جزییات دیدار معاون سیاسی طالبان با شمخانی

منبع: فرارو

14

1399/11/8

13:12


دبیر شورای عالی امنیت ملی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران هیچ گاه جریانی را که بخواهد با جنگ در افغانستان به حاکمیت برسد به رسمیت نخواهد شناخت.

جزییات دیدار معاون سیاسی طالبان با شمخانی

فرارو- هیات سیاسی طالبان به سرپرستی «ملا عبدالغنی برادر» معاون دفتر سیاسی این گروه که روز گذشته وارد تهران شده است، صبح امروز با دریابان «علی شمخانی» دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و با وی گفت‌وگو کرد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در این دیدار با اشاره به سابقه شرارت و جنگ‌افروزی آمریکا در منطقه گفت: "آمریکا به دنبال صلح و امنیت در افغانستان نیست؛ راهبرد آمریکا تدوام جنگ و خون‌ریزی میان طیف‌های مختلف افغانستانی است."

او ادامه داد: «آمریکا نمایش مذاکرات صلح را با هدف ایجاد بن‌بست در مذاکرات میان طرف‌های مختلف افغانستانی دنبال می‌کند تا آنها را مقصر ناامنی و بی‌ثباتی نشان دهند.»

دبیر شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران هیچ گاه جریانی را که بخواهد با جنگ در افغانستان به حاکمیت برسد به رسمیت نخواهد شناخت، بر ضرورت مشارکت همه اقوام در تعیین سرنوشت افغانستان در روندی کاملا مسالمت‌آمیز تاکید کرد.

شمخانی امنیت افغانستان به ویژه در استان‌های هم‌مرز با ایران را امری غیر قابل اغماض دانست و بر همکاری طالبان با دولت افغانستان برای مبارزه با هرگونه ناامنی و مقابله با تحرکات داعش تاکید کرد.

در این دیدار، ملا عبدالغنی برادر نیز با ارائه گزارشی از روند مذاکرات صلح در افغانستان و با اشاره به بدعهدی‌های ترامپ در اجرای توافقنامه صلح اظهار داشت: "ما به آمریکا اعتماد نداریم و با هر جریانی که مزدور آمریکا باشد، می‌جنگیم."

او با بیان اینکه در آینده افغانستان همه اقوام و طوایف باید مشارکت داشته و ایفای نقش کنند، حفظ امنیت مرزهای افغانستان و ایران را مورد تاکید قرار داد و آمادگی طالبان را برای همکاری در این زمینه اعلام کرد.

جزییات دیدار معاون سیاسی طالبان با شمخانی

هدف سفر هیات سیاسی طالبان به تهران چیست؟ 

روز گذشته عالی رتبه سیاسی طالبان به رهبری ملا عبدالغنی برادر معاون سیاسی این گروه وارد تهران شد. 

قرار است این هیات با محمد جواد ظریف ودیگر مقامات ایران دیدار کند. افغانستان اعلام کرده است که در جریان این مذاکرات قرار دارد. 

وزارت خارجه افغانستان با صدور اطلاعیه ای در این باره اعلام کرد "هدف از هماهنگی تهران و کابل از سفر هیات طالبان به تهران این است که جمهوری اسلامی ایران افزون بر شرح دیدگاه های خود، طالبان را در جریان اجماع منطقه‌ای در خصوص تامین آتش‌بس فوری و دستیابی به توافق جامع قرار دهد." 

در این اطلاعیه آمده است که تهران می خواهد طالبان را در بخش جامع صلح در چارچوب نظام جمهوری و حفظ ارزش‌های قانون اساسی افغانستان، آگاه سازد. ایران همچنان می‌خواهد اطمینان حاصل کند که افغانستانِ پس از جنگ بار دیگر به‌پایگاه امن گروه‌های تروریستی مبدل نخواهد شد و همچون مرکز اتفاق و همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی باقی خواهد ماند.

روز گذشته سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز با بیان اینکه روند دستیابی به صلح پایدار در افغانستان در گفت و گو با هیات طالبان مورد بحث قرار خواهد گرفت، افزود: "برای صلح افغانستان سرمایه گذاری زیادی کردیم و در دهه ها گذشته میزبان میلیون ها افغان بوده ایم." 

نماینده ویژه ایران در امور افغانستان در روزهای گذشته گفت و گوهایی با همتایان روس، آلمانی، افغانی و نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور افغانستان داشته است.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو