پیامدهای بالینی کرونا بر بیماران سرطانی

منبع: عصر ایران

17

1399/11/8

13:20


تحقیقات علمی نشان می‌دهد حدود چهار درصد بیماران کووید۱۹ به نوعی از سرطان مبتلا هستند و این بیماری موجب بروز علایم شدید کرونا یا مرگ بیماران می‌شود.
 
ابتلا به سرطان مانند فشار خون، بیماری‌های قلبی عروقی و چاقی، یکی از فاکتورهای ریسک بیماری کووید ۱۹ محسوب می‌شود. بیماران مبتلا به سرطان به دلیل نقص ایمنی سیستمیک، در مقایسه با سایر گروه‌ها در برابر این بیماری آسیب‌پذیرترند.
 
بر اساس آمار، کووید ۱۹ تمام بیماران سرطانی را به یک میزان تحت تاثیر قرار نمی‌دهد و بیماران مبتلا به برخی از انواع سرطان مانند سرطان خون و ریه و همچنین افرادی که برای درمان تومور تحت جراحی قرار گرفته‌اند، بیش از سایرین در معرض خطر قرار دارند.
 
با وجود این که خطر ابتلای بیماران سرطانی غیرمتاستاتیک به علایم شدید کووید مشابه سایر گروه‌های جمعیتی است، بالابودن سن این بیماران یک فاکتور خطر بسیار جدی است که موجب افزایش قابل توجه مرگ بیماران سرطانی در اثر ابتلا به کووید ۱۹ می‌شود.
 
بر اساس تحقیقات علمی، عوارض بالینی ابتلا به کووید ۱۹ در بیماران سرطانی را می‌توان به شرح زیر بیان کرد:
 
تاخیر در درمان سرطان
 
آسیب‌پذیری بیماران سرطانی در برابر کووید ۱۹ موجب به تاخیر افتادن فرایند درمان این بیماران یا توقف مصرف داروهای ضدسرطان با هدف اجتناب از مواجهه احتمالی این افراد با بیماران مبتلا به کووید ۱۹ می‌شود.
 
بر اساس یکی از تحقیقاتی که در این رابطه انجام گرفته است، ۹.۱ درصد بیماران مبتلا به سرطان ریه به دلیل نگرانی از ابتلا به کووید ۱۹، درمان خود را به تاخیر انداخته‌اند و بیش از ۸۰ درصد این افراد بدون مشاوره با پزشک چنین تصمیمی را اتخاذ کرده‌اند.
 
در تحقیق دیگری مشخص شده است که تاخیر چهار هفته‌ای در فرایند درمان هر نوع سرطان می‌تواند موجب افزایش احتمال مرگ بیمار در اثر سرطان شود.
 
پیچیدگی کووید ۱۹ در بیماران سرطانی
 
یکی از نگرانی‌های متخصصان در مورد بیماران سرطانی، عوارض قلبی عروقی ابتلا به کووید ۱۹ در این بیماران است. از آنجا که ابتلا به سرطان و بسیاری از داروهای مورد استفاده برای درمان آن، موجب افزایش ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی می‌شود، ابتلا به کووید ۱۹ می‌تواند پیامدهای ناگواری را برای بیماران سرطانی داشته باشد.
 
با وجود این که هنوز مکانیزم دقیق این هم‌افزایی بین کووید ۱۹ و سرطان که منجر به بیماری‌های قلبی عروقی می‌شود مشخص نشده است، متخصصان معتقدند که یک واکنش شدید التهابی بین این دو بیماری می‌تواند موجب اختلال در عملکرد سیستم قلبی عروقی بیماران سرطانی شود.
 
سیستم رنین آنژیوتانسین آلدوسترون
 
یکی دیگر از نگرانی‌های متخصصان در مورد ابتلای بیماران سرطانی به کووید ۱۹ عملکرد سیستم رنین آنژیوتانسین آلدوسترون (RAAS) است. این سیستم یک سیستم هورمونی است که فشار خون و تعادل مایعات بدن را تنظیم می‌کند و در سرطان نقش مهمی در بازسازی ریزمحیط تومور و همچنین رشد تومور و متاستاز سلول‌های سرطانی در سراسر بدن دارد.
 
این در حالی است که بیماری کووید ۱۹ نیز عملکرد طبیعی این سیستم را با استفاده از گیرنده آنزیم مبدل آنژیوتانسین ۲ (ACE۲) تغییر می‌دهد. این وضعیت موجب اختلال در عملکرد لایه درون رگی در بسیاری از بافت‌ها و اندام‌های بدن می‌شود. از آنجا که برخی از انواع سرطان با استفاده از ACE درمان می‌شود، فرایند اختلال بیشتر در سیستم RAAS که در اثر ابتلا به کووید ۱۹ ایجاد می‌شود، می‌تواند منجر به عوارض بسیار شدیدتر در این نوع رژیم درمانی سرطان شود.
 
کارکرد نشان‌گرهای زیستی در بیماران سرطانی مبتلا به کووید ۱۹
 
به ‌منظور نظارت بر شدت کووید ۱۹ در بیماران سرطانی تاکنون از نشانگرهای متعددی شامل CRP و IL-۶ استفاده شده است.
 
نشانگر CRP معمولا برای تشخیص نقص دیواره درون رگی در زمان وقوع التهاب مورد استفاده قرار می‌گیرد. نشانگر IL-۶ نیز یک سیتوکین پیش‌التهابی است که هم در واکنش بدن به التهاب نقش دارد و معمولا منجر به تب و سایر واکنش‌های طبیعی می‌شود، هم بر میزان آزادشدن نشانگر CRP در کبد نقش دارد.
 
با وجود این که مهار IL-۶ در بیماران سرطانی در کنار برخی از روش‌های درمانی متداول معمولا مفید و موثر است، مهارکردن این نشانگر در بیماران سرطانی مبتلا به کووید ۱۹ می‌تواند منجر به بروز عوارض جانبی متعدد از جمله افزایش احتمال بروز عفونت‌های جدید در بدن بیمار شود.
 
به گزارش ایرنا ویروس کرونا موسوم به «کووید ۱۹» اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ میلادی (۲۴ آذر ۱۳۹۸) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد.
 
ابتدا از این بیماری به عنوان ذات‌الریه نام برده شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ میلادی (۹ دی ماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.
 
تدروس آدهانوم مدیرکل سازمان جهانی بهداشت روز چهارشنبه ۲۱ اسفندماه ۹۸ در کنفرانسی تاکید کرد که اگرچه واژه همه‌گیر (pandemic)  به دلیل حساسیتی که دارد نباید بدون دقت مورد استفاده قرار گیرد اما ارزیابی‌های این سازمان ویروس کرونا را «همه‌گیر جهانی» شناسایی و اعلام می‌کند.
 
شرکت فایزر آمریکا روز ۱۹ ابان ماه ۱۳۹۹ اعلام کرد که این شرکت به واکسن کرونا دست یافته و این واکسن تا ۹۰ درصد در پیشگیری از ابتلا به کرونا موثر عمل کرده است.
 
انگلیس اولین کشوری است که واکسن کووید ۱۹ فایزر را تایید و شروع به واکسیناسیون کرد.
 
منابع:
پایگاه خبری گاردین
پایگاه خبری مدیکال اکسپرس
پایگاه خبری سازمان جهانی بهداشت

مطالب مشابه