انتقاد ظریف به سیاست های بایدن

6

1399/12/25

12:56


ظریف با انتقاد از سیاست‌های دولت‌های امریکا در قبال ایران تصریح کرد که دولت «جو بایدن» رئیس‌جمهور امریکا عملکرد متفاوتی در مقایسه با دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور پیشین امریکا نداشته است.

انتقاد ظریف به سیاست های بایدن

«محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگو با «مرکز سیاست‌ اروپا» با تأکید بر لزوم بازگشت کامل ایالات متحده به تعهداتش ذیل برجام گفت: «ما آمادگی داریم تا پس از بازگشت ایالات متحده به اجرای برجام، فوراً به اجرای کامل برجام بازگردیم. به همین سادگی. ما نیازی به مذاکرات بیشتر نداریم».

وی سپس ادامه داد: «به محض آنکه ایالات متحده امریکا به اجرای تعهداتش ذیل برجام بازگردد، ما می‌توانیم گفت‌وگوهای بیشتری با گروه ۱+۵ داشته باشیم تا آن زمان، دلیلی برای هرگونه مذاکره وجود ندارد».

برجام با تمام نقص‌هایش بهترین توافقی بود که می‌توانستیم داشته باشیم

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران با اشاره به این نکته که برجام نقطه‌ ضعف‌هایی هم دارد گفت: «رسیدن به توافق همیشه شامل "بده و بستان‌هایی" می‌شود. از چشم‌انداز ما نقص‌هایی در برجام وجود دارد و از نقطه نظر شرکای غربی (طرف‌های برجام) نیز نقص‌هایی در این توافق وجود دارد اما با این وجود، این، بهترین توافقی بود که ما می‌توانستیم داشته باشیم».

وزیر خارجه ایران سپس توضیح داد: «دولت فعلی ایالات متحده یا دولت بعدی این کشور نمی‌توانند به توافقی بهتر از برجام با ایران دست یابند؛ خواه با این دولت (کنونی ایران) و خواه با هر دولت آتی ایران».

اتحادیه اروپا نقش مهمی در بازگشت امریکا و ایران به برجام دارد

ظریف با اشاره به خروج یکجانبه ایالات متحده از برجام علیرغم مخالفت دیگر طرف‌های این توافق هسته‌ای و پایبندی جمهوری اسلامی به تعهداتش ذیل برجام بر مسئولیت اروپا در حفظ این توافق تأکید کرد و گفت: «اتحادیه اروپا می‌تواند نقش بسیار مهمی را در بازگشت به برجام ایفا کند. امیدوارم که سه کشور اروپایی (آلمان، انگلیس و فرانسه) و اتحادیه اروپا همچنین درک کنند که در اینجا مقصر ایالات متحده و نه ایران است».

امریکا عادت دارند تحمیل کند و ایران هم مقاومت می‌کند

وی سپس با انتقاد از انفعال کشورهای اروپایی در قبال تعهدات برجامی گفت: «اروپایی‌ها عادت به سازش دارند. ایران و ایالات متحده این گونه نیستند. امریکایی‌ها عادت دارند تحمیل کنند و ما عادت داریم مقاومت کنیم. اگر می‌خواهند به حالت تحمیل بازگردند ما هم به حالت مقاومت بازمی‌گردیم. بنابراین زمان آن رسیده است که تصمیم بگیریم که هر دو طرف (امریکا، ایران) سازش کنند و به برجام بازگردند یا اینکه مسیرهای خود را ادامه دهیم؟»

بایدن و ترامپ عملکرد متفاوتی نداشته‌اند

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران با انتقاد از سیاست‌های دولت‌های امریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد که دولت «جو بایدن» رئیس‌جمهور امریکا عملکرد متفاوتی در مقایسه با دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور پیشین امریکا نداشته است.

 

منبع: فارس

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو