استفاده از سبوس خام بر روی خمیر نان در نانوایی‌ها ممنوع

5

1399/12/25

11:30


مسئول واحد بهبود تغذیۀ معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه با اشاره به این‌که نان قوت غالب و غذای اصلی مردم به‌شمار می‌رود و در امنیت غذایی خانوارها از جایگاه ویژه‌‌ای برخوردار می‌باشد، گفت: انتخاب نان سالم نقش مهمی در سلامت افراد دارد.

استفاده از سبوس خام بر روی خمیر نان در نانوایی‌ها ممنوع

به گزارش بهداشت نیوز، سمانه یوسفی‌مقدم افزود: بهترین نان‌ها، نان‌هایی هستند که از آردهای با سبوس بالا (آرد کامل) تهیه شده باشد و در تهیه خمیر آن جوش شیرین استفاده نشود.

وی بیان‌داشت: این نان‌ها با توجه به میزان فیبر بالا و کمک به حرکات دستگاه گوارش در پیشگیری از یبوست و سرطان‌های دستگاه گوارش بسیار مؤثر بوده و به کنترل بهتر قند خون در افراد مبتلا به دیابت نیز کمک می‌کند.

وی با بیان این‌که نان‌های تهیه شده از آردهای سبوس‌دار در پیشگیری از چاقی و دیگر بیماری‌های غیرواگیر نیز نقش مهمی دارد تصریح‌کرد: همان‌قدر که توصیه به استفاده از آردهای حاوی سبوس در تهیه نان مهم و ضروری بوده و نقش مهمی در سلامتی دارد، استفاده از سبوس بر روی نان در نانوایی‌ها مضر و ممنوع است.

یوسفی مقدم اظهارداشت: استفاده از سبوس به صورت خام از جذب بسیاری از ریزمغذی‌ها جلوگیری می کند، به‌علاوه سبوس‌های خام می‌تواند حاوی آلودگی‌های قارچی یا دیگر آلودگی‌ها باشد.

مسئول واحد بهبود تغذیۀ معاونت بهداشت دانشگاه گفت: چنانچه اضافه کردن سبوس در زیر خمیر نان بربری به جهت جلوگیری از چسبیدن آن صورت می‌گیرد حتما با برس‌های مخصوص، باید سبوس‌های اضافی از نان جدا شود.

 

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو