چگونه در دادگاه طلاق صحبت کنیم ؟

منبع: دلگرم

6

1399/12/25

13:01


چگونه در دادگاه طلاق صحبت کنیم ؟

چگونه در دادگاه طلاق صحبت کنیم ؟

خانواده هسته اجتماع است و نقش بزرگی در جامعه بر عهده دارد به همین دلیل حساسیت ویژه‌ای نسبت به دعوایی که در ارتباط با این نهاد مطرح می‌شود وجود دارد. از همه این دعاوی حساس‌تر دعوای طلاق است.

چگونه در دادگاه طلاق صحبت کنیم ؟

نحوه صحبت در دادگاه طلاق

صحبت کردن در دادگاه دارای اهمیت بسیاری زیادی است و می تواند تاثیر به سزایی در نظر قاضی و رویه دادگاه داشته باشد. صحبت کردن شما در دادگاه می تواند شما را پیروز یا حتی بازنده پرونده کند.

صحبت کردن در دادگاه برای گرفتن مهریه

مطالبه مهریه را می توان از دادگاه خانواده درخواست کرد و اگر در آن شهر دادگاه خانواده نباشد در صورتی که مهریه بیشتر از ۲۰ میلیون تومان بود‌ ، می توان درخواست مهریه را در دادگاه عمومی طرح کرد.

زن می تواند با بیان این امر در دادخواست یا در محضر دادگاه که خواستار وصول مهریه و حقوق مالی اش است ، مطالبه آن را از دادگاه بخواهد.

همچنین زن می تواند بیان کند که مرد می خواهد برای فرار از مهریه اموالش را به نام نزدیکانش بزند از دادگاه تقاضای توقیف اموال یا تامین خواسته بنماید تا مرد نتواند نسبت به این امر اقدام کند.

دادگاه اگر مهریه را محرز بداند حکم پرداخت مهریه حکم می کند در اینجا مرد می تواند پس از محکومیت به پرداخت مهریه درخواست اعسار بدهد و از پرداخت آن اظهار نداری کند.

با تشریفات اعسار و اثبات آن امکان قسطی کردن مهریه فراهم بشود.

طرز صحبت کردن در دادگاه

نکات مهمی که هنگام حرف زدن در دادگاه باید در نظر داشته باشید :

  • صحبت در زمان مشخص و تعیین شده.

اگر زمانی به دلایل مختلف از قبیل نبودن وقت کافی و یا فراموش کردن مواردی که قرار بود بیان کنید خارج از وقت مورد نظر با قاضی صحبت نکنید بلکه موارد فراموش کرده و گفته نشده را در برگه ای بنویسید و به منشی قاضی بدهید تا به دستگاه قاضی برساند.

  • آشنا کشی و آشنا بازی انجام ندهید.

اگر قرار است که پرونده شما روال عادی خود را طی کند و طولانی نشود، دنبال یک آشنا که یکی از نزدیکان قاضی باشد و یا دوست مشترکی بین شما و قاضی وجود داشته باشد نگردید چرا که به این دلیل شک و گمان بر این سمت می رود که شما در این پرونده مشکل دارید و یا مقصر هستید زیرا ملاقات کردن قاضی در خارج از دادگاه ظاهر زیبایی ندارد.

  • حرف های رکیک ناپسند و فحاشی نکنید.

یک دلیلی که می تواند رای قاضی را نسبت به شما عوض کند و یا رویه پرونده را برگرداند این می باشد که شما در جلسه دادگاه به طرف مقابل فحاشی کنید که در این صورت ممکن است قاضی پرونده شما را از اتاق بیرون کند.

  • شماره پرونده خود را به همراه داشته باشید و آن را یادداشت کنید.

در مراجعات بعدی شماره پرونده برای شما لازم و اجباریست اگر آن را نداشته باشید ساعت‌ها برای پیدا کردن آن زمان می برد.

  • در وقت مناسب و موقعیت مناسب صحبت کنید.

زمانی که در اتاق قاضی هستید در حال ترک کردن شکایت می باشید به حرفها و صحبت های بیجای طرف مقابل اهمیت ندهید همچنین که وقتی قاضی به او اجازه صحبت کردن داده است حتی اگر به دروغ صحبت هایی را بیان می کند نباید صحبت‌های او را قطع کنید و اجازه این کار را ندارید. هر کسی مختار است به هر روشی از خود دفاع کند و شاید بخواهد که خیال پردازی برای خود داشته باشد.

  • قسم نخورید

قسم خوردن در حضور قاضی مراحل و شیوه خاص خود را دارد و در موارد دیگر شما نباید بیجا شروع به قسم خوردن کنید و به هر کسی متوسل شوید به جان مادرم، به جان بچه هام و از این دست قسم ها.

  • تیم کشی نکنید.

برای ثابت کردن حرف های خود نیازی نیست تمامی اقوام خانواده خود و در و همسایگان را به محضر دادگاه بیاورید، زیرا وقتی شکایت و دادخواست خود را مطرح کردید آوردن اطرافیان به دادگاه بر اساس نظر قاضی و صلاحدید آن می‌باشد.


مطالب مشابه


تصویری


ویدئو