دلار مجدد گران شد

12

1399/11/8

12:04


دلار در بازار آزاد ساعتی قبل به کانال ۲۴ هزار تومان بازگشت. روند صعودی نرخ ارز از معاملات پشت‌خطی دیروز شروع شده بود. به نظر می‌رسد دو عامل موجب شد تا خوشبینی‌ها به گشایش‌های اقتصادی از شب گذشته کمرنگ‌تر شود.

دلار مجدد گران شد

نخست اولتیماتوم یک ماهه ظریف به امریکا برای رفع تحریم‌ها بود. دومین عامل را نیز می‌توان مرتبط با جوسازی‌هایی دانست که حول توقیف نفتکش ایرانی توسط امریکا در فضای مجازی مشاهده می‌شد. این در حالی بود که منابع خبری صراحتا اعلام کردند دستور توقیف این کشتی پیش از آمدن بایدن و در دولت ترامپ صادر شده بود. اما مشاهده می‌شد که برخی بدون توجه به این نکته، بایدن را پیرو راه رئیس‌جمهور اسبق خود خواندند.

در همین حال نوعی از پاسکاری بین ایران و غرب در خصوص بازگشت به تعهدات برجامی مشاهده می‌شود که به نظر در انتظارات فعالان داخلی اثرگذار بوده است. مقامات کشور عقیده دارند با توجه به آنکه امریکا برجام را ترک کرد، دلیلی ندارد ایران در بازگشت به تعهدات پیشقدم شود و این مسئله باید توسط طرف مقابل انجام گیرد. اما اروپایی‌ها اصرار دارند نخست ایران باید پیشقدم شود. در واقع طرفین به نوعی گره برخورده‌اند که مانع آغاز هر گونه فرآیند احیای توافق می‌شود و چنین مسئله‌ای در انتظارات بازار ارز نیز موثر بوده است.

صرافی ملی که در روزهای اخیر تقریبا منفعلانه در بازار ارز حضور داشته است، امروز حدود ۵۰۰ تومان به نرخ فروش دلار خود افزود، اما نرخ این صرافی و بازار آزاد اختلافی حدود ۹۰۰ تومان دارند. چنین اختلافی می‌تواند برای دلالان سود نزدیک به ۲ میلیون تومانی به همراه داشته باشد. چراکه هر فرد در سال می‌تواند ۲۲۰۰ دلار از صرافی‌های مجاز خریداری کند و در صورتی که نرخ‌های رسمی و آزاد تفاوت داشته باشند، می‌تواند آن را در بازار آزاد به قیمت بالاتر به فروش برساند.

منبع: بورسان

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو