ضرورت ریسک‌پذیری صندوق بیمه در بخش اکتشاف

10

1399/11/8

12:04


رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: ارزش بیمه نامه هایی که صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی امسال صادر می‌کند، برای نخستین بار از ۱۱۰۰ میلیارد تومان عبور می‌کند.

ضرورت ریسک‌پذیری صندوق بیمه در بخش اکتشاف

وجیه ا... جعفری که امروز در جلسه بررسی عملکرد ۱۰ ماهه امسال این صندوق سخن می‌گفت،  تصریح کرد:  درحال‌حاضر بیمه نامه هایی به ارزش ۷۹۲ میلیارد تومان آماده صدور است که با احتساب ۳۲۵ میلیارد تومان بیمه نامه‌های صادر شده،  کل ارزش این بیمه‌نامه‌ها تا پایان سال ۹۹ به بیش از ۱۱۰۰ میلیارد تومان می‌رسد.

به گفته وی،  تعداد بیمه نامه‌های صادر شده از ابتدای امسال تا پایان دی ماه به ۳۰عدد رسیده که بخش عمده آن (۲۲ فقره)،  مربوط به حوزه بهره‌برداری و فرآوری معادن بوده و مابقی به حوزه اکتشاف تعلق داشته است.

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت با یادآوری اینکه این نهاد به عنوان پشتیبان معادن بخش خصوصی فعالیت می‌کند،  اظهارکرد:  با توجه به اینکه در سال گذشته ارزش بیمه نامه‌های صادر شده به ۳۰۵ میلیارد تومان رسید،  امسال شاهد رشد بیش از ۳ برابری عملکرد در ارزش بیمه نامه‌های صادره خواهیم شد.

تحقق نهضت فرآوری

جعفری به سیاست ایمیدرو برای تحقق نهضت فرآوری در معادن بخش خصوصی اشاره کرد و ادامه داد:  واحدهای فلوتاسیون،  معادن آهن،  واحدهای تلفیقی فرآوری،  سرب و طلا بیشترین سهم از بیمه نامه‌ها را در اختیار داشته‌اند.

وی به اقدام ایمیدرو در افزایش سرمایه صندوق بیمه معدن اشاره کرد و گفت:  این روند از سال‌های اخیر با هدف افزایش حمایت از توسعه معادن و صنایع معدنی بخش خصوصی آغاز شده است. جعفری افزود:  در سال گذشته سرمایه صندوق بیمه از ۱۴۰ میلیارد به ۵۰۰ میلیارد تومان افزایش یافت. رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت:  گام بعدی تحقق سرمایه هزار میلیارد تومانی صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی است.

جعفری همچنین در بخش دیگری از سخنانش گفت:  صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی،  با افزایش ریسک پذیری،  توجه بیشتری به بخش اکتشافات داشته باشد.

دهقان:  مطالبات معوقه برای بیمه‌نامه‌های صادره از سال ۹۶ به بعد تقریبا نداریم

در این جلسه فرید دهقانی مدیرعامل صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی با اعلام اینکه از سال ۹۷ به این سو مطالبات جاری افزایش پیدا نکرده،  اظهارکرد:  در امسال نیز مطالبات معوقه نداشته‌ایم و وام گیرندگان به موقع بازپرداخت‌ها را انجام می‌دهند.

وی درباره برنامه‌های امسال گفت:  صدور بیمه نامه ضمانت نامه بورسی برای بیش از ۱۰۰میلیارد تومان جزو برنامه‌های امسال است. علاوه بر این پرداخت سود یارانه‌ای ۲درصدی به طرح‌های دانش‌بنیان،  پرداخت سود تسهیلات برای خرید ماشین‌آلات داخلی و افزایش سهم در بازار سرمایه در تامین مالی به میزان ۲۰درصد نیز پیش روی این نهاد قرار دارد.

دهقانی افزود:  در سال ۱۴۰۰ نیز برنامه دستیابی به سرمایه هزار میلیارد تومانی را اجرایی خواهیم کرد.

منبع: ایمیدرو

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو