وزیر پیشنهادی بایدن برای وزارت بازرگانی از احتمال بازبینی تحریم‌های هواوی خبر داد

منبع: دیجیاتو

16

1399/11/8

16:15


وزیر پیشنهادی جو بایدن برای وزارت بازرگانی ایالات متحده اعلام کرد که تحریم‌های دولت قبلی علیه هواوی را بررسی می‌کند بنابراین احتمال بهتر شدن وضعیت برای این شرکت وجود دارد.

هواوی از سال ۲۰۱۹ توسط دولت ترامپ در لیست تحریم‌های ایالات متحده قرار گرفته و به خاطر عدم توانایی در تأمین بی‌دغدغه قطعات موبایل روزگار خوبی ندارد. اما حالا وزیر پیشنهادی بایدن برای وزارت بازرگانی آمریکا در سخنان تازه خود طرفداران هواوی را به تغییر وضعیت امیدوار کرد.

«جینا ریموندو» (Gina Raimondo)، فرماندار ایالت رود آیلند و نامزد پست وزیر بازرگانی ایالات متحده در پاسخ به سوال کمیته تجارت سنا که آیا او هواوی را در لیست سیاه اقتصادی آمریکا نگه می‌دارد یا خیر، چنین گفت: «من سیاست را بررسی می‌کنم، با شما [سناتورها]، صنعت و متحدانمان مشورت می‌کنم و با یک ارزیابی بهترین تصمیم برای آمریکا و امنیت اقتصادی را خواهم گرفت.»

این پاسخ نشان می‌دهد که دولت بایدن برداشته شدن تحریم‌های هواوی یا انجام اقدامات دیگر به نفع این شرکت چینی را رد نمی‌کند. البته همانطور که پیشتر گفته شد، ریموندو هنوز برای پست وزیر بازرگانی ایالات متحده تأیید نشده است. علاوه بر این حتی ممکن است دولت جدید پس از ارزیابی وضعیت در نهایت هواوی را در لیست تحریم‌ها نگه دارد.

هواوی نزدیک به دو سال است که تحت تحریم‌های اقتصادی ایالات متحده قرار داشته و این تحریم‌ها به شدت روی توانایی آن در تأمین، طراحی و تولید قطعات موبایل تأثیر منفی گذاشته است. برخی شرکت‌های آمریکایی چراغ سبز ادامه همکاری با هواوی را گرفته‌اند ولی گوگل تاکنون مجوزی دریافت نکرده، به همین دلیل موبایل‌های هواوی همچنان بدون سرویس‌های موبایلی گوگل روانه بازار خواهند شد.

ریموندو همچنین سوگند خورد که از شبکه‌های مخابراتی ایالات متحده در برابر شرکت‌های چینی مثل هواوی و ZTE دفاع می‌کند. او در قسمتی از سخنان خود گفت: «من از قدرت کامل تمام ابزارهای تحت اختیارم برای محافظت از مردم آمریکا و شبکه‌هایمان از دخالت چینی‌ها یا هر گونه درب پشتی استفاده خواهم کرد.»

حال باید دید دولت جدید آمریکا در مقایسه با دولت قبلی موضع نرم‌تری در قبال هواوی در پیش می‌گیرد یا خیر.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو