آب سیاه و آب مروارید چه شباهتی با یکدیگر دارند؟

آب سیاه و آب مروارید چه شباهتی با یکدیگر دارند؟


32

1399/12/18

19:59


یک پزشک متخصص چشم گفت: در بعضی از موارد آب مروارید می تواند منجر به افزایش فشار داخل چشم شود. یعنی امکان دارد به دلیل آب مروارید و افزایش فشار چشم، چشم بیمار سیاه شود.

آب سیاه و آب مروارید چه شباهتی با یکدیگر دارند؟

به گزارش بهداشت نیوز، دکتر قاسم فخرایی جراح و متخصص چشم و فوق تخصص سگمان قدامی چشم و گلوکوم با اشاره به تفاوت آب سیاه و آب مروارید اظهار داشت: در این دو بیماری فقط اسم کلمه آب در آنها مشترک است اما هیچ شباهتی با یکدیگر ندارند.

آب سیاه

وی افزود: آب سیاه به دلیل افزایش و بالارفتن فشار داخل چشم ایجاد می شود اما آب مروارید به دلیل کدورت لنز داخل چشم گفته می شود.

آب مروارید

این پزشک جراح و متخصص چشم بیان داشت: آب مروارید به دلیل اینکه در گذشته وسایل و امکانات جراحی مدرن امروزی وجود نداشته و با توجه به اینکه چشم شکل سفید رنگ به خود می گرفته و از بیرون هم قابل مشاهده بوده است.

دکتر فخرایی با اشاره به اینکه آب سیاه به افزایش فشار داخل چشم گفته می شود، گفت: ممکن است این اسم به دلیل اینکه بیمار با ابتلا به آب سیاه همه جا را سیاه می بیند، انتخاب شده باشد.

ارتباط آب مروارید و آب سیاه

وی با تاکید بر اینکه آب سیاه و آب مروارید با یکدیگر ارتباط دارند، بیان کرد: در بعضی از موارد آب مروارید می تواند منجر به افزایش فشار داخل چشم شود. یعنی امکان دارد به دلیل آب مروارید و افزایش فشار چشم، چشم بیمار سیاه شود.

فوق تخصص سگمان قدامی چشم و گلوکوم در پاسخ به این سوال که آب مروارید و آب سیاه می توانند مادرزادی باشند، گفت: هر دو می توانند مادرزادی باشند.

منبع: طبنا

مطالب مشابه