ترددها باعث انتشار ویروس کرونا می‌شود

8

1399/12/25

14:27


ترددها باعث انتشار ویروس کرونا می‌شود

سلامت نیوز:سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: امروز(دوشنبه) فهرست وضعیت نهایی شهرها اعلام می‌شود، ولی خبر این است که رنگ بسیاری از شهرها زرد است و اگر مردم بخواهند سفر بروند، کسی نمی‌تواند جلوی آنها را بگیرد، اما از ابتدا گفتیم که ترددها باعث انتشار ویروس کرونا می‌شود.


به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، علیرضا رییسی روز دوشنبه در مراسم اختتامیه رویداد «کرونا روایت» که در برج میلاد تهران برگزار شد، افزود: کشوری با این وسعت و پهناوری و بیش از ۸۳ میلیون نفر جمعیت و قومیت‌ها و آب و هوای مختلف که تحت تحریم‌های ظالمانه قرار دارد، حتی این طور فکر می‌کردند که اگر تحریم‌های اقتصادی این کشور را نتواند از پا در بیاورد، تحریم‌ها به همراه کرونا می‌تواند این کشور را از پا بیندازد. اگر سیر کرونا را یک بار در کشور از نظر رسانه‌ای مرور کنید، این برنامه‌ها علیه کشور ما قابل مشاهده است.


وی ادامه داد: قبل از ورود کرونا به ایران، اقدامات بسیاری انجام شده بود. کشورهایی در اروپا و آمریکا هنوز درگیر ویروس کرونا نشده بودند. وقتی وجود ویروس در چین اعلام شد، رسانه‌های غربی با برنامه ریزی می‌گفتند که کرونا وارد ایران شده و مسئولان نمی‌گویند. در حالی‌که روز ۳۰ بهمن و دو روز قبل از انتخابات، وجود ویروس در کشور اعلام شد. این‌که کرونا ۱۰ روز قبل یا یک ماه قبل وجود داشته، اهمیتی ندارد و مهم مدیریت کروناست. زیرا پیش بینی می‌کردیم که این ویروس پاندمی خواهد شد و کل دنیا را می‌گیرد و همین اتفاق افتاد.


در کرونا همه از سرخط شروع کردند
معاون بهداشت وزارت بهداشت بیان کرد: مطمئن باشید تا یک سال دیگر، رهبران را بر اساس مدیریت کرونا قضاوت می‌کنند. حتی انتخابات آمریکا تحت تاثیر کرونا قرار گرفت. کرونا تنها بیماری در جهان بود که همه نقطه سرخط شروع کردند.
وی افزود: بسیاری از کشورها به ازای هر هزار نفر، بیش از هفت تخت دارند. در کشور ما به ازای هر هزار نفر، ۱.۶ تخت بیمارستانی داریم. ولی نباید فراموش کرد که ما نظام بسیار قدرتمندی به نام نظام شبکه بهداشت داریم که از همین طریق توانستیم بیماری را کنترل کنیم. در حال حاضر روزانه بیش از ۱۰۰ هزار تست کرونا در سراسر کشور انجام می‌شود.
رییسی ادامه داد: بالاترین میزان مرگ و میر به ازای هر یک میلیون نفر جمعیت در انگلستان است و این در حالی است که انگلستان یک نظام بهداشت و درمان بسیار قدرتمند دارد.


احترام به سالمندان در ایران
معاون وزیر بهداشت گفت: وقتی ۶۲ درصد مرگ و میرها در اروپا در خانه سالمندان اتفاق می‌افتد و کمتر از یک تا دو درصد در کشور ما این اتفاق رخ داده، نشان دهنده مولفه فرهنگی و احترام به سالمندان در ایران است که کمتر جایی دیده می‌شود.
وی افزود: ۹۹ درصد سالمندان در کشور در خانه خود و کنار بچه‌های خود زندگی می‌کنند. در فرهنگ ایرانیان این‌که پدر یا پدربزرگ در خانه کدام یک از فرزندان باشد، رقابت می‌کنند.


رییسی ادامه داد: بالاترین حمایت‌ها را بازاریان و کسبه در مدیریت کرونا انجام دادند و این در حالی بود که خود زیر فشارهای اقتصادی شانه خم کردند، اما کمک‌های مومنانه هم انجام دادند. پرستاران و پزشکان در اوایل با وجود این‌که لوازم محافظت به اندازه کافی نداشتیم، جانانه ایستادند. نیروهای مسلح نیز مردانه ایستاده و به ما کمک کردند.


مرجعیت جامعه پزشکی در دوران کرونا
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: کرونا درس‌های زیادی برای ما داشت و دارد، هرچند مصیبت‌های زیادی وارد کرد. ولی مردم یک بار دیگر مرجعیت جامعه پزشکی را مشاهده کرده و نتیجه گرفتند. خیلی‌ها تلاش کردند دوگانه علم و دین ایجاد کنند، اما جامعه پزشکی و علمی و دینی کشور هرگز اجازه ندادند. مقام معظم رهبری به عنوان یک الگوی عملی پای بند به رعایت پروتکل‌های بهداشتی هستند.


مردم از سفرهای غیرضروری پرهیز کنند
رییسی گفت: مردم ما در تعطیلات نوروز گذشته نیز رعایت کرده و سفر نرفتند و سال قبل‌تر نیز ۲۵ استان درگیر سیل بود و بسیاری به سفر نرفتند. تاب آوری جامعه در برابر مباحث روانی و تاب آوری حوزه سلامت مطرح است. تاب آوری حوزه سلامت نیز پایین آمده و پرستاران و پزشکان و کادر بهداشت و درمان واقعا خسته شده‌اند و خواهش ما از مردم این است که از سفرهای غیرضروری پرهیز کنند.


وی افزود: شرایط حال حاضر کشور از نظر بیماری کرونا پایدار است. بر اساس آخرین اطلاعات، تقریبا همه مراکز استان‌ها در وضعیت زرد کرونا قرار دارند و اگر مردم بخواهند سفر بروند به همه جا می‌توانند بروند، اما خواهش ما این است که سفر نروید.
معاون بهداشت وزارت بهداشت ادامه داد: از طرفی شهرهای نارنجی نیز حدود ۳۱ شهر است. تنها مرکز استان که در وضعیت نارنجی قرار دارد، ارومیه است.


خطر ویروس جهش یافته کرونا
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: ویروس جهش یافته در ۲۹ استان در حال گردش است. اکنون ۶۲ درصد سویه ویروس شیوع یافته در خوزستان، ویروس انگلیسی است. اگر در هم آمیختگی جمعیت در سفرهای نوروزی اتفاق بیفتد، بعدتر غیرقابل کنترل خواهد بود. درست است که تاب آوری مردم پایین آمده و فشار زیادی روی مردم وارد شده، اما تاب آوری نظام سلامت هم کم شده است.
وی افزود: ویروس جهش یافته برزیلی نیز به مراتب از ویروس جهش یافته انگلیسی خطرناک‌تر است و قدرت کشندگی بالاتری دارد.


پرواز از ۳۲ کشور ممنوع شده است
رییسی اظهار کرد: پرواز از ۳۲ کشور را به داخل ممنوع کردیم و مرزهای غربی کشور را بستیم و پروازها را از عراق تعلیق کردیم، زیرا این کشور درگیر سویه جهش یافته انگلیسی کرونا شده است.
وی ادامه داد: کشور ما پهناور است و قومیت‌های مختلف دارد و ژن‌های مختلفی داریم و گردش ویروس می‌تواند منجر به جهش‌های جدید شود.


گروه هدف تا آذر ۱۴۰۰ واکسینه می‌شوند
معاون بهداشت وزارت بهداشت بیان کرد: بیشترین اتحاد جامعه پزشکی در زمانی رخ می‌دهد که بحران وجود داشته باشد. حتی کسانی که اختلاف سلیقه دارند، در زمان جنگ و سیل و زلزله و کرونا با هم متحد هستند.
وی اظهار کرد: پیش بینی ما این است که حجم واکسنی که از تیر ماه ۱۴۰۰ به دست ما می‌رسد بیش از این خواهد بود. درست است که واکسیناسیون کند انجام می‌شود، اما در آذر سال ۱۴۰۰ گروه هدف حتما واکسینه می‌شوند و ۳۵۰ هزار نفر دیگر از جامعه پزشکی نیز بر اساس برنامه ریزی انجام شده تا نیمه فروردین واکسینه می‌شوند.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو