توصیه های ایمنی پیشگیری از حوادث چهارشنبه پایان سال

8

1399/12/25

11:16


عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ابراز کرد: ظروف تحت فشار گاز مانند پیک نیکی و قوطی های حشره کش و اسپری ها را به خصوص در روزهای آخر سال و چهارشنبه سوری از دسترس کودکان دور نگهداریم.

توصیه های ایمنی پیشگیری از حوادث چهارشنبه پایان سال

به گزارش بهداشت نیوز، دکتر طاووسی با اشاره به اینکه در نزدیک محل ایجاد آتش، از وجود آب یا مواد اطفایی دیگر مثل خاموش کننده های دستی مطمئن شوید عنوان کرد: از پرتاب کردن مواد آتش زا مثل فشفشه، بالن، دارت و ... بر روی درختان، پشت بام ها و منابع سوخت به طور جدی خودداری شود.
 
وی ادامه داد: از پرتاب ترقه و مواد آتش زا از پنجره آپارتمان به خیابان خودداری کنید، علاوه براین از نگهداری مواد محترقه، تهیه و ساخت وسایل آتش بازی در منزل، زیرزمین، محل کار و ... ، از نگهداری مواد محترقه، آتش گیر و انفجاری حتی به مقادیر بسیار کم، در جیب لباس و کیف خود جدا خودداری کنیم. قطع عضو ضایعه ای جبران ناپذیر است، بنابراین زندگی را برای خود و دیگران تلخ نکنیم.
 
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه هرگز مواد محترقه را در جای گرم به خصوص داخل یا در مجاورت موتورخانه انبار نکنیم، همچنین  مواد آتش بازی منفجره و محترقه را به طرف افراد دیگر پرت نکنیم ، گفت: از آتش زدن لاستیک، هیزم، کارتن خالی و امثال آن، در واحدهای مسکونی و پارکینگ خودداری شود.
 
وی با اشاره به اینکه از پرتاب مواد آتش زا مانند فشفشه و موشک بر روی درخت ها، بام و بالکن منازل که از عوامل عمده بروز آتش سوزی است، جدا خودداری شود، عنوان کرد: از ریختن مواد سریع الاشتعال مانند نفت، بنزین و ... بر روی آتش روشن جدا خودداری کنیم؛  از برپایی آتش در معابر باریک و در نزدیکی پستهای برق یا ایستگاه های تقلیل فشار و پارکینگ های عمومی پرهیز کنیم.
 
دکتر طاووسی با بیان اینکه از پریدن روی آتش به خصوص با چادر، مانتو و یا لباس های گشاد اجتناب شود ، اظهار کرد: حضور والدین شاغل در این روز، زودتر از زمان همیشگی به منظور کنترل و نظارت بر فرزندان توصیه می شود، کودکان اغلب کبریت، ترقه و مواد آتش زا را در نقاط غیرقابل دید مثل انباری، زیرزمین، داخل کمد، کیف و وسایل شخصی خود مخفی میکنند، در این ایام، این محل ها را بررسی کنید .
 
وی با اشاره به اینکه در چهارشنبه پایان سال از قرار دادن لوازم کهنه و اضافی در سطل های جمع آوری زباله در خیابان خودداری کنید، ادامه داد:  وجود یک کپسول آتش نشانی و جعبه کمک های اولیه در نزدیک محوطه آتش ضروری است، علاوه براین در پایان شب، بقایای مواد آتش بازی را به سرعت جمع نکنید و حتما برای این کار، الاقل 15 تا 20 دقیقه صبر کنیم و بعد از این مدت، برروی آن یک سطل آب بریزیم و دور بیندازیم قبل از ترک محل، حتما از خاموش شدن آتش مطمئن شویم.
 
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه در صورت بروز هرگونه حریق و حادثه، خونسردی خود را حفظ کرده و در صورت گسترده بودن حریق سریع افراد مسن و کودکان و دیگر افراد را از محل حریق به جای امن انتقال دهیم و با تلفن 125 آتش نشانی تماس بگیریم، گفت: در صورت مواجهه با فردی که دچار سوختگی شده، ضمن حفظ خونسردی از مالیدن مواد غیربهداشتی مثل خمیردندان، سیب زمینی و ... بر روی محل سوختگی خودداری کرده و مصدوم را هرچه سریعتر به مرکز درمانی منتقل کنیم و در صورت شدت مصدومیت با اورژانس 115 تماس بگیریم.
 
وی با اشاره به اینکه در چهارشنبه پایان سال فرزندانمان را با خطر تنها نگذاریم و کبریت و مواد آتش زا مانند بنزین و الکل را از دسترس کودکان دور کنیم، ادامه داد:  از نگهداری مواد محترقه و وسایل آتش بازی حتی وسایل و مواد استاندارد در نزدیکی وسایل حرارتی و برقی خودداری کنیم،  هنگام استفاده از فشفشه، دستمان را باز نگهداشته و از جلوی صورت مان دور نگهداریم تا دچار سوختگی نشویم.
 
دکتر طاووسی با بیان اینکه با مشاهده خرید و فروش مواد محترقه غیراستاندارد به هر شکل، سریع مامورین نیروی انتظامی یا پلیس 110 را در جریان قرار دهیم، عنوان کرد:  ترقه، فشفشه و دیگر اسباب آتش بازی را از فروشنده های مجاز و معتبر تهیه کنیم، به برچسب آنها توجه کرده و از بی خطر بودن آن اطمینان حاصل کنیم.
 
وی ادامه داد: از پرتاب نارنجک و مواد محترقه به ساختمان ها که موجب آسیب رساندن و بدمنظره کردن آنها و نمای شهرمان میشود خودداری کنیم؛  از مواد محترقه و منفجره، ترقه و فشفشه دست ساز استفاده نکنیم.
 
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه در هر زمان فقط یکی از مواد محترقه و منفجره را روشن کنیم و همزمان تعداد زیادی از آنها را با هم آتش نزنیم، ابراز کرد: ترقه ها و فشفشه های عمل نکرده را مجددا روشن نکنیم، تماشاچیان معمولا در خطر اصابت ترکش های ترقه ها و مواد منفجره هستند، سعی کنیم در تیررس ترکش ها نباشیم و هیچ گاه این مواد را به سمت افراد دیگر پرتاب نکنیم. وی اظهار کرد: فقط در فضای باز اقدام به استفاده از فشفشه و ترقه استاندارد کنیم ،از انداختن مواد تحت فشار مانند کپسول ها، اسپری حشره کش و... وسایل شیشه ای مانند آمپول و قوطی های فلزی مانند اسپری و کنسرو به درون آتش جدا بپرهیزیم.
 
دکتر طاووسی با بیان اینکه در صورت روشن کردن آتش توصیه میشود که آتش در حجم کم باشد و از ریختن موادسریع الاشتعال مانند بنزین، نفت و الکل جدا خودداری کنیم ، گفت:  برای روشن کردن آتش از محل هایی استفاده کنیم که امکان سرایت آتش به جاهای دیگر را نداشته باشد؛ در نزدیکی پمپ بنزین ها و وسایل نقلیه حامل بنزین و مواد سوختنی، آتش بازی نکنیم و  از نزدیک شدن به افرادی که مسایل ایمنی را رعایت نمیکنند جدا بپرهیزیم.
 
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه چهارشنبه آخر سال خطرناک نیست، اگر  فرزندان خود را تنها نگذاریم و آنها را همراهی کنیم، گفت: خطرهای مواد محترقه و منفجره را به کودکان خود آموزش دهیم،  روش کار کردن با خاموش کننده ها را بدانیم و حتما در هنگام برافروختن آتش یک دستگاه خاموش کننده دستی در کنارمان باشد.
 
وی با اشاره به اینکه در نزدیکی پست ها وکابل های برق، پمپ بنزین ها و ایستگاه های تقلیل فشار گاز، آتش برپا نکنیم، ابراز کرد:  از حمل و نقل مواد محترقه و انفجاری، حتی به مقادیر بسیار کم، در جیب، لباس و کیف خودداری کنیم و از برافروختن آتش در واحدهای مسکونی، پارکینگ ها، مجاورت خودروهای پارک شده و معابر تنگ خودداری کنیم.
 
دکتر طاووسی با بیان اینکه از انداختن ظروف تحت فشار کپسول ها و اسپری ها به درون آتش خودداری کنیم، اظهار کرد: برای روشن کردن اتش از الکل و بنزین استفاده نکنیم؛ از افرادی که رفتار پرخطر دارند دوری کنیم.
 
وی گفت: درختان و فضای سبز شهرمان را به آتش نکشیم، فشفشه ها را به سمت بالکن خانه ها، خودروها و درختان پرتاب نکنیم، به سمت مواد منفجره و محترقه ای که موجب آسیب رساندن به شهروندان می شود، نرویم.
 

 

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو