۱۷۱ معدن فعال در لرستان وجود دارد

منبع: رکنا

15

1399/12/18

18:21


۱۷۱ معدن فعال در لرستان وجود دارد

بهزاد منصوری در گفتگو با خبرنگار رکنا در خرم آباد افزود: ۲۳۴ واحد سنگبری دارای پروانه در لرستان به  بهره برداری رسیده است که حدود ۸۰ درصد این تعداد با ظرفیت ۴۰ درصد فعالیت می‌کنند.

وی ادامه داد: تعداد افراد مشغول در حوزه معادن بر اساس پروانه بهره برداری، یک هزار و ۸۶۲ نفر و در سنگبری ها نیز ۲ هزار و ۷۱۰ نفر است که در واقعیت بیش از دوبرابر  اعداد مذکور است.

منصوری خاطرنشان کرد: درصد فعالیت واحدهای صنعتی فعال در استان نیز متفاوت است به گونه ای که ۱۴۱ واحد به طور ۱۰۰ درصد فعالیت دارند و مابقی نیز بین ۲۵ تا ۷۵ درصد فعالیت دارند. 

رییس سازمان صمت لرستان با اشاره به اینکه میزان سرمایه گذاری  بر اساس اطلاعات جواز تاسیس واحدهای فعال استان نیز ۲۵ هزار و ۷۶۹ میلیارد و ۳۶۱ میلیون ریال است، اظهار داشت: بیشترین فراوانی گروه های صنعتی واحدهای فعال در استان به ترتیب سنگبری ها با ۲۴۳ واحد و صنایع غذایی با ۱۵۲ واحد و کمترین واحدها نیز مربوط به صنایع نساجی و سلولزی است.

وی درباره عملکرد سه ماهه سوم سال ۱۳۹۹ بخش معدن نیز گفت: برخی از مواد معدنی شامل سنگ آهک، سنگ گچ، لاشه موزاییکی، مرمریت، چینی، فلدسپات، گرانیت، تالک، سیلیس، قیر طبیعی، لاشه آهکی، مارن، کنگلومرا، لاسه و مالون، سرب و روی، خاک صنعتی و شن و ماسه رودخانه ای در این مدت تولید شده است.

منصوری تصریح کرد: میزان استخراج واقعی این واحدهای معدنی نیز یک  میلیون و ۶۴۳ هزار و ۱۳۹ تن بوده است و همچنین ۵۹۳ هزار و ۹۶۳ تن موادمعدنی تولیدی در استان نیز ذخیره شده است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان به میزان صادرات سنگ در استان در سال ۹۸ نیز اشاره کرد و گفت: جمع کل صادرات سنگ استان به میزان ۲ هزار و ۴۷۴ تن و ۲۲ کیلوگرم به ارزش صادراتی ۸۱۹ هزار و ۶۷۸ دلار بوده است.

وی با اشاره به اینکه این میزان سنگ صادراتی از گمرک خرم آباد و سایر گمرکات کشور صادر شده است، افزود: این میزان سنگ به بازارهای هدفی همچون ترکیه، استرالیا، امارات، کویت، روسیه، سنگاپور، آلمان و چین صادر شده است.

 

مطالب مشابه