انگشت اتهام ایران به سوی رژیم صهیونیستی

11

1399/12/25

11:23


خطیب زاده درباره حملات به کشتی‌های ایرانی و همچنین کشتی کانتیرنر بر ایرانی در دریای مدیترانه نیز گفت: جایی که این اقدام رخ داده نخستین انگشت اتهام را متوجه رژیم اشغالگر قدس می‌کند .

انگشت اتهام ایران به سوی رژیم صهیونیستی

«سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (دوشنبه) در آخرین نشست هفتگی با خبرنگاران در سال ۱۳۹۹ ضمن تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

خطیب‌زاده فرارسیدن اعیاد شعبانیه را تبریک گفت و با اشاره به روز ملی شدن صنعت نفت، اظهارکرد: این روز که یادآور دهه‌های استقامت و استقلال طلبی مردم ایران است را گرامی می‌دارم.

این دیپلمات ارشد کشورمان در پاسخ به سؤالی درباره کمیسیون مشترک برجام گفت که زمان آن هنوز نهایی نشده است.

وی همچنین گفت: رژیم اشغالگر قصد از هر فرصتی استفاده می‌کند ولی ملت‌های جهان می‌دانند که این رژیم در حضیض خود قرار دارد.

سخنگوی وزارت خارجه درباره رایزنی‌ها در خصوص افغانستان و سفر صادق خان به تهران گفت: ‌رایزنی‌های بسیار نزدیکی همواره با همه کشورها در موضوع افغانستان داشتیم و طبیعی است این رایزنی‌ها در چارچوب دولت جمهوری اسلامی افغانستان انجام می‌شود.

وی همچنین افزود: دعوت برای شرکت در نشست روسیه موضوع همچنان در دست بررسی است.

وی درباره اظهارات رافائل گروسی مدیرکل آژانس درباره نظارت‌های بیشتر بر برنامه هسته‌ای ایران بیان کرد: ‌موضوع نظارت بر برنامه‌های هسته‌ای ایران موضوع فنی و تکنیکی است. ایران در چارچوب پادمان همه دسترسی‌ها را داده است و برخی دسترسی‌ها را در چارچوب پروتکل الحاقی داده بود که با مصوبه مجلس به حالت تعلیق درآمد.

سخنگوی وزارت خارجه گفت: توصیه من به آژانس این است که به عنوان نهاد فنی در چارچوب فنی اظهارنظر کند.

خطیب‌زاده همچنین در پاسخ به پرسشی بیان کرد: سیاست ایران در قبال سوریه کاملا روشن است. ما همواره صدای خود مردم و دولت سوریه بودیم و از هر ابتکار منطقه‌ای که به کاهش آلام مردم سوریه بینجامد، استقبال می‌کنیم و هر روندی که به صلح دائمی در سوریه بینجامد، استقبال می‌کنیم. روند آستانه موفق‌ترین روندی بوده که در موضوع سوریه شکل گرفته است.

این دیپلمات ارشد ایرانی در پاسخ به سؤالی درباره حملات به کشتی‌های ایرانی و همچنین کشتی کانتیرنر بر ایرانی در دریای مدیترانه نیز گفت: جایی که این اقدام رخ داده نخستین انگشت اتهام را متوجه رژیم اشغالگر قدس می‌کند و رفتارهای تجاوزکارانه این رژیم این فرض را قوت می‌بخشد. این رژیم تمام حیات و ممات خود را در بحران و ناامنی جست‌وجو کرده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: اگر مشخص شود هر طرفی در این عملیات خرابکارانه دست داشته باشد از تمامی گزینه‌ها برای دفاع از حقوق حقه خود استفاده خواهیم کرد.

وی همچنین در پاسخ به سؤالی درباره اظهارات مشاور امنیت ملی کاخ سفید عنوان کرد: با امریکا به صورت مستقیم و غیرمستقیم گفت‌وگو نمی‌کنیم و مسیر دیپلماسی کاملا روشن است. امریکا از برجام خارج شده باید شرایطی را بپذیرد که دوباره این مسیر را تکرار نکند و آن زمان می‌شود در چارچوب برجام صحبت کرد.

خطیب‌زاده درباره اینکه گفته بود انگشت اتهام در حمله به کشتی کانتینربر ایرانی به سوی رژیم صهیونیستی است، گفت: رژیم اشغالگر قدس در طول دهه‌های گذشته هیچ روزی نبوده که جنگ و خونریزی نکرده باشد. توطئه‌ها و طراحی‌ها برای ناامن کردن منطقه داشته و اینها اسناد روشنی از فعالیت‌های این رژیم در منطقه است. ریشه بحران‌های غرب آسیا از روزی که این رژیم به منطقه تحمیل شد.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: ایران ندای مقابله با همین خوی ترور، وحشیگیری و خونریزی این رژیم است و با قدرت و صلابت در مقابل این رژیم هستیم. موضوع اصلی جهان اسلام همواره فلسطین بوده، هست و خواهد بود و ایران تمامی گزینه‌ها را برای دفاع و صیانت از منافع خود در منطقه و داخل ایران همواره لحاظ کرده و در مورد امنیت ملی خود نه تردید داشته و نه با کسی مصالحه کرده است.

وی درباره آخرین وضعیت نازنین زاغری گفت: ‌این یک پرونده قضایی است که در دادگاه مراحل خود را طی کرده است. بیشترین کمک به چنین پرونده‌هایی جلوگیری از سیاسی کردن آن است. به دولت انگلیس توصیه می‌کنم یک بار مسیر سیاسی کردن موضوعات را رفته و دیده و اجازه دهد این موضوع در مسیر قضایی خود طی شود.

 

منبع: فارس

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو