جوابیه وزارت نیرو به خبر عصرایران درباره آلودگی هوا

منبع: عصر ایران

9

1399/11/8

17:11


شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی از طرف وزارت نیرو با ارسال جوابیه ای به خبر عصرایران با عنوان "مقصر آلودگی هوا کیست؟ وزرایی که به قانون هوای پاک پایبند نماندند (فیلم) " واکنش نشان داد.

متن جوابیه به این شرح است:

سردبیر محترم سایت خبری عصر ایران

با سلام و احترام
پیرو درج گزارش درج شده در سایت عصر ایران در تاریخ 1 بهمن 1399 با عنوان "عملکرد دولت درباره آلودگی هوامقصر آلودگی هوا کیست؟ وزرایی که به قانون هوای پاک پایبند نماندند" شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی به نمایندگی از وزارت نیرو درخصوص این گزارش،‌ توضیحاتی به شرح زیر ارسال می دارد. خواهشمند است دستور فرمایید این توضیحات در راستای شفاف سازی و اطلاع رسانی به افکار عمومی در سایت عصر ایران بازنشر گردد.

طبق نتایج تحقیق و ارزیابی شرکت بین المللی شرکت جایکای ژاپن و کنسرسیوم متشکل از دانشگاه های برتر ایران که هر دو به سفارش سازمان محیط زیست کشور انجام شده است نصب فیلتراسیون در نیروگاهها جهت کاهش میزان آلایندگی سوخت مایع به دلیل مصرف بالای آب و تولید پسماند گچی عملا بی فایده است. زیرا نصب تجهیزات فیلتراسیون در نیروگاهها در کنار مصرف عظیم آب که باعث کاهش میزان ذخایر آبهای زیر زمینی خواهد شد، ضمن آنکه ‌پسماند گچی نیز تولید خواهد کرد.

این درحالی است که در صورت رفع آلودگی گوگرد موجود در مازوت توسط پالایشگاهها نه تنها سوخت پاک تحویل نیروگاهها و سایر صنایع خواهد شد بلکه علاوه بر صرفه جویی در منابع آبی، محصولات جانبی ارزشمند در کنار فیلتراسیون سوخت اتفاق خواهد افتاد.

لازم به توضیح است پروسه تولید برق در نیروگاههای حرارتی از احتراق سوخت فسیلی بوده و هیچ گونه ماده شیمیایی در طول فرایند اضافه نمی گردد. لذا بدیهی است در صورت تحویل سوخت پاک به نیروگاهها بهره برداری از نیروگاهها با هیچ گونه انتشار آلایندگی اتفاق خواهد افتاد.

شایان ذکر است نیروگاه های حرارتی در طول سال جاری 15.8 درصد مازوت مصرف کرده اند که نسبت به سال گذشته کاهش داشته است و طبق نتایج تحقیقی که توسط سازمان محیط زیست با عنوان سیاهه انتشار آلایندگی در سال جاری منتشر شده است بیشترین میزان آلودگی محیط زیست (60 درصد) سهم صنایع متحرک است و 40 درصد باقی مانده مربوط به کل صنایع کشور بوده است. 

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو