آموزش کاشت سبزه عید با لوبیا چشم بلبلی بسیار متفاوت و زیبا

منبع: دلگرم

37

1399/12/18

20:36


آموزش کاشت سبزه عید با لوبیا چشم بلبلی بسیار متفاوت و زیبا

سبزه لوبیا چشم بلبلی برای عید نوروز

سبزه عید نوروز نشان از سبزی و طبیعت است. با توجه به اینکه به روزهای عید نزدیک شده‌ایم نیاز و دغدغه بسیاری از افراد آشنایی با نحوه کاشت سبزه عید است. بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند، سبزه سفره هفت‌سین را خودشان سبز کنند.

یکی از مهمترین نکاتی که باید در رویاندن سبزه در نظر داشته باشید، آشنایی با مدت زمان کاشت آن و مدت زمان خیساندن بذر است که هر دانه مدت زمان خاص خود را می‌طلبد. برای جوانه زدن خوب، باید بذری انتخاب کنید که کهنه نباشد و تازگی آن قابل مشاهده باشد.

طرز درست کردن سبزه لوبیا چشم بلبلی حصیری

برای شروع، یک سبد حصیری به قطر 30 سانتیمتر تهیه کنید. سپس ۱ لیوان لوبیا چشم‌بلبلی را 24 ساعت خیس کنید، البته حتما باید دانه‌های خراب یا نیمه شده را پاک و جدا کنید، چون دانه‌های خراب قابل سبز شدن نیستند و دچار گندیدگی می‌شوند.

بعد از 24 ساعت دانه‌های خیس خورده را داخل یک دستمال نخی ریخته و دستمال را داخل یک آبکش قرار دهید تا مطمئن باشید که آب زیر دانه‌ها جمع نمی‌شود.

روزی یک مرتبه دستمال را باز کرده و دانه‌ها را خیس کنید. بعد از چند روز دانه‌ها شروع به ریشه دادن می‌کنند. در این مرحله دانه‌ها آماده شده‌اند تا در سبد حصیری ریخته شوند.

آماده کردن سبد حصیری برای سبزه عید لوبیا چشم بلبلی

ابتدا یک نایلون داخل سبد پهن کنید، چون باید داخل سبد خاک بریزید و اگر نایلون نداشتید، بعد از هر بار آبدهی خاک‌ها از سبد خارج می‌شود. دقت کنید حتما باید چند سوراخ روی نایلون ایجاد کنید تا آب اضافی خارج شود. سپس داخل سبد را تا نیمه با خاک معمولی پر کنید. لوبیا‌های ریشه‌دار شده را روی سطح خاک پهن کنید.

تقریبا دو ردیف دانه روی هم کافی است. سپس یک لایه خاک به اندازه‌ای که روی ریشه‌ها را بگیرد بریزید تا ریشه‌ها را کامل بپوشاند.

سپس خاک را به آرامی خیس کنید تا مرطوب شود. در مرحله بعد یک نایلون که دو جای آن را سوراخ کرده‌اید، روی سبد بکشید تا حالت یک گلخانه کوچک برای سبزه درست کرده باشید. سبد را باید در محیط پر نور به دور از آفتاب مستقیم قرار دهید.

روزی یک مرتبه خاک را خیس کنید و دوباره نایلون را روی سبد قرار دهید. بعد از ۳ یا ۴ روز برگ‌ها روی سطح کار نمایان می‌شوند و دیگر نیاز به نایلون نیست.

وقتی سبزه به این حالت رسید، دو روز یک بار آبدهی را انجام دهید و سبزه را در جای پر نور مثل کنار پنجره قرار دهید. وقتی سبزه کامل شد، آن را با گل‌های طبیعی یا مصنوعی تزئین کنید. در ضمن می‌توانید این مدل را با لوبیا چیتی هم درست کنید.

سبزه لوبیا چشم بلبلی خانم اسفندیاری - سبزه لوبیا قرمز - سبزه ماش - سبزه نخود

طرز کاشت سبزه عید با لوبیا چشم بلبلی

تقریبا 17 روز مونده به عید برای این سبزه باید شروع به کار کنید ... لوبیا ها رو به مدت 24 ساعت در آب خیس کنید .. بعد از این مدت لوبیا ها رو داخل پارچه نمداری بریزید و پارچه رو داخل یه سبد که زیرش یه کاسه گذاشتید قرار بدید تا آب اضافه اون توی کاسه بریزه و جایی رو خیس نکنه ..

دقت کنید پارچه نباید خشک بشه .. بنابراین روزی چند بار با اسپری باید اونو خیس کنید یا سبد رو زیر آب بگیرید تا خیس بشه و آب اضافه هم خارج بشه ..

کم کم ریشه های لوبیاها نمایان می شود .. ریشه ها یکی دو سانت که شد اونها رو داخل ظرف مورد نظر بریزید (بهتره از ظرف و گلدونی استفاده کنید و زیرش رو چند تا سوراخ بکنید تا آب اضافه از اون خارج بشه ) روی لوبیاها رو مجددا پارچه نمدار قرار بدید و مرتب پارچه رو خیس کنید تا خشک نشه ( به مدت دو روز )

بعد از دو روز پارچه رو بردارید و ظرف رو در جایی که نور کافی داره قرار بدید ( نور باید کافی باشه و محل هم نباید زیاد گرم باشه )

کم کم لوبیاها برگ در میاره و بزرگ میشه .. یادتون نره روزی دو سه بار باید بهش آب بدید و نور کافی هم داشته باشه . در جایی که آفتابش مستقیم میتابه نباید سبزه رو قرار بدید ..

سبزه عدس - سبزه لپه - سبزه خاکشیر - کاشت لوبیا چشم بلبلی در منزل

طرز کاشت سبزه عید با هسته سیب فوق العاده شیک و زیبا

نحوه کاشت سبزه لپه خاص و زیبا برای هفت سین


مطالب مشابه