کشف ۱۲۰۰ تن مواد مخدر در کشور طی سال جاری

منبع: عصر ایران

23

1399/12/18

19:38


کشف ۱۲۰۰ تن مواد مخدر در کشور طی سال جاری

مومنی گفت: امسال حدود هزار و ۲۰۰ تن مواد مخدر از قاچاقچیان کشف شده است که ۴۱ درصد افزایش را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، اسکندر مومنی دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در نشست تخصصی اقدامات و دستاورد‌های جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های همکاری بین المللی مبارزه با مواد مخدر اظهار کرد: با وجود مبارزه با مواد مخدر در سال‌های گذشته شاهد افزایش روند تولید قاچاق مواد مخدر در دنیا هستیم، به طوری که در ۱۰ سال اخیر تولید و قاچاق و مصرف مواد مخدر دو برابر شده است که این نشان می‌دهد که مبارزه بین المللی ناکافی بوده و موفق نبوده است.

وی گفت: در بحث منطقه‌ای نیز در کشور افغانستان شاهد افزایش تولید مواد مخدر سنتی و صنعتی هستیم، به ویژه که در دوران اشغال کشور افغانستان توسط آمریکا کشت تولید مواد مخدر رشد حیرت آوری داشته است، به طوری که با افزایش حدود ۵۰ برابری کشت مواد مخدر مواجه هستیم.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر افزود: جمهوری اسلامی ایران با تمام توان بر ظرفیت خود با این پدیده شوم مبارزه می‌کند و با وجود شرایط سخت و فراگیری شیوع بیماری کووید ۱۹ و تحریم‌های ظالمانه آمریکا، جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۲۰ حدود هزار و ۲۰۰ تن مواد مخدر را کشف کرده است که بخش اعظم آن ترانزیت به اروپا بود و در مقایسه با سال ۲۰۱۹، ۴۱ درصد افزایش را نشان می‌دهد و این نشان دهنده پایبندی جمهوری اسلامی ایران به تعهدات و کنوانسیون‌های بین المللی است.

مومنی گفت: همچنین بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان ضرر مالی به قاچاقچیان مواد مخدر وارد شده است که البته این‌ها آسان به دست نیامده و در همین امسال ۹ شهید و ده‌ها جانباز و مجروح در راه مبارزه جهانی با مواد مخدر فدا کردیم.

مطالب مشابه