پنج عامل مهم برای نزدیک شدن به ‌خداوند در کلام امام‌کاظم(ع)

منبع: حوزه

30

1399/12/18

22:04


حوزه/ سخنران حرم بانوی کرامت گفت: طبق فرموده امام موسی کاظم علیه‌السلام بعد از معرفت به خداوند، نماز، نیکی به والدین، ترک حسد، ترک خودبینی و ترک فخرفروشی پنج عامل مهم در نزدیک شدن به خداوند است.

پنج عامل مهم برای نزدیک شدن به ‌خداوند در کلام امام‌کاظم(ع)

به گزارش خبرگزاری حوزه، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید حسین مؤمنی طی سخنانی در شب شهادت امام کاظم علیه‌السلام در حرم بانوی کرامت اظهار داشت: ائمه معصومین بعد از وجود مقدس نبی گرامی اسلام ، صراط مستقیم هستند و این مسئله با صراحت در کلام نورانی رسول گرامی اسلام بیان‌شده است.

وی افزود: با توجه به اینکه در دوران غیبت افراد جامعه مورد هجوم شیاطین واقع می‌شوند و شبهات بر افراد و جامعه وارد می‌شود طبق فرموده امام کاظم علیه‌السلام باید به سمت اهل‌بیت(ع) رفت و تعالیم اسلامی را از ائمه معصومین فراگرفت و دستوارت درست زیستن را از آن‌ها دریافت و عمل کرد.

استاد حوزه علمیه خاطرنشان کرد: تنها راه نجات از ابتلائات و مشکلات در دوران غیبت، تمسک به اهل‌بیت (ع) و متوسل شدن به ریسمان خاندان عصمت و طهارت است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مؤمنی تأکید کرد: طبق فرموده امام کاظم علیه‌السلام کسانیکه در مسیر پیروی از اهل‌بیت(ع) استوار و ثابت‌قدم هستند از مسائل و اعمالی که فاصله با حضرات معصومین ایجاد کند اجتناب می‌کنند.

وی یادآور شد: برنامه رسیدن به کمال در دنیا در کلام نورانی امام کاظم علیه‌السلام ذکرشده است و برای آرامش و رستگاری باید به این دستورات  عمل کرد، برای رسیدن به غنای بدون مال ، قلب بدون حسد و سلامت در دین طبق فرموده این امام بزرگوار، باید تضرع در درگاه الهی داشته باشیم و از خداوند طلب اعطای عقل کامل کنیم.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین  مؤمنی تأکید کرد: منظور از عقل کامل، عقل معاد است نه عقل حسابگر دنیوی و عقل معاش و اگر جنود عقل بر جنود جهل غلبه کند به همان اندازه انسان قانع می‌شود و زیاده‌طلب نیست و غنای باطنی ایجاد خواهد شد.

سخنران حرم بانوی کرامت اظهار داشت: رسیدن به غنا در سایه درهم و دینار حاصل نمی‌شود و ثروت زیاد نمی‌تواند غنا ایجاد کند بلکه مناعت طبع و قناعت می‌تواند غنای باطنی را ایجاد کند.

وی در ادامه گفت: صفت رذیله حسد باعث آسیب و آفت بر باطن انسان می‌شود و انسان را به سمت نفاق می‌کشاند.

استاد حوزه علمیه افزود: اگر جسم بیمار شود امکان درمانش وجود دارد اما اگر باطن انسان بیمار شود درمانش بسیار سخت است و باید از خداوند عقلی را طلب نماییم که به‌واسطه آن عبودیت حقیقی حاصل شود.

سخنران حرم بانوی کرامت افزود: هر نوع زیاده‌طلبی انسان را از رسیدن به حقایق عالم هستی بازمی‌دارد و انواع شهواتی که در درون انسان وجود دارد می‌تواند نور عقل را از بین ببرد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مؤمنی اظهار داشت: طبق فرموده امام موسی کاظم علیه‌السلام بعد از معرفت به خداوند، نماز، نیکی به والدین، ترک حسد، ترک خودبینی و ترک فخرفروشی پنج عامل مهم در نزدیک شدن به خداوند است.

مطالب مشابه