افزایش آب بدن با چند راهکار ساده در منزل

افزایش آب بدن با چند راهکار ساده در منزل


منبع: آرگا

11

1399/12/25

09:13


آب نقش اساسی و مهمی در تامین سلامتی بدن و عملکرد آن دارد و کمبود آن باعث بروز آسیب های جدی در بدن خواهد شد که می توان با استفاده از مواد غذایی و نوشیدنی های مختلف باعث حفظ آب مورد نیاز بدن شد و از طریق افزایش آب بدن با کمبود آن مقابله کرد.

بدن انسان به دلیل انجام فعالیت ها و اعمال مختلف روزانه میزان زیادی آب و املاح از دست می دهد که  به همین دلیل باید برای جبران آب از دست رفته و رفع کمبود آن از مواد غذایی هیدراته در طول شبانه روز استفاده شود. از آنجایی که حجم زیادی ار بدن ما را آب تشکیل می دهد بنابراین نگه داری آب بدن در سطح استاندارد و مناسب آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و باید از کمبود آب بدن جلوگیری نمود. در همین راستا قصد داریم در این مطلب به جهت آشنایی و آگاهی شما عزیزان به معرفی راه های افزایش آب بدن و رفع کم آبی بپردازیم.

نحوه افزایش آب بدن

به طور کلی آب نقش و اهمیت زیادی در زندگی و سلامتی افراد دارد و با توجه به تشکیل شدن بخش بزرگی از بدن از آب در صورت کمبود آن قطعا بدن دچار عوارض و بیماری های مختلفی می شود که می توانید با افزایش آب بدن از طریق مصرف مواد و میوه های مختلف این کم آبی را جبران نمایید.

شیوه های بالا بردن میزان آب بدن

همانطور که می دانید همه افراد در طول روز باید حدود ۸ لیوان آب بنوشند تا نیاز بدن تامین شود چرا که بدن در اثر فعالیت های جسمانی و عمل تعریق آب زیادی از دست می دهد. گاهی اوقات امکان دارد خوردن بعضی از مواد غذایی باعث کمبود آب بدن شود به عنوان مثال مصرف بعضی از موادی که سدیم بالایی دارند موجب ایجاد احتلال در تعادل آب بدن خواهد شد و بدن را با کم آبی رو به رو خواهد کرد چرا که نمک در واقع جذب کننده رطوبت بوده و همینطور امکان دارد موجب محبوس ساختن آب و ایجاد نفخ شود بنابراین تا حد امکان باید از خوردن مواد غذایی که باعث کاهش آب بدن می شوند خودداری نمود.

راه های افزایش آب بدن

بهتر است بدانید تنها آب موجب رفع کم آبی بدن نمی شود بلکه می توان با مواد غذایی و نوشیدنی های مختلفی این کمبود را جبران نمود. با وجود این که کم آبی بدن در بین تمامی گروه های سنی رایج می باشد ولی امکان دارد که تاثیرات بد و خطرناکی برای کودکان و افراد سالخورده داشته باشد. زمانی که آب بدن کم می شود مواد معدنی و الکترولیت های مختلفی را از دست می دهد و کمبود آب به صورت مستقیم بر روی خلق و خو و رفتار افراد و همچنین میزان تمرکز و سطح انرژی بدن تاثیر می گذارد و در برخی مواقع باعث ایجاد بیماری های مختلفی همچون یبوست و عفونت ادراری می شود. در ادامه شما عزیزان را با یک سری از مواد غذایی مفید که باعث رفع کم آبی بدن و مقابله با آن می شود آشنا خواهیم ساخت.

راه های بالا بردن میزان آب بدن

مخلوط هنداونه و لیمو ترش :

همانطور که می دانید در فصل های گرم سال آب به تنهایی برای رفع تشنگی کافی نمی باشد بنابراین می توان به منظور تامین آب از دست رفته بدن از نوشیدنی های مختلفی همچون آب هندوانه و لیمو ترش استفاده نمود. نحوه درست کردن این ترکیب بسیار ساده و آسان بوده و همیشه قابل دسترس می باشد. با مخلوط کردن آب هندوانه و آب لیموترش می توانید یک اسموتی خوشمزه تهیه کنید و هر روز مصرف نمایید و هنگامی که حس می کنید بدنتان آب زیادی از دست داده است می توانید مقدار بیشتری از آن را استفاده کنید. این نوشیدنی خانگی و ساده برای رفع کمبود آب بدن گزینه بسیار مناسبی می باشد.

درمان کمبود آب بدن به روش های مختلف

استفاده از خیار و کاهو :

در فصول گرم سال و هنگامی که احساس تشنگی شدیدی دارید می توانید از کاهو و خیار استفاده نمایید چرا که این دو نوع خوراکی بسیار پر آب و مفید می باشند. حدودا بیشتر از ۹۵ درصد حجم خیار از آب شکل گرفته و به همین خاطر خیلی راحت می تواند در حفظ  آب بدن تاثیر گذار باشد. همینطور خیار یک نوع سم زدای قوی برای بدن می باشد و همانند یک تصفیه کننده عالی در بدن کار می کند. کاهو نیز نوعی از سبزیجات خوشمزه و پر استفاده به شمار می آید که برای رفع کم آبی بدن موثر می باشد. کاهوی تازه دارای مقدار فراوانی بتاکاروتن است که موجب سلامتی پوست و بینایی افراد می گردد.

انواع مواد غذایی افزایش دهنده آب بدن

نوشیدن شیر :

این نوع نوشیدنی برای رفع کمبود آب بدن بسیار مناسب و مفید می باشد، به ویژه زمانی که در حال ورزش می باشید و بدنتان کم آب شده است می توانید به جای آب از شیر استفاده نمایید که اثرگذاری بیشتری دارد. بنابراین می توانید با نوشیدن یک الی دو لیوان شیر این کمبود را جبران نمایید. شیر جدای از رفع کم آبی بدن یک نوع نوشیدنی مقوی و مفید بوده که برای بازسازی و تامین پروتئین، ویتامین ها، کربوهیدرات و مواد معدنی بسیار مناسب می باشد.

مواد غذایی مناسب برای رفع کم آبی بدن

خوردن سوپ :

سوپ منبع سرشاری از مواد مغذی بوده که در رفع کم آبی بدن و علائم آن موثر و کمک کننده می باشد. مواد معدنی موجود در سوپ همچون پتاسیم گزینه مناسبی برای ریکاوری مواد مغذی از بین رفته در بدن می باشند. به منظور نتیجه گیری بهتر می توانید پیش از یک جلسه تمرین زیاد از سوپ استفاده نمایید. این عمل باعث شادابی بدن شده و همچنین می توان گفت سوپ در درمان کم آبی بدن کودکان ۶ ماهه نیز موثر می باشد.

مواد غذایی مناسب برای رفع کم آبی بدن

استفاده از چای سبز :

چای سبز را می توانید به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه دم کرده و در طول روز حدود سه مرتبه از آن بنوشید و بدین ترتیب با کمبود آب بدن مقابله نمایید. چای سبز همچنین به دلیل دارا بودن مقادیر زیادی آنتی اکسیدان، پتاسیم، مواد معدنی و منیزیم در تامین سلامتی بدن نقش بسزایی دارد. به طور کلی نوشیدن هر فنجان چای سبز می تواند به میزان استفاده از یک بطری آب در حفظ آب بدن تاثیر گذار باشد.

درمان کمبود آب بدن با نوشیدنی های مختلف

خوردن ماست :

برای این کار مقداری نمک به یک فنجان ماست اضافه نمایید و به خوبی ترکیب کنید و در طول روز از آن بخورید. ماست در واقع منبعی سرشار از الکترولیت می باشد و می تواند توسط بازگردانی الکترولیت های از بین رفته در بدن در رفع کمبود آب بدن تاثیر گذار و کمک کننده باشد.

مصرف کرفس :

از دیگر مواد غذایی مناسب که برای افزایش آب بدن مفید و موثر می باشد کرفس است. برگ کرفس حاوی مقدار فراوانی بتاکاروتن بوده و ساقه آن منبع سرشاری از انواع ویتامین ها و مواد معدنی می باشد. به همین خاطر خوردن آب کرفس جدای از تامین آب مورد نیاز بدن در سلامتی بدن نیز تاثیر گذار می باشد.

روش های دیگر و مواد غذایی بسیاری همچون طالبی، تربچه، کلم بروکلی، توت فرنگی، هویچ و … برای رفع کم آبی بدن وجود دارند که همیشه در دسترس بوده و می توانید در این زمینه از آن ها کمک بگیرید و این کمبود را جبران نمایید.

شیوه های زیاد کردن آب بدن

در مطلب ارائه شده شما عزیزان را با انواع مواد غذایی مناسب که برای افزایش آب بدن و رفع کم آبی موثر می باشند به طور کامل آشنا کردیم که امیدواریم برایتان مفید و سودمند بوده باشد و از آن بهره مند شده باشید.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو