موتور سه استوانه ملی وارد مرحله صنعتی سازی می شود

منبع: عصر خودرو

13

1399/11/8

13:21


مقیمی خبر داد:

موتور سه استوانه ملی وارد مرحله صنعتی سازی می شود

به گزارش پایگاه خبری «عصر خودرو»، فرشاد مقیمی مدیر عامل ایران خودرو در نمایشگاه قطعات پیشرانه سه استوانه ملی در خصوص موتور سه استوانه ملی که به تازگی رونمایی شده است، با بیان اینکه این موتور از ویژگی های خیلی خوبی برخوردار است و وارد مرحله صنعتی سازی می شود، گفت: از مهمترین ویژگی های فنی این پروژه می توان به کاهش مصرف سوخت و ارتقا استاندارد آلایندگی، اشاره کرد. این موتور ملی باعث توسعه پنج نوع موتور با توان 72 تا 150 اسب بخار و گشتاورهای متفاوت از 98 تا 240 نیوتون متر می شود.

این مقام مسئول ادامه داد: از دیگر ویژگی های این موتور می توان به مصرف سوخت پایین، قابلیت کسب استانداردهای یورو 6، قابلیت استفاده از سوخت بنزین و CNG  اشاره کرد.

او بیان کرد: این موتور کاملا مناسب برای مدل‌های هیبریدی و بهره‌مندی از سطح تکنولوژی‌های روز الکتریکی و قابلیت اشتراک‌گذاری با سایر خودروسازان داخلی است.

مدیر عامل ایران خودرو در خصوص ویژگی‌ها و قابلیت‌های این موتور گفت: این موتور بستگی به پلتفرم مورد استفاده، باعث کاهش مصرف حدود 3.5 لیتری میانگین مصرف سوخت می شود. تولید موتور در کشور از دهه ٧۰ با مصرف ١٢ لیتر کار آغاز شد و سپس به هشت لیتر و اکنون به عدد ٧.٨ لیتر رسیده‌ است که نشان از عملکرد خوب ایران‌خودرو دارد.

مدیرعامل ایران‌خودرو با بیان اینکه بعضا گفته می‌شود که سه سیلندر، از توان موتورها می کاهد، گفت: این موضوع ادعای درستی نیست. شاخص مهم این طرح در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری و حرکت در راستای شعار اقتصاد مقاومتی است. از 250 قطعه استفاده شده در این موتور هشت قطعه وارداتی و باقی قطعات داخلی سازی شده است.

مقیمی با بیان اینکه بر اساس نقشه راه تدوین شده برای خانواده موتورهای ایران‌خودرو، در نقشه راه موتورها صنعتی‌سازی موتور، گیربکس و پلتفرم از دی ماه سال گذشته مصوب شد که نخستین قله، موتور سه استوانه‌ای بود، گفت: در برنامه‌ریزی انجام شده افزایش برقی‌سازی موتورها با هدف سبک‌سازی مدنظر قرار گرفته است.

موتور سه استوانه ملی وارد مرحله صنعتی سازی می شود

دانلود با کیفیت

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو