لیونل مسی؛ آینده کاپیتان بارسلونا تا آخر فصل مشخص خواهد شد؟

لیونل مسی؛ آینده کاپیتان بارسلونا تا آخر فصل مشخص خواهد شد؟


منبع: فرارو

4

1399/12/5

12:29


لاپورتا احتمالا از جام جهانی قطر به عنوان ابزاری برای راضی کردن مسی به ماندن در اسپانیا استفاده خواهد کرد. کمتر از ۱۸ ماه به احتمالا آخرین جام جهانی مسی و فرصت نهایی او برای دستیابی به تنها جامی که در ویترین افتخاراتش کم دارد، باقی مانده؛ در چنین شرایطی بعید است که او بخواهد اوضاع را از این هم پیچیده‌تر کند.

لیونل مسی؛ آینده کاپیتان بارسلونا تا آخر فصل مشخص خواهد شد؟

تابستان گذشته وقتی لیونل مسی به خانواده‌اش گفت قصد ترک بارسلونا و بازی در خارج از اسپانیا را دارد، چشمان همه پر از اشک شد. این اتفاق، اما هرگز نیفتاد، چون ستاره آرژانتینی نمی‌خواست بارسلونا را به دادگاه بکشاند، آن هم بعد از یک جنگ لفظی خبرساز بر سر این که فکر می‌کرد طبق قراردادش می‌تواند به عنوان بازیکن آزاد به تیمی دیگر بپیوندد، اما باشگاه کاتالان با آن مخالف بود.

به گزارش بی بی سی، طبق قرارداد، مسی می‌توانست در ژانویه بدون فعال کردن بند فسخ قراردادش از بارسا برود، اما این کار را نکرد. این بازیکن ۳۳ ساله هنوز در مورد آینده‌اش تصمیم نهایی را نگرفته و با این که تا حالا چند بار به رفتن به تیم‌های دیگر فکر کرده، اما هرگز به جدایی از بارسا، باشگاهی که در ۱۲ سالگی به آن پیوسته، حتی نزدیک هم نشده بود.

در آن زمان (آغاز کار در بارسلونا) او تصمیم گرفت به جای بازگشت به آرژانتین با پدرش در اسپانیا بماند و این کار در نهایت باعث از هم پاشیدن خانواده‌اش شد. آن انتخاب زندگی شان را دگرگون کرد. تصمیمی که او حالا باید بگیرد تا این اندازه آسیب‌زا نخواهد بود، اما پیامد‌هایی اساسی به دنبال خواهد داشت.

اما حالا که بارسلونا در یک‌هشتم نهایی لیگ قهرمانان اروپا با پاری‌سن‌ژرمن روبروست (مسابقه‌ای که دیدار رفت آن با شکست سنگین چهار بر یک بارسا در نوکمپ به پایان رسید)، آینده مبهم مسی بیشتر در مرکز توجه‌ها قرار گرفته. باشگاه فرانسوی در تابستان برای خرید کاپیتان بارسلونا پا پیش گذاشته بود و هنوز هم یکی از مشتریان بالقوه اوست.

فشار پاری‌سن‌ژرمن بر مسی

با نزدیک‌تر شدن زمان مسابقه با پاری‌سن‌ژرمن، باشگاه فرانسوی به طور مداوم برای بارسلونا در مورد آینده مسی پیام می‌فرستاد.

مجله فرانس فوتبال تصویری ساختگی از مسی با پیراهن پاری‌سن‌ژرمن روی جلد برد و در مقاله‌ای بلند بالا به تفصیل به تمامی جنبه‌های قراردادی که می‌تواند مسی را به فرانسه بیاورد، پرداخت.

لیونل مسی

سفر مسی به پاریس برای دیدار برگشت لیگ قهرمانان اروپا مقابل پی‌اس‌جی مقدمه نقل مکان همیشگی او به پایتخت فرانسه در تابستان خواهد بود؟

بارسلونا، پاری‌سن‌ژرمن را به بی‌احترامی متهم کرده، اما باشگاه فرانسوی موضع‌گیری آن‌ها را تا حدی اغراق شده می‌داند، چون رسانه‌های ورزشی کاتالان هم در رابطه با بازیکنانی نظیر مارکو وراتی، آنخل دی‌ماریا و مارکینیوس که بارسلونا به دنبال‌شان بود و به ویژه بازگشت نیمار (که دیگر یه مسأله‌ای غیر‌ممکن تبدیل شده) عملکردی مشابه داشته‌اند.

علاوه بر این بازیکنان و حتی مدیران بارسلونا هم بیشتر اوقات در ملا‌عام در رابطه با خرید‌های احتمالی باشگاه حرف می‌زنند.

آن‌ها علاوه بر این اشاره کرده‌اند که مسی یک بازیکن آزاد است و در نتیجه آن‌ها می‌توانند در موردش اقدام کنند.

در این میان نیمار یکی از کسانی بود که ساکت ننشست و در دسامبر بعد از پیروزی پاری‌سن‌ژرمن مقابل منچستریونایتد در لیگ قهرمانان در مورد خرید مسی حرف زد: «چیزی که بیش از همه می‌خواهم این است که دوباره با مسی بازی کنم و بتوانم باز هم از بودن در کنار او در زمین لذت ببرم. او می‌تواند در پست من بازی کند و من مطمئنم هیچ مشکلی نخواهد داشت. می‌خواهم دوباره با او بازی کنم و من اطمینان دارم که فصل آینده باید این کار را انجام دهیم.»

دی ماریا، وراتی و لئاندرو پاردس هم جرات کردند در این باره نظر بدهند و حتی لئوناردو، مدیر ورزشی پی‌اس‌جی هم گفت در صورتی که مسی وارد بازار نقل و انتقالات شود برای خریدش همه تلاش‌شان را خواهند کرد.

اما مسی پیامی کاملا آشکار برای رسانه‌ها فرستاده و گفته اصلا خوشحال نیست که عده زیادی از مردم - که برخی از آن‌ها را دوست خود می‌دانسته - برای تصمیم‌گیری او را تحت فشار قرار داده‌اند.

اما مساله‌ای که باعث پیچیدگی اوضاع می‌شود این است که ظاهرا با ماندگار شدن نیمار در پاریس، نظر کیلیان ام‌باپه هم در مورد ترک پی‌اس‌جی تغییر کرده و در صورتی که قصد ماندن داشته باشد باید تابستان امسال با باشگاه وارد مذاکره شود.

قرارداد ام‌باپه ژوئن ۲۰۲۲ به پایان می‌رسد و باشگاه گفته حاضر است دستمزدی برابر با نیمار - یعنی حدود ۳۷ میلیون یورو پس از کسر مالیات- به او بپردازد. مبلغی که بعید است مشتری پر‌و‌پا‌قرص او یعنی رئال مادرید بتواند مشابه‌اش را پیشنهاد دهد.

هیچ‌کس نمی‌تواند با قطعیت بگوید قدم بعدی ام‌باپه چیست. با این اوصاف تکلیف مسی چه خواهد شد؟ چون هیچ‌کس نمی‌تواند باور کند که پاری‌سن‌ژرمن برای هر سه بازیکن جای کافی داشته باشد.

قضیه مسی علاوه بر این تاثیری غیرمستقیم بر روند تصمیم‌گیری در سایر باشگاه‌ها هم دارد. کوین دبروینه مذاکره بر سر قرارداد با منچستر‌سیتی را به تعویق می‌اندازد، چون از مبلغ پیشنهادی آن‌ها راضی نیست و به گزارش رسانه‌های بلژیکی -که او به آن‌ها اعتماد دارد- تصور می‌کند باشگاه در حد توانش به او پیشنهاد نداده، چون پولش را برای مسی نگه داشته است.

مسی هنوز هم مثل تابستان در بارسا خوشحال نیست؟

لیونل مسی

انتخابات ریاست بارسلونا در روز هفتم مارس احتمال مسیر آینده این باشگاه را مشخص خواهد کرد

وقتی مسی در ماه اوت از طریق فکس درخواست جدایی از باشگاه را داد، بسیار عصبانی و آزرده بود. او از آن زمان تنها دو مصاحبه انجام داده و در یکی از آن‌ها گفته این تنها راه برای جلب توجه باشگاه بوده است.

او به وب‌سایت گل گفت ماه‌ها سعی داشته به آن‌ها بگوید قصد ترک باشگاه را دارد، اما موفق نشده و مطرح کردن آن به شکل کتبی تنها راه بود تا حرفش را جدی بگیرند.

مسی می‌دانست طبق قراردادش باید تا پیش از پایان فصل قبل باشگاه را در جریان قصدش برای جدایی قرار می‌داد. او روز ۲۵ اوت درخواست جدایی داد. در آن زمان بازی‌ها همچنان در جریان بودند، زیرا شیوع ویروس کرونا فصل را به درازا کشانده بود.

اما بارسا می‌گفت آن بند از قرارداد که بر اساس آن مسی می‌توانست به عنوان بازیکن آزاد راهی تیمی دیگر شود، تا ۱۰ ژوئن یعنی چند روز بعد از پایان فصل در شرایط عادی، اعتبار داشته است.

مسی در نهایت تصمیم گرفت خودش را درگیر دعوای حقوقی نکند، هر چند مطمئن بود برنده خواهد شد. اما این حرکت او اصلا به معنای رضایتش از اوضاع نبود.

مسی نه تنها خوشحال نبود بلکه حس می‌کرد به او خیانت شده است. به خصوص وقتی باشگاه در تلاش برای تبدیل کردن مسی به شخصیت منفی ماجرا، رسانه‌ها را به شکل غیررسمی در جریان ماجرا گذاشت.

مسی با وجود این نارضایتی‌ها و بر خلاف میلش تصمیم گرفت در بارسا بماند، هر چند گاهی اوقات کاملا حس می‌شد که فقط دارد اوضاع را تحمل می‌کند.

اما حالا که جوزپ ماریا بارتومئو به تاریخ پیوسته و چیزی تا روز ۷ مارس و انتخاب رییس جدید نمانده، مسی هم ظاهرا بیشتر روی اهداف خود در زمین بازی تمرکز دارد.

او می‌داند باشگاه دوره‌ای سخت را می‌گذارند، اما مهم‌تر از آن این را هم می‌داند که کاری از دستش برنمی‌آید به جز این که بهترین بازی‌اش را ارائه دهد.

اوضاع تیم بهتر شده و حالا یک هسته مرکزی جوان دارد. آن‌ها در ۱۳ بازی اخیر خود در لالیگا شکست نخورده‌اند و ۹ بازی را با پیروزی پشت سر گذاشته‌اند. در آغوش گرفتن‌ها و شادی بازیکنان تیم در زمین بازی هم نشان می‌دهد رونالد کومان توانسته از امکانات محدودی که در اختیار دارد، بهترین استفاده را بکند.

در ماه اوت که مربی هلندی هدایت تیم را برعهده گرفت، شایعات زیادی در مورد رابطه او و مسی و جنگ قدرت احتمالی میان آن‌ها شکل گرفت. کاپیتان تیم از این لحاظ مشکلی با کومان ندارد، اما نمی‌توان گفت رابطه‌اش با سرمربی تزلزل‌ناپذیر است.

نزدیکان رونالد کومان از رابطه نزدیک او و مسی می‌گویند و این‌که آن‌ها زیاد در مورد فوتبال صحبت می‌کنند. آن‌ها همچنین می‌گویند مسی از این که مربی هلندی تیم رک و راست حرفش را می‌زند، خوشش می‌آید.

اما رابطه مسی و کومان در واقع به خوبی رابطه او با ارنستو والورده نیست. همین صراحت و بی‌پردگی کومان و این که نظراتش را بدون هیچ فیلتری در ملاعام بیان می‌کند، می‌تواند برایش دردسرساز باشد. اما رابطه او و مسی از همان ابتدا بر پایه احترام بنا نهاده شد.

این دو پیش از ماجرای فکس مسی به باشگاه در خانه او با یکدیگر ملاقات کردند و مسی هم قصدش برای ترک باشگاه را به کومان اطلاع داد.

مربی هلندی با صراحت تمام به مسی گفت هر اتفاقی که در گذشته با هیات‌مدیره باشگاه افتاده به او هیچ ربطی ندارد. او به مسی گفت رهبر تیم خواهد بود، اما هر تصمیمی که بگیرد به آن احترام خواهد گذاشت.

اما طولی نکشید که کومان متوجه شد اوضاع در رختکن بارسا چندان خوب نیست و بسیاری از بازیکنان قدیمی تیم از شیوه‌ای که باشگاه برای خلاص شدن از شر برخی بازیکنان با سابقه خود پیش گرفته بود، ناراحت بودند.

مسی هنوز از نحوه برخورد باشگاه با لوییس سوارز عصبانی بود؛ او ظاهرا از طریق مربی تیم و با یک تماس تلفنی که دو دقیقه هم طول نکشیده بود از تصمیم باشگاه برای فروشش مطلع شده بود.

از سوی دیگر مذاکراتی هم بر سر کاهش دستمزد‌ها به دلیل شیوع کرونا میان بازیکنان و هیات مدیره - که اصلا به آن اعتماد نداشتند- در جریان بود و این مساله به ناآرامی‌های باشگاه می‌افزود.

اما خبر خوب برای کومان و به طور کل بارسلونا این است که مسی دوباره دارد جادویش را بازمی‌یابد.

کاپیتان آرژانتینی قطعا خواسته‌های خودش را دارد، اما این را هم به خوبی می‌داند که بارسلونا با پروژه‌ای در دست اجرا روبروست و به نیرو‌های تازه نیازمند است، هر چند مطمئن نیست باشگاهی که در آستانه ورشستگی قرار دارد چگونه از پس این کار بر خواهد آمد.

عملکرد مسی در زمین بازی در واقع آینه‌ایست که اتفاقات بیرون از آن را منعکس می‌کند. وقتی گلی زده می‌شود، همه بازیکنان در کنار هم شادی می‌کنند و این طور که پیداست موتور مسی دیگر به طور کامل روشن شده است.

مسی در چند بازی روی نیمکت نشست، اما این مسأله‌ای بود که با مربی در موردش به توافق رسیده بودند. در عین حال او از جمله بازیکنانی است که بیشترین گل و پاس گل را در لالیگا ثبت کرده، آن هم در حالی که دو بار مصدوم شده و از شرکت در چند بازی جا مانده است.

چه اتفاقی خواهد افتاد؟

لیونل مسی

مسی در ۹ بازی خود مقابل پاری‌ژرمن ۵ گل زده‌است

این‌طور که پیداست تنها مسأله‌ای که مسی تا حالا در موردش به نتیجه قطعی رسیده این است که قصد ندارد تا پایان این فصل در مورد آینده‌اش تصمیمی بگیرد.

مسی پیش از هر چیز منتظر است ببیند چه کسی به عنوان رییس جدید باشگاه انتخاب خواهد شد. خوان لاپورتا، رییس پیشین باشگاه بخت اصلی است و خبر‌هایی که از تیم انتخاباتی او به گوش می‌رسد حاکی از این است که آن‌ها اطمینان دارند در صورت پیروزی لاپورتا در انتخابات، مسی در بارسا ماندگار خواهد شد. البته در جریان کارزار انتخاباتی انتظار هم نمی‌رود که آن‌ها چیز دیگری بگویند.

این‌طور که پیداست لاپورتا قصد دارد با فروش گروه بازیکنان فرانسوی باشگاه (آنتوان گریزمان، عثمان دمبله، کلمان لنگله و ساموئل اومتیتی) حدود ۲۰۰ میلیون یورو پول بدست بیاورد و آن را خرج تقویت تیم کند. گفته می‌شود او می‌خواهد یک مدافع میانی (به احتمال زیاد اریک گارسیا از منچستر سیتی و یا شاید داوید آلابا از بایرن مونیخ) یک مدافع چپ و یک بازیکن درجه یک برای نوک خط حمله (احتمالا ارلینگ هالند) را بخرد. واقعیت تلخ، اما این است که معلوم نیست در شرایط اقتصادی کنونی فروش این بازیکنان بتواند ۲۰۰ میلیون یورو نصیب باشگاه کند.

لاپورتا احتمالا از جام جهانی قطر به عنوان ابزاری برای راضی کردن مسی به ماندن در اسپانیا استفاده خواهد کرد. کمتر از ۱۸ ماه به احتمالا آخرین جام جهانی مسی و فرصت نهایی او برای دستیابی به تنها جامی که در ویترین افتخاراتش کم دارد، باقی مانده؛ در چنین شرایطی بعید است که او بخواهد اوضاع را از این هم پیچیده‌تر کند.

مسی گفته که دوست دارد روزی در فوتبال آمریکا بازی کند. ایده‌ای که رابطه نزدیک آنتونیا، همسر مسی با دانیلا سمان، همسر سسک فابرگاس، دوست صمیمی و هم‌تیمی سابق او در شکل‌گیری اش نقشی اساسی داشته است.

مسی با هیچ‌یک از سه نامزد ریاست باشگاه حرف نزده و قصد چنین کاری را هم ندارد. او به رییس جدید باشگاه نخواهد گفت که چه کند و چه نکند. کاپیتان آرژانتینی به پیشنهاد‌هایی که رییس جدید ارائه می‌دهد و طرح‌هایی که دارد، گوش خواهد داد و تا زمانی که وقت گرفتن بزرگ‌ترین تصمیم زندگی‌اش در بزرگسالی فرا برسد، روز‌ها را بدون فکر کردن به آینده سپری خواهد کرد.

به این ترتیب پاری‌سن‌ژرمن و همین‌طور منچسترسیتی باید همچنان منتظر بمانند.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو