آیا روبرتو فیرمینو سزاوار انتقادات بی رحمانه رسانه هاست؟ | یادداشت تحلیلی

منبع: طرفداری

24

1399/11/8

19:27


آیا روبرتو فیرمینو سزاوار انتقادات بی رحمانه رسانه هاست؟ | یادداشت تحلیلی

روبرتو فیرمینو در این فصل در زمینه گلزنی برای لیورپول به مشکل خورده است اما تقصیر او در افت کلی خط حمله لیورپول چه اندازه است؟ در آستانه دیدار حساس لیورپول و تاتنهام در لیگ برتر انگلیس، به بررسی داده های اعضای خط حمله لیورپول می پردازیم

در لیورپول، همه در باشگاه پس از هر شکستی مقابل منچستریونایتد می خواهند خیلی سریع به آرامش برسند. با وجود شکست 3-2 مقابل منچستریونایتد در دور چهارم جام حذفی انگلیس، خط حمله لیورپول که روزهای کم فروغی را اخیرا سپری کرد، نشانه هایی را از بازگشت به روند صحیح به نمایش گذاشت. محمد صلاح که در این بازی بریس کرد، به طلسم گل نزدن های لیورپول پس از پیروزی 7-0 مقابل کریستال پالاس در ماه دسامبر 2020، پایان داد. هر دو پاس گل صلاح را روبرتو فیرمینو ارسال کرد و حالا مدافع عنوان قهرمانی، پنجشنبه شب مهمان تاتنهام خواهد بود.

طرفداری | جدا از بحران خط دفاعی و استفاده از بازیکنان مختلف در خط دفاع لیورپول، یورگن کلوپ در این فصل بیش از هر چیز به دفاع از روبرتو فیرمینو در رسانه ها پرداخته است. وقتی منتقدان کلوپ از فیرمینو خواستند ارزش های این مهاجم برزیلی برای باشگاه را توضیح دهد، کلوپ در پاسخ گفت شرمنده می شود اگر تمام کیفیت های فیرمینو را شرح دهد و نمی تواند بدخواهان او را متقاعد کند. کلوپ سپس در ماه نوامبر، فیرمینو را فوتبالیستی کامل خطاب کرد و گفت:

نیازی به گفتن نیست که فیرمینو در ترکیب لیورپول مثل یک موزیسین چیره دست است که در ارکستر تیم ما، 12 ساز را می نوازد. 

 با این حال پس از برگزاری سمفونی باشکوه مقابل کریستال پالاس، لیورپول نتوانست نُت های مقابل دروازه حریف را به خوبی بنوازد. روبرتو فیرمینو پس از سفر به سلهرست پارک و بازی مقابل پالاس، دیگر نتوانست گلزنی کند و جیمی کرگر، مدافع سابق لیورپول پس از تساوی 0-0 منچستریونایتد و لیورپول در لیگ برتر انگلیس در شبکه اسکای اسپورتس در خصوص عملکرد فیرمینو گفت:

مطمئنم که به زودی سادیو مانه و محمد صلاح دوباره روند گلزنی شان را از سر می گیرند اما باید بگویم واقعا نگران فیرمینو هستم.

 در نتیجه بازهم کلوپ از شاگرد محبوبش دفاع کرد اما انتقادات مکرر از مهاجم 29 ساله برزیلی لیورپول عادلانه است؟ 

نرخ شوت های بابی فیرمینو خیره کننده نبوده است

پنج گل روبرتو فیرمینو در این فصل لیگ برتر انگلیس از مجموع 46 شوت با xG به ارزش 6.9 به ثمر رسیده است [تعریف xG] و این در حالی است که او هنوز در این فصل لیگ قهرمانان اروپا گلی نزده است. آمار xG پایین تر از حد انتظار فیرمینو، دقیقا گویای منطقه جدید بازی او نیست. هنگامی که از فیرمینو به عنوان یکی از مهره های کلیدی لیورپول در راه قهرمانی این تیم در لیگ برتر یاد می شد و تمجیدهای زیادی از او مطرح می شد، او با 99 شوت و xG پایین تر از 14، توانست 9 گل در لیگ برتر به ثمر برساند. 

آمار شوت ها، گل ها و xG فیرمینو در فصل 21-2020 لیگ برتر انگلیس

وقتی تاتنهام و لیورپول ماه پیش در آنفیلد به مصاف هم رفتند، فیرمینو گل پیروزی بخش تیمش را در دقیقه 90 به ثمر رساند و قرمزها 2-1 پیروز شدند. چنین گل های مهمی باعث می شود سرمربی به یک بازیکن علاقه مند شود. از آغاز فصل 18-2017 وقتی اولین بار مثلث مانه، صلاح و فیرمینو تشکیل شد، 16 گل از 41 گل روبرتو فیرمینو برای لیورپول (39%)، گلِ سه امتیازی و پیروزی بخش بود. از آن زمان، مانه 56 گل و صلاح 86 گل زده اند که 17 گل مانه و 26 گل صلاح پیروزی بخش بوده است اما درصد گل های تعیین کننده آن ها حدود 30 درصد و پایین تر از درصد گل های پیروزی بخش روبرتو فیرمینو بوده است. روبرتو فیرمینو هرگز به خاطر مهارت گلزنی مورد ستایش نبوده و اگر آمار گلزنی سادیو مانه افت کند، شاید نگرانی بیشتری برای لیورپول به وجود بیاید. 

شش گل سادیو مانه در این فصل از روی مجموع 52 شوت با xG به ارزش 7.4 به ثبت رسیده است. این در حالی است که سادیو مانه در بهترین فصلش که منجر به قهرمانی لیورپول در لیگ برتر انگلیس شد، او 18 گل به ثمر رساند و آمار xG او حدود 13.7 بود. نرخ گلزنی بر دقیقه ستاره سنگالی در تمام مسابقات این فصل، یک گل در هر 230 دقیقه بوده است که این بدترین نرخ گلزنی بر دقیقه او در دوران حضورش در لیورپول است. سادیو مانه حتی نسبت به تیمو ورنر که انتقادات زیادی از او انجام می شود، نرخ گلزنی بر دقیقه کمتری داشته و ورنر هر 225 دقیقه یک بار توانسته گلزنی کند. با توجه به مصدومیت و غیبت دیوگو ژوتا، حالا اهمیت او در ترکیب لیورپول بسیار برجسته شده و حتی می توان غیبت او به شکلی جدی حس می شود چرا که مهاجم پرتغالی قرمزها در این فصل با xG به ارزش 4.9،  توانسته 9 گل در مسابقات لیگ برتر انگلیس و لیگ قهرمانان اروپا به ثمر برساند و این دلیل محکمی است که در صورت آماده شدن، به جای مانه یا فیرمینو بازی کند. 

آمار شوت ها، گل ها و xG دیوگو ژوتا در فصل 21-2020 لیگ برتر و لیگ قهرمانان اروپا

شکست در اولدترافورد، وضعیت را عوض می کند؟

همان طور که بالاتر گفته شد، فیرمینو در بازی مقابل منچستریونایتد عملکردی بسیار خوب ارائه داد و ضمن ایجاد 4 موقعیت گلزنی، 2 پاس گل هم به محمد صلاح داد که این بهترین بازی فیرمینو در این فصل از حیث موقعیت سازی بود. فیرمینو حالا در تمام مسابقات، پنج پاس گل ثبت کرده است و این در حالی است صلاح چهار پاس گل و مانه سه پاس گل به ثبت رسانده اند. با این حال فیرمینو نسبت به صلاح و مانه که به ترتیب 41 و 40 موقعیت خلق کرده اند، فقط 28 موقعیت گلزنی خلق کرده است؛ این یعنی 5 پاس گل در 28 موقعیت خلق شده. در واقع با استفاده از عامل تحلیلی xA [سنجش شانس پاس هایی که انتظار می رود به پاس گل تبدیل شود: Expected Assists]، می توانیم ببینیم در مجموع مسابقات لیگ برتر و لیگ قهرمانان اروپا، فیرمینو از نظر کیفیت موقعیت ها به صورت انباشته شده، عملکرد پایین تری داشته است. xA در جریان بازی صلاح، مانه و فیرمینو به ترتیب 4، 2.9 و 2.3 بوده است. 

فوتبال به سبک هِوی متال برای نوازندگان چند ساز

فارغ از نقش صلاح، مانه و فیرمینو در زمینه گلزنی، این سه در زمینه انجام کارهای کثیف و فعالیت بالا در ماشین گگن پرسینگ یورگن کلوپ، تبدیل به یک نماد شده اند. در زمینه کمک به دفاع و پرسینگ، فیرمینو نسبت به آن دو نقش پررنگ تری دارد و او را به انجام پرسینگ بالا می شناسند.

میانگین آمار روبرتو فیرمینو در زمینه کارهای دفاعی در 90 دقیقه
فاکتور فصل 21-2020 فصل 20-2019
تکل 1.1 1.24
توپ ربایی 0.2 0.3
کسب مالکیت در یک سوم دفاعی حریف 0.8 1.1

با این حال، با توجه به برنامه فشرده لیگ برتر انگلیس که فشار بیشتری نسبت به بازیکنان وارد می شود، افت فیرمینو چندان نگران کننده به نظر نمی رسد. آمار باز پس گیری توپ لیورپول در هر بازی از 10.7 به 8.9 کاهش یافته و این یعنی آن ها جایگاه نخست خود در این زمینه را به منچسترسیتی واگذار کرده اند. لیورپول همچنین در زمینه گل کردن توپ هایی که از حریف می گیرند، پس از سیتی در رتبه دوم قرار دارند. لیورپول در زمینه آمار  PPDA یعنی عملکرد دفاعی موفق (تعداد پاس های تیم حمله کننده و تعداد اقدامات دفاعی تیم دفاع کننده شامل تکل ها، خطاها و دوئل ها) در لیگ برتر انگلیس کمی افت داشته است. آمار آن ها در این زمینه نسبت به فصل گذشته از 10.3 به 10.1 رسیده است. این فاکتور آماری احتمالا به خاطر فرم ضعیف تیم ها در ابتدای فصل در اثر نداشتن پیش فصل و آمادگی کامل در منچسترسیتی هم افت قابل توجهی داشته و از 11.4 به 10.1 در هر بازی رسیده است. 

موقعیت سازی و ایجاد فشار

البته عملکردهای دفاعی موفق خط حمله سه نفره لیورپول و بازی بدون توپ آن ها بدون انجام وظیفه اصلی یعنی گلزنی، چندان قابل توجه نخواهد بود. وقتی کمی عمیق تر از داده های گل و پاس گل به بررسی بپردازیم، صلاح و مانه از حیث مشارکت متوالی در جریان بازی که به شوت به دروازه منجر شود، در بین 10 بازیکن اول لیگ برتر قرار دارند. فیرمینو با ثبت 89 مشارکت در این زمینه پشت سر مانه با 100 و صلاح با 102 مشارکت که به ترتیب ششم و پنجم هستند، در رده یازدهم لیگ برتر قرار دارد. در پایان این مشارکت ها، فیرمینو در زدن ضربات پایانی ضعف نشان داده است. xG های تجمعی توالی هایی که او در آن حضور داشته، 12.3 است، کمی بهتر از آمار xG مانه با 11.6 و صلاح با 10.8. با این حال آمار اوپتا نشان می دهد روبرتو فیرمینو هفت بار توانسته مالک توپی شود که در نهایت به شوت به دروازه منجر شده است. فیرمینو در این زمینه در رده هفتم بازیکنان لیگ برتر است و تنها مهاجم حاضر در لیست ده نفر برتر است. در این رده بندی، نام کسانی چون رودری، پیر امیل هویبرگ و انگولو کانته بالاتر از فیرمینو به چشم می خورد که هافبک دفاعی هستند و کار اصلی شان توپ گیری است. 

مصدومیت ها و ناهماهنگی، توجیه وضعیت بد لیورپول

پنج شنبه شب، تاتنهام و لیورپول به مصاف هم خواهند رفت و نگاه ها به سوی هری کین و روبرتو فیرمینو، دو مهاجم این دو تیم خواهد بود. هری کین با سون هیونگ مین همکاری فوق العاده ای دارد و آن ها همیشه ثابت کرده اند که یکی از آن ها یا گل می زند و یا پاس گل می دهند. کین تا همین جای فصل در این فصل 12 گل و 11 پاس گل به ثبت رسانده است و این در حالی است که فیرمینو فصل گذشته کلا 11 پاس گل به ثبت رسانده بود. انجام این مقایسه های ناعادلانه، آسان است اما همان طور که بالاتر دیدیم، عملکرد فیرمینو، صلاح و مانه از نسبت به آن خط حمله ای که در اروپا ترسناک ترین بود، افت قابل توجهی نداشته است. مصدومیت ویرجیل فن دایک، نبود هافبک های تاثیرگذار در خط هافبک چون هندرسون و فابینیو و منتقل شدن آن ها به خط دفاعی، به هم ریخته شدن تعادل خط هافبک و دفاع و تاثیرگذاری کم تر ترنت الکساندر آرنولد و اندی رابرتسون نسبت به فصل گذشته، توضیحات قابل قبول تری برای وضعیت بد کنونی لیورپول به نظر می رسد. 

به قلم دام فارل برای StatsPerform

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو