تهیه تجهیزات هواشناسی با مشکل مواجه شده است / به دلیل تحریم

منبع: رکنا

9

1399/11/8

18:16


تهیه تجهیزات هواشناسی با مشکل مواجه شده است / به دلیل تحریم

هواشناسی با وجود تحریم ها در تامین تجهیزاتش با مشکل مواجه شده است.

به گزارش رکنا، سحر تاج بخش اظهار داشت: بیشتر قطعات و لوازم ایستگاه های هواشناسی خارجی هستند و تحریم ها مانعی برای تهیه آنها به شمار می روند.

این مسئول گفت: با وجود تحریم ها و افزایش نرخ ارز با تمهیدات اندیشیده شده در سال جاری موفق به راه اندازی ۳۸ ایستگاه هواشناسی در نقاط مختلف کشور شدیم و امیدواریم با تامین اعتبارات لازم و رفع محدودیت ها در تامین تجهیزات از خارج ایستگاه های بیشتری را نیز راه انداری کنیم.

رییس سازمان هواشناسی در ادامه در خصوص احتمال تکرار بارش های سنگین و سیل آسا نوروز ۹۸ گفت: پیش بینی های ما براساس داده های دریافت شده از نقشه های ماهواره ای نشان می دهد وضعیت نرمال و زیر نرمالی را تا پایان زمستان از حیث بارش ها پیش رو خواهیم داشت.

تاج بخش ادامه داد: بارش های نوروز ۹۸ یا بارش های آذرماه در خوزستان و بوشهر در قالب پدیده های حدی هستند که خارج از مدل های هواشناسی بلند مدت بوده و حدود ۲۰ روز قبل از وقوع قابل پیش بینی هستند.

وی اظهار داشت: البته به دلیل تغییرات اقلیمی، وقوع پدیده های حدی نیز بیشتر شده اما برای بلند مدت قابل پیش بینی نیستند.

تاج بخش افزود : در مورد پدیده وارونگی هوا که برخی نقاط کشور در زمستان امسال زیاد شاهد آن بودند نیز شرایط جوی عامل تثبیت کننده یا از بین برنده پایداری هواست و اگر اتمسفر به گونه ای رفتار کند که هوا پایدار باشد ذرات معلق مانند گرد و غبار، مه یا آلاینده های محیطی، گازی یا معدنی در آن باقی می مانند.

وی اظهار داشت: آنچه باید برای جلوگیری از وارونگی هوا رخ دهد پیشگیری منابع ثابت و متحرک آلوده کننده هستند که متولی آن سازمان حفاظت محیط زیست است./ایرنا  آخرین قیمت های بازار ایران را اینجا کلیک کنید.

مطالب مشابه