بازنگری سالانه 150 برنامه درسی

منبع: رکنا

16

1399/11/8

15:31


بازنگری سالانه 150 برنامه درسی

برنامه درسی دانشگاه ها و مراکز آموزشی سالانه مورد بازنگری قرار خواهند گرفت.

به گزارش رکنا، جلسه ۳۵۱ شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی به ریاست منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

علی خاکی صدیق، معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در این جلسه گفت: از سه هزار و ۳۰۰ برنامه درسی فعال در دانشگاه‌ها، به طور میانگین سالانه ۱۵۰ برنامه درسی بازنگری می‌شود.

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افزود: دروس معارف اسلامی رشته کارشناسی علوم قرآن و حدیث نیز توسط مرکز هماهنگی و توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی کشور بازنگری شده است، ضرورت دارد این موضوع بررسی شود که آیا بر اساس مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی این بازنگری انجام شده یا خیر.

اجرا نشدن مصوبات دروس معارف اسلامی

همچنین، روح اله شاطری دبیر شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی در پیش از دستور جلسه با اشاره به گزارش معاونت آموزشی نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها مبنی بر عدم اجرای کامل مصوبات در مورد دروس معارف اسلامی در دانشگاه‌ها اظهار داشت: هرگونه تغییر در سرفصل دروس معارف اسلامی باید بر اساس مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام شود.

پس از بحث و بررسی اعضا پیرامون این موضوع، مقرر شد موضوع اجرا نشدن کامل مصوبات در مورد دروس معارف اسلامی در دانشگاه‌ها، در کمیته برنامه‌ریزی درسی وزارت علوم بررسی و رسیدگی شود.

غفلت از روال انتخاب رییس دانشکده معارف

در بخش دیگری از این نشست، حجت‌الاسلام مصطفی رستمی رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها خاطرنشان کرد: روال انتخاب رییس دانشکده معارف مانند انتخاب مدیر گروه معارف بر عهده نهاد نمایندگی است اما در دوره‌های اخیر مورد غفلت قرار گرفت.

وی با بیان اینکه اساتید دروس معارف اسلامی از چند مسیر در فراخوان جذب اعضای هیأت علمی شرکت می‌کنند، گفت: پیشنهاد این است که اساتید معارف اسلامی که از حوزه‌های علمیه، جذب هیأت علمی می‌شوند یک دوره یکساله را در دانشگاه معارف به منظور آمادگی برای تدریس این دروس بگذرانند.

اصلاح اساسنامه دانشگاه فرهنگیان

در ادامه این جلسه، سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تأکید بر اهمیت دانشگاه فرهنگیان، اظهار داشت: دانشگاه فرهنگیان وظیفه تربیت منابع انسانی آموزش و پرورش را بر عهده دارد و بسیار حائز اهمیت است.

وی خاطرنشان کرد: به‌عنوان مثال دانشگاه آزاد اسلامی تربیت دانشجو را بر عهده دارد اما با این حال رؤسای مراکز استانی دانشگاه آزاد اسلامی نیز توسط کمیته تأیید صلاحیت رؤسای دانشگاه‌ها انتخاب می‌شوند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تأکید کرد: انتخاب رؤسای مراکز استانی دانشگاه فرهنگیان باید به طریق اولی به کمیته تأیید صلاحیت رؤسای دانشگاه‌ها شورای عالی انقلاب فرهنگی واگذار شود و در واقع اختیارات شورای عالی انقلاب فرهنگی درمورد انتخاب رؤسای دانشگاه‌ها به این کمیته تفویض شده است.

عاملی با تأکید بر لزوم دقت بیشتر در انتخاب رؤسای مراکز استانی دانشگاه فرهنگیان، افزود: بر اساس گزارش‌ها، انتخاب رؤسای استانی دانشگاه فرهنگیان در سطح هیأت امنای دانشگاه فرهنگیان انجام نمی‌شود.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی پیشنهاد کرد که ماده واحده‌ای برای اصلاح اساسنامه دانشگاه فرهنگیان برای انتخاب رؤسای مراکز استانی دانشگاه فرهنگیان توسط شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی تنظیم و تصویب شود و این پیشنهاد با موافقت اعضاء جلسه به تصویب رسید.

در بخش پایانی این جلسه، منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به طرح تشکیل دفتر ارتباط خانواده و دانشگاه اشاره کرد و گفت: حوزه معاونت فرهنگی وزارت علوم پیشنهاد داده است به جای دفتر ارتباط خانواده و دانشگاه، انجمن ارتباط خانواده و دانشگاه تشکیل شود که با نگاه تقویت وجه غیردولتی و مردمی بودن طرح ارتباط خانواده و دانشگاه این پیشنهاد ارائه شده است.

وی تأکید کرد: از طرف دیگر تشکیل انجمن مانع از ایجاد ساختار جدید می‌شود و می‌توان از ظرفیت بخش غیر دولتی نیز به خوبی استفاده کرد.  آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو