موزه نفت سوزها دریچه ای به گردشگری جهانی کرمان است

منبع: همگردی

54

1399/11/11

16:31


ایرنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، موزه نفت سوزها دریچه ای به گردشگری جهانی کرمان است.

جریان چیست؟

نمیتوان ایران را بدون نفت تصور کرد و این طلای سیاه به گونه ای وظیفه رشد و توسعه کشور را طی سالیان دراز با ارز آوری و اشتغالزایی برعهده داشته، اما متاسفانه با وجود تمامی ظرفیت ها به میراث باقی مانده از این حوزه، تاکنون به نحوی شایسته توجه نشده بود.

دستگاه های ملی و استانی وزارت نفت در کرمان متولی حرکتی تاریخی در روند توسعه گردشگری دیار کریمان شده که در این خصوص موزه نفت سوزها و پارک انرژی با همکاری وزارت نفت، استانداری و شهرداری کرمان برای نخستین بار در دنیا در کرمان احداث می شود.

مکان احداث این موزه در آغاز کار عمارت تاریخی کنسولگری انگلیس در نظر گرفته شد که سال ها متروک و در دولت تدبیر و امیر عملیات احیا و مرمت آن به منظور این اقدام بزرگ فرهنگی اجرایی شد که تنها با چینش آثار تاریخی، این موزه می تواند گردشگران بسیاری از سراسر دنیا را به استان پهناور کرمان سرازیر کند.

این روزها نبض اقتصاد بسیاری از کشورهای دنیا در دست گردشگری است، لذا نقش این صنعت را به عنوان یکی از مهمترین ارکان توسعه پایدار در دیار کریمان نیز نمی توان نادیده انگاشت که در این راستا مسئولان با حمایت از این بخش و با استفاده از ظرفیت های موجود تاریخی و فرهنگی، به دنبال ارتقای معیارهای اقتصاد گردشگری استان هستند و تاکنون نیز اقدامات خوبی در این حوزه انجام شده است.

از سوی دیگر ورود شرکت نفت به حوزه خارج از وظیفه ذاتی خود، یعنی در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری اقدامی ارزشمند در جهت عمل به مسئولیت های اجتماعی دستگاه های دولتی قلمداد می شود که در صورت شکوفایی و گسترش ای مسئولیت ها به سایر دستگاه ها، زمینه رشد و توسعه پایدار استان کرمان پیش از موعد مقرر فراهم می شود، زیرا این صنعت چند وجهی علاوه بر تاثیر مثبت بر حوزه تولید، مراکز اقامتی و بازرگانی، زمینه صادرات فرهنگ ایرانی را نیز فراهم می کند.

طی تحقیقات به عمل آمده، شواهد و آثار باقی مانده، عمارت یاد شده در زمان سیدابوالحسن خان بیگلربیگی حاکم کرمان در سال های 1195 الی 1206 هجری قمری یعنی دوران حکومت زندیه در محله زریسف کرمان احداث شد و فضای سرشار از درختان تنومند و تلفیق معماری ایرانی و اسلامی و همچنین نمایش تاریخ نفتی ایران، جذابیت ویژه ای برای این اثر غیرمنقول فراهم کرده که می تواند گردشگران بسیاری را به این خطه جذب کند.

نخستین موزه نفت سوزهای جهان در محله زریسف افتتاح می شود

مدیر موزه ها و مرکز اسناد صنعت نفت پیرامون اینکه موزه نفت سوزها دریچه ای به گردشگری جهانی کرمان است، گفت: ساختمان این موزه که عمارت کنسول گری انگلیس بوده، طی سال های گذشته در معرض نابودی قرار داشت و مدیریت موزه ها و مرکز اسناد صنعت نفت با توجه به ارزش و قدمت این بنا که مربوط به دوران زندیه بوده، عملیات احیا، بازسازی و مرمتش را آغاز کرد.

اکبر نعمت الهی خاطرنشان کرد: عملیات بازسازی و مرمت عمارت کنسول گری انگلیس به پایان رسیده، فقط چیدمان نهایی باقی مانده و بزودی به عنوان موزه نفت سوزها به بهره برداری خواهد رسید.

وی بیان داشت: حدود 400 وسیله نفت سوز از جمله یخچال، رادیو، اتو، چراغ، انواع خوراک پز و گردسوزها که در گذشته مورد استفاده بوده و اکنون دیگر کاربردی ندارند، در این موزه در معرض دید عموم قرار می گیرد.

مدیر موزه ها و مرکز اسناد صنعت نفت با اشاره به دریافت مجوز موزه نفت سوزها و ثبت بنای کنسول گری انگلیس در فهرست آثار ملی یادآور شد: موزه نفت سوزها برای نخستین بار در جهان در محله تاریخی زریسف شهر کرمان ایجاد شده است.

نعمت الهی عنوان کرد: علاوه بر منحصربه فرد بودن موزه نفت سوزها، بنای بازسازی شده آن هم ارزش معماری و تاریخی دارد؛ زمانی باغ آقا، در دوره ای کنسول گری انگلیس، پلیس جنوب و محل راه اندازی تلگراف در کرمان بوده است که بازدید از خود بنا نیز به لحاظ پیشینه ای که دارد، برای شهروندان و گردشگران جذابیت ویژه ای خواهد داشت.

وی بیان کرد: در زمینه نصب تابلوها، ساماندهی کوچه ها و منطقه اطراف ساختمان و محوطه آن نیاز به همراهی شهرداری داریم.

ضرورت مرمت بناهای تاریخی در شهر کرمان

همچنین معاون شهردار و رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهردار کرمان، اقدام مدیریت موزه ها و مرکز اسناد صنعت نفت را در مرمت کنسول گری انگلیس و راه اندازی موزه نفت سوزها در کرمان، مدل خوبی برای الگوبرداری سایر دستگاه های اجرایی که بخشی از ظرفیت های تاریخی و معماری شهر را در اختیار دارند، دانست و افزود: باید تلاش شود این بناهای تاریخی ارزشمند حفظ و مرمت شده و با دادن کاربری مناسب به عرصه حیات شهری بازگردانده شوند.

محمد جهانشاهی خاطرنشان کرد: متأسفانه ساختمان های قدیمی ارزشمندی از جمله شرکت فرش در کرمان داریم که رها شده و در حال نابودی هستند که باید هرچه زودتر برای مرمت و باززنده سازی آن ها اقدام شود.

حمایت شهرداری کرمان از گردشگری و موزه نفت

شهردار کرمان با قدردانی از اقدامات انجام شده وزارت نفت و مدیران استانی این وزارت خانه درخصوص مرمت و احیای ساختمان قدیمی شرکت نفت و تبدیل آن به موزه، گفت: نگاه حمایتی مسئولان استانی و ملی وزارت نفت به یک بنای تاریخی بااصالت در شهر کرمان و تلاش و هزینه برای حفظ و بازآفرینی آن اقدامی ارزشمند محسوب می شود که می تواند الگوی سایر ارگان های دولتی قرار گیرد.

سیدمهران عالم زاده با اشاره به اینکه ساختمان عمارت کنسول گری انگلیس در کرمان یک بنای تاریخی ارزشمند و جزو هویت تاریخ و معماری این شهر است، عنوان کرد: علاوه بر مرمت این بنا، درخصوص تبدیل آن به موزه وسایل نفت سوز، اقدامات لازم انجام شده که این هویت فرهنگی به صورت مطلوب در دسترس عموم قرار گیرد.

وی بیان داشت: اقدام وزارت نفت همچنین موجب حفظ و انتقال تاریخچه وسایل نفت سوز به نسل های آینده می شود که جای بسی قدردانی دارد.

شهردار کرمان با بیان اینکه موزه ها می توانند علاوه بر نمایش آثار در زمینه آموزش و پژوهش نیز فعال شوند، افزود: شهرداری در هر بخشی که نیاز باشد در ساماندهی محوطه درونی و بیرونی موزه اقدام می کند و قبل از افتتاح آن نیز جهت رفع کمبودها مشارکت خواهیم کرد.

وی ضمن استقبال از ایده تبدیل انبارهای فرآورده های نفتی به مجموعه فرهنگی و هنری یا پارک انرژی تصریح کرد: آماده سازی فضای این انبارها برای ساخت پارک انرژی یا مجموعه فرهنگی و هنری و در اختیار عموم شهروندان، به نفع شهر کرمان است و ما هر مشارکتی که لازم باشد در چارچوب تفاهم نامه مشترک اجرا خواهیم کرد.

عالم زاده گفت: نگاه مدیران شرکت نفت به اهمیت و حفظ بناهای تاریخی باید در سطح ملی توسعه یابد و همچنین در صنعت برق هم چنین ظرفیت هایی وجود دارد که باید به آن پرداخته شود.

وی عنوان کرد: آن چیزی که عملکرد یک وزارتخانه را از دوره های پیش از آن متمایز می کند، این است که خارج از وظایف ذاتی خود، در راستای مسئولیت های اجتماعی هم ورود کنند و اقدامات ماندگاری انجام دهند.

شهردار کرمان یادآور شد: چند بنای تاریخی از جمله مدرسه شهرداری که در اختیار شهرداری کرمان قرار دارد و در حال مرمت هستند، پس از مرمت، با کاربری مناسب در اختیار شهروندان قرار خواهند گرفت.

موزه نفت سوزها دریچه ای به گردشگری جهانی کرمان است

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو