت صنعت و جهاد دانشگاهی افزود: یکی از ماموریت‌های وزارت صنعت بکارگیری همه ظرفیت‌های موجود کشور برای ارتقای فناوری‌های موجود، توسعه و تعمیق ساخت داخل، افزایش بهره‌وری و غیره است.

وی با اشاره به نهضت ساخت داخل، تصریح‌کرد: این مهم با هدف ارتقای تاب‌آوری در مقابل تکانه‌های اقتصادی و رفع نیاز واحدهای تولیدی مورد تاکید وزارتخانه است.

صادقی نیارکی توضیح ‌داد: تاکنون در مجموع ۲۴۰ میلیون دلار در قالب میزهای ساخت داخل در حوزه‌های خودرو و قطعه‌سازی، پتروشیمی و پالایشگاهی، منجر به عقد قرارداد بین سازندگان داخلی و مجموعه‌های صنعتی شده است.

وی یادآور شد: امروز در سایت بهین‌یاب وزارت صنعت نیز ۲۱۰ گروه کالایی و اقلامی که با تولید داخلی، جایگزین واردات خواهند شد، مشخص شده است.

این مقام مسوول تصریح‌کرد: کشور با صادرات غیرنفتی اداره می‌شود و بر این اساس باید درآمدهای حاصله با اولویت، صرف خرید دانش فنی و فناوری شود، بخشی که در اختیار نداریم‌.

این تفاهمنامه همکاری بین معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت و جهاد دانشگاهی به‌منظور ارتقای سطح فناوری تولیدات داخلی، همچنین بومی‌سازی فناوری‌های وارداتی، ساخت قطعات و تجهیزات مورد نیاز در داخل کشور، افزایش توان فناورانه واحدهای صنعتی، تسهیل تولید و ایجاد زمینه جهش در تولید، افزایش نرخ بهره‌وری و بهبود توسعه اقتصادی ملی کشور، ایجاد اشتغال سالم و مولد، تسریع در انجام امور زیربنایی و تحقیقاتی و حضور فعال در عرصه خدمت‌رسانی امضا شد.

منبع: ایرنا

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو