تاثیر طراحی فضاهای داخلی مدرن بر جلوگیری از مشکلات محیط زیستی

تاثیر طراحی فضاهای داخلی مدرن بر جلوگیری از مشکلات محیط زیستی


منبع: عصر ایران

72

1399/11/8

11:46


امروزه کمتر کسی با واژه طبیعت دوستی ناآشناست. کره زمین تبدیل به یک دهکده جهانی شده است، مشکلات آلودگی، بلایای طبیعی و بیماری‌ها مربوط به همه ساکنین زمین می‌باشد. با شدت گرفتن آلودگی‌های محیط زیستی و روند گرم شدن کره زمین، فعالیت‌های طبیعت دوستانه هم در پیشگیری از تخریب بیشتر محیط زیست شدت گرفته است. سازمان‌های زیادی در زمینه  حفظ محیط زیست و اطلاع رسانی در این زمینه تلاش می‌کنند. انسان‌ها باید در مقابل طبیعت و انقراض گونه‌های مختلف جانوری رفتاری مسئولیت پذیرانه‌تر در پیش بگیرند.

تاثیر طراحی فضاهای داخلی مدرن بر جلوگیری از مشکلات محیط زیستی

مشکلات محیط زیستی

یکی از مشکلات اساسی که امروزه کره زمین با آن رو به رو شده، قطع بی‌رویه درختان است. جنگل‌های کره زمین در آستانه نابودی هستند، در پی این تخریب‌های گسترده و آلودگی ناشی از فعالیت کارخانه‌ها، افزایش گازهای گلخانه‌ای پدیده گرمایش زمین را به سطح خطرناکی رسانده است. در همین راستا بسیاری از سازمان‌های دولتی و مردم نهاد در سرتاسر کره زمین در پی پیشگیری از تخریب بیشتر محیط زیست هستند. ترویج فرهنگ طبیعت دوستی در تمام زمینه‌ها از جمله کسب و کارها کمک شایانی خواهد کرد. سازمان‌ها با اعمال سیاست‌های خاص و وارد کردن محصولات طبیعت دوست به محیط خود در این راه می‌توانند پیشرو باشند.

مشکلاتی که در بالا برشماردیم، اهمیت طبیعت دوستی و حفظ آن در جهان امروز را نشان می‌دهد.

تاثیر طراحی فضاهای داخلی مدرن بر جلوگیری از مشکلات محیط زیستی

کسب و کارهای سنتی بهتر است به فکر تغییر شیوه کاربری خود باشند.

 اگر شما از آن دست مدیرانی هستید که به حفظ محیط زیست اهمیت می‌دهید. بهتر است به فکر تغییر در فضای کاری سنتی خود باشید. تغییر دکوراسیون اداری به روش‌های نوین و مدرن یکی از در دسترس‌ترین راه ها به شمار می آید.  فضای کاری مملو از لوازم گران قیمت تضمین کننده اهداف شما نخواهد بود. اگر بیشتر فضای اداری شما بلااستفاده است، مانند لابی و اتاق‌های کنفرانس، اتاق‌های خالی می‌توانید این فضاها را از استفاده خارج کنید. حتی می‌توانید به طور شراکتی با سازمان دیگری بهره برداری کنید. هر چه فضا بزرگ‌تر باشد انرژی بیشتری هم صرف نگهداری از این فضاها می‌شود. به طور مثال در فصول سرد، گرم کردن محیط کار پرهزینه و پرمصرفی می‌باشد. به همین نسبت فضاهای کوچک‌تر احتیاج به لوازم کمتر به نسبت ابعاد محیط دارند.

تاثیر طراحی فضاهای داخلی مدرن بر جلوگیری از مشکلات محیط زیستی

محصولات اداری تجدیدپذیر را وارد سازمان خود کنید.

کاغذ یکی از لوازمی است که در محیط‌های اداری بیشترین استفاده را دارد. استفاده از کاغذهای بازیافتی علاوه بر طبیعت دوستی از لحاظ مالی هم بسیار مقرون به صرفه محسوب می‌شوند. لیوان‌های کاغذی یکبار مصرف را می‌توانید با لیوان‌های سرامیکی جایگزین کنید.

امروزه محصولات سبز که تجدیدپذیر و طبیعت دوست هستند بسیار مرسوم شده است، تنها با کمی تحقیق می‌توانید این لوازم را پیدا کنید.

در همین راستا بسیاری از مبلمان اداری را هم می‌توانید از متریال‌هایی تهیه کنید که به حفاظت محیط زیست کمک می‌کند. روزانه میلیون‌ها درخت برای تهیه میز و صندلی قطع می‌شود. قطع درختان و از بین بردن پوشش‌های گیاهی به سرعت فرسایش خاک و از بین رفتن آب‌های زیرزمینی می‌افزاید. یکی از متریال‌های مصنوعی برای جایگزین کردن چوب پلیمر است.

همچنین محصولات پلیمری از دوام بالایی برخوردار است. هر چه طول عمر مفید محصولات بیشتر باشد زباله کمتری وارد چرخه طبیعت می‌شود.

روکش‌های مبلمان مصنوعی هم از دیگر لوازمی است که در جایگزینی پارچه نقش اساسی دارد. میزهای اداری با رویه چوب هم با قیمت گزافی تولید می‌شود. مواد مصنوعی و ترکیبی مانند ام دی اف در مقابل ضربه و فشار بالا بهترین پاسخ را داده است. همچنین این مواد در مقابل رطوبت و تغییرات بافت بسیار منسجم و مقاوم هستند.

خوشبختانه لوازم و مبلمان اداری امروزه در متریال‌های گوناگون و متنوع ساخته می‌شود. برای انتخاب و خرید مبلمان اداری طبیعت دوست با کمترین مشکل مواجه خواهید شد.

میزهای اداری با چهارچوب فلزی را به راحتی می‌توانید به رنگ سازمانی خود تهیه کنید. طرح ساده و مینیمال این میزهای اداری محیط شما را از سبک کلاسیک و قدیمی دور می‌کند. سبک‌ طراحی داخلی مدرن با روحیه کارمندان جوان تطبیق پذیرتر است و به پویایی محیط کاری شما کمک می‌کند.

تاثیر طراحی فضاهای داخلی مدرن بر جلوگیری از مشکلات محیط زیستی

بهینه سازی مصرف انرژی در فضاهای اداری

نورهای طبیعی

احتمالا اولین اقدامی که بیشترین تاثیر را بر روی صرفه جویی انرژی در محیط اداری می‌گذارد، استفاده از پنجره‌های بزرگ و نور طبیعی می‌باشد. شرکت‌ها و ادارت از مکان‌هایی است که چراغ‌های زیادی در طول ساعات کاری روشن نگه می‌دارند. پنجره‌های بزرگ فضای شرکت شما را پر از نور طبیعی می‌کند. این عامل میزان مصرف نورهای مصنوعی را کم می‌کند و در همین راستا مصرف برق به شدت کاهی پیدا می‌کند.

طراحی دکوراسیون مدرن بیشترین توجه را به استفاده از نور طبیعی و تعبیه پنجره دارد. در هنگام طراحی یا نوسازی محیط اداری خود می‌توانید از سبک مدرن استفاده کنید.

استفاده از رنگ‌های روشن علاوه بر این که نور محیط را هم روشن‌تر می‌کند، در دراز مدت بر روحیه کارمندان تاثیر مثبتی می‌گذارد. طبق یک تحقیق در حوزه کسب و کارها بدن کارمندان در مجاورت نورهای مصنوعی کورتیزول بیشتری ترشح می‌کند. این هورمون بر افزایش استرس تاثیر مستقیم می‌گذارد. در مقابل نورهای طبیعی باعث گرمابخشی به محیط کار می‌شود و سطح انرژی را بالا می‌برد.

تاثیر طراحی فضاهای داخلی مدرن بر جلوگیری از مشکلات محیط زیستی

تصفیه هوا به شیوه طبیعی

 سبک مدرن طراحی اداری، طی این سال‌ها نگاه ویژه‌ای به استفاده از فضای سبز در فضاهای داخلی اداری داشته است. به جای استفاده از دستگاه‌های تهویه می‌توان گل‌ها و گیاهان طبیعی جایگزین کرد که در هر حالتی هوای فضای داخلی را تصویه می‌کند. همچنین این گیاهان به زیباسازی محیط و افزایش روحیه افراد کمک می‌کند.

تاثیر طراحی فضاهای داخلی مدرن بر جلوگیری از مشکلات محیط زیستی

مدیریت فضاها با پارتیشن اداری

فضاهای اداری با پلان باز گاهی با معضل آلودگی صوتی مواجه می‌شوند. همچنین برای حفظ حریم خصوصی کارمندان و بهترین استفاده از لوازم اشتراکی می‌توان از پارتیشن‌ها استفاده کرد. تصور کنید برای هر قسمت از شرکت باید پرینتر و دستگاه‌های چاپ تهیه کنید، میزان برق و رنگ‌های مخصوص چاپ به چندین برابر افزایش می‌یابد. اما فضاهای اداری با پلان باز این لوازم را به حداقل می‌رساند. پارتیشن‌های شیشه‌ای اداری در تقسیم نور و فضا بسیار کارآمد هستند. با برداشتن دیوارهای میانی و تعبیه پارتیشن، محیط کاری مدرنی خواهید داشت که تعامل کارمندان را به بیشترین مقدار خواهید رساند.

تاثیر طراحی فضاهای داخلی مدرن بر جلوگیری از مشکلات محیط زیستی

تفکیک زباله‌های اداری

مکانی برای تفکیک زباله‌ها مشخص کنید. حجم زیادی از کاغذ و پلاستیک در محیط‌های اداری تولید می‌شود، با مدیریت این موضوع کمک شایانی به زباله‌هایی که وارد چرخه محیط زیست می‌شود خواهید کرد. علاوه بر این استفاده از پلاستیک را به پایین‌ترین حد ممکن برسانید. می‌توانید با آموزش به کارمندانتان باعث ترویج فرهنگ طبیعت دوستی شوید. تشکیل یک گروه و به روز کردن اطلاعات، فرآیند آموزش را سرعت می‌بخشد.

تاثیر طراحی فضاهای داخلی مدرن بر جلوگیری از مشکلات محیط زیستی

سرویس‌های بهداشتی را نوسازی و مدرن کنید.

یکی از فاکتورهای کلیدی در به وجود آوردن فضای کاری طبیعت دوست، بهینه سازی آب مصرفی است. سرویس‌های بهداشتی قدیمی با شیرهایی که همیشه در حال چکه کردن هستند، طی یک سال هزارن لیتر آب مصرفی را افزایش می‌دهد. در قدم اول شیرهایی که چکه می‌کنند را تعویض کنید. شیری که چکه می‌کند هر دقیقه ده هزار لیتر آب پاکیزه را از بین می‌برد. جاری بودن مداوم آب باعث پوسیدگی اطراف خود می‌شود، به همین دلیل هر ساله هزینه زیادی صرف نوسازی و بازسازی می‌شود.

تاثیر طراحی فضاهای داخلی مدرن بر جلوگیری از مشکلات محیط زیستی

طبیعت دوستی را وارد کسب و کار خود کنید.

تاثیرات مثبت و محافظت از محیط زیست برای همه یک مسئولیت اجتماعی محسوب می‌شود. عوامل مختلف دیگری هم وجود دارد که شرکت‌ها را به سمت طبیعت دوست بودن سوق می‌دهد. شرکت‌هایی که این فاکتورها را رعایت می‌کنند هزینه سالانه‌ی کمتری می‌پردازند. بازدهی کاری بیشتری دارند و از فضای رقابتی سالم‌تری برخوردار هستند. راه‌های آسان و در دسترسی برای داشتن محیط کاری سبز وجود دارد که می‌توانید وارد استراتژی کاریتان کنید.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو