سری آ به نیم فصل رسید؛ نگاهی اجمالی به وضعیت مدعیان

منبع: طرفداری

10

1399/11/8

19:50


سری آ به نیم فصل رسید؛ نگاهی اجمالی به وضعیت مدعیان

سری آ روزهای جذابی را سپری می کند و حالا چند تیم برای قهرمانی، رقابتی جدی دارند

جذاب‌ ترین فصل سری ‌آ طی سالیان‌اخیر، حالا به نیمه راه رسیده ‌است و برخلاف فصول قبل که تا نیم ‌فصل هم می شد تیم قهرمان را حدس زد، این فصل این‌طور نبوده است و فاصله کم رقبا با هم باعث شده‌است این لیگ در فصل‌ جاری جذابیتش بسیار بالا باشد و چهار تیم از شانس تقریباً یکسانی برای قهرمانی برخوردار باشند.
طرفداری | سری‌آ اخیرا بالاتر از لیگ‌هایی مثل لیگ برتر ‌انگلیس و لالیگا به عنوان برترین لیگ جهان از نگاه فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال شناخته شد و البتهلیگ ‌ایتالیا نیم‌فصل پرگلی را هم سپری کرد. به ‌ثمر رسیدن ۵۸۳ گل در ۱۸۹ مسابقه و ثبت میانگین ۳.۱ گل در هر دیدار نشان می‌دهد مسابقات این لیگ، جذابیت و هیجان بالایی دارد و گل‌زدن در آن حرف اول را می‌زند.
با برگزاری نیمی از مسابقات سری ‌آ، میلان با ۴۳ امتیاز در صدر جدول قرار گرفت و پس از آن و با اختلافی فقط ۲ امتیازی، دیگر تیم شهر میلان یعنی اینتر قرار دارد. جایگاه سوم جدول به رم رسیده‌است و پس از آن نیز شاگردان پیرلو و با یک مسابقه کمتر قرار دارند. در رتبه پنجم جدول هم تیم جذاب آتالانتا قرار دارد. با این تفاسیر، یوونتوس برای ادامه‌دادن قهرمانی‌های متوالی‌اش کار بسیار سختی پیش‌ رو دارد و حالا تیم‌های دیگر فرصت دارند پس از یک‌دهه قهرمانی در لیگ‌ایتالیا را تجربه کنند.

روسونری، پرقدرت و با انگیزه برای پایان ‌دادن به سلطه بانوی ‌پیر در سری ‌آ

در فصلی که تمام تیم‌ها در لیگ قدرتمند ظاهر شده‌اند، سری ‌آ برای علاقه‌مندان فوتبال یک سورپرایز قابل توجه داشت و آن، بازگشت میلان به اوج بود. آنها حالا صدرنشین لیگ هستند و با ادامه این روند می‌توانند پس از ده‌سال، مجدداً به قهرمانی لیگ برسند. شیاطین شهر میلان تا پایان نیم‌فصل و از ۱۹ مسابقه توانسته‌است ۱۳ برد کسب کند؛ یعنی بیش از هر تیم دیگری در ایتالیا. آن ها به ۴ تساوی رسیده‌اند و فقط متحمل ۲ باخت برابر یوونتوس و آتالانتا شده‌اند. نقطه قوت شاگردان پیولی، خط‌ حمله قدرتمند این تیم است. جایی که ستارگانی مثل زلاتان ابراهیموویچ، لیائو، هاکان چالهان‌اوعلو حاضر هستند و به تازگی ماریو مانژوکیچ، ستاره سابق یوونتوس هم به آنها اضافه شده ‌است تا خط‌ حمله روسونری کمک فراوانی در راه قهرمانی به پیولی و تیمش باشد. میلان در سری ‌آ و در فصل جاری ۳۹ گل زده‌است که ابراهیموویچ با زدن ۱۲ گل نقشی اساسی در این آمار داشته ‌است. شاید اگر بدشانسی‌های متوالی آنها نبود و فقط کمی خوش‌شانس‌تر بودند، حالا با اختلاف بیشتری در جایگاه نخست جدول قرار داشتند؛ چرا که میلانی‌ها فقط در مسابقات لیگ ۱۴ ضربه به تیر دروازه رقبا زده‌اند و با مصدومیت‌های طولانی و بدموقعی هم مواجه بوده‌اند. از طرفی خط دفاعی میلان هم درخشان بوده و فقط ۲۲ گل دریافت کرده‌اند و در ۷ مسابقه نیز کلین‌شیت کرده‌اند و در این زمینه رکورددار هستند. آماری که به خوبی نشان می‌دهد میلان شایستگی قرارگرفتن در میان سه تیم نخست لیگ پس از ۷ سال و حتی قهرمانی در سری‌آ را هم دارد.

شاگردان کونته برای جبران فاجعه لیگ‌قهرمانان، به دنبال فتح لیگ هستند

یکی از مطرح‌ترین تیم‌هایی که فصل پرفراز و نشیبی را سپری کرد، اینتر بود. آنها فصل را با دو پیروزی پرگل آغاز کردند و پس از شکست برابر میلان در هفته چهارم، تا ۱۱ هفته باختی تجربه نکردند تا کادرفنی و هواداران امید به سپری‌کردن فصلی خوب و موفق داشته‌باشند. آن هم با تیمی که متشکل از ستاره‌های جوانی مثل اشکرینبار، اشرف‌حکیمی، بارلا، مارتینز و ستاره‌های باتجربه‌ای همچون هندانوویچ، کلاروف، اشلی‌یانگ و لوکاکو است. این یعنی کونته تیمی یکدست در اختیار دارد. افعی‌ها در گروه پیچیده و عجیب‌ و‌ غریب شان لیگ‌قهرمانان اروپا که تا هفته پایانی، همه تیم‌ها شانس صعود و حتی حذف‌شدن داشتند، قربانی بزرگ لقب گرفتند و حتی مجوز حضور در لیگ‌ اروپا را هم کسب نکردند تا ناکامی در لیگ‌قهرمانان را فقط قهرمانی در سری‌آ جبران کند. اتفاقی که با توجه به روز‌های نسبتا خوبی که نراتزوری سپری می‌کند چندان هم دور از ذهن نیست.
اینتر در ۱۹ مسابقه فصل جاری لیگ، ۴۵ بار دروازه رقبا را باز کرده‌است و بهترین خط‌حمله لیگ را در اختیار دارد. نکته جالب، حضور اینتر درمیان سه تیم برتر گلزن پنج لیگ مطرح اروپایی است؛ موضوعی که می‌تواند برگ ‌برنده کونته در راه قهرمانی لیگ باشد. اوضاع در دفاع نیز برای اینتر خوب پیش می‌رود و در لیگ فقط ۲۳ گل دریافت کرده‌اند. این درخشش‌ها و ترکیب پرمهره‌ای که کونته در اختیار دارد، می‌تواند اینتر را یک‌بار دیگر و پس از نسل طلایی فصل ۱۰ - ۲۰۰۹ به قهرمانی سری‌آ برساند.

شاگردان پیرلو و چالش کسب دهمین قهرمانی متوالی؛ خیلی دور، خیلی نزدیک

شرایط در سری‌آ طی یک ‌دهه گذشته طوری رقم خورد که تیم‌ها برای نایب ‌قهرمانی تلاش می‌کرد؛ چراکه قهرمان شدن یوونتوس تحت‌ هر شرایطی و با هر ترکیب و سرمربی اتفاقی تقریبا قطعی. بانوی‌پیر سه‌بار با کونته به قهرمانی لیگ رسید، پنج‌بار هم با آلگری این‌کار را تکرار کرد و سال گذشته نیز با مائوریتسیو ساری، که در تغییر سبک با مشکلاتی روبرو شد، موفق به قهرمانی در لیگ شد و حالا نوبت پیرلو رسیده‌است که یوونتوس را بار دیگر به این مهم برساند.
یوونتوس پیرلو در آغاز کار و در پنج‌هفته ابتدایی، ۴ مسابقه برگزار کرد که به سه تساوی پیاپی رسید و می شد حدس زد یووه در فصل جاری، توانایی حفظ برد و فرار از شکست را ندارد؛ ماجرا زمانی بحرانی‌تر می‌شود که بدانیم یوونتوس در ۱۹ مسابقه، ۶ تساوی به‌دست آورده‌است؛ از فصل ۱۶ - ۲۰۱۵ تعداد تساوی‌های کسب‌شده یوونتوس در یک فصل از ۶ بیشتر نشده‌است. این درحالی است که آنها طی نیمی از فصل، این تعداد مساوی به دست آورده‌اند. هرچند نباید فراموش کنیم آخرین‌باری که یوونتوس در یک فصل حاصل نتایجش بیش از ۶ تساوی بود، مربوط به سال ۱۵ - ۲۰۱۴ می‌شود که آنها با اقتدار به قهرمانی رسیدند. بیانکونری همچنین در سری‌آ ۱۰ برد و فقط ۲ باخت هم متحمل شده‌است. ۳۷ بار گلزنی کرده‌اند و ۱۸ گل نیز دریافت کرده‌اند و مشترکاً با هلاس‌ورونا بهترین خط‌دفاعی لیگ را در اختیار دارند.
شاید اگر کریستیانو رونالدو، فوق‌ستاره پرتغالی در تورین حاضر نبود، اوضاع یووه خیلی بدتر از الان بود. رونالدو در سری‌آ با ۱۵ گل، در حال‌حاضر آقای‌گل لیگ است؛ این درحالی است که سایر بازیکنان یوونتوس مجموعاً ۲۲ گل زده‌اند. یعنی تنها ۷ گل بیش‌از رونالدو! شاید همین موضوع حفظ رونالدو و کسب نخستین قهرمانی در اولین تجربه سرمربیگری به کمک پیرلو بیاید و باعث شود او هرطور شده قهرمانی اسکودتو را صاحب شود.

آتالانتا و اسکودتو؛ عاشقانه‌ای که احتمالا به هم نمی ‌رسند

تیم جذاب گاسپرینی حالا چند فصلی هست که به امید رسیدن به رویای فتح لیگ پا به مسابقات می‌گذارد و در حساس‌ترین مقاطع، دچار لغزش و اشتباه می‌شوند و قهرمانی را از دست می‌دهند. آتالانتا این فصل نیز عملکرد خوب و موفقی داشته‌است و حالا از ۱۹ مسابقه، به ۱۰ برد و ۶ تساوی رسیده‌اند و در ۳ دیدار هم بازنده بودند. خط‌حمله آتالانتا، دومین خط‌حمله گلزن لیگ است و در فاز تدافعی نیز ۲۳ گل دریافت کرده‌اند. آماری که نشان می‌دهد اگر آتالانتا دچار تساوی‌های بدموقع نمی‌شد، شاید نیم‌فصل را میان سه تیم برتر لیگ به اتمام می‌رساند.
یکی از نکات‌جذابی که درمورد شاگردان گاسپرینی وجود دارد، خط‌حمله زهردار و گلزن این‌تیم است. آتالانتا در فصل جاری سری‌آ در ۶ مسابقه، بردهای چهارگل یابیشتر به‌دست آورده و ستارگانی مثل موریل، زاپاتا و ایلیچیچ در راس این خط‌حمله قرار دارند. اختلاف ۷ امتیازی با صدر جدول باعث شده‌است شانس قهرمانی آتالانتا این فصل هم کم بشود و حالا هدف آنها کسب سهمیه لیگ‌قهرمانان فصل آینده است. به هرحال با ادامه این روند شانس آتالانتا برای قهرمانی در لیگ بیشتر هم خواهد شد. 

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو