داستان شکوفایی یک استعداد؛ چگونه پل پوگبا از صفر به صد میلیون یورو رسید؟

منبع: طرفداری

10

1399/12/25

15:13


داستان شکوفایی یک استعداد؛ چگونه پل پوگبا از صفر به صد میلیون یورو رسید؟

پل پوگبا، هافبک فرانسوی منچستریونایتد امروز تولد 28 سالگی اش را جشن می گیرد

مینو رایولا، چیز خاصی را در پل پوگبا دیده بود که بقیه نمی دیدند. پل پوگبا برای رایولا، چیزی فراتر از یک استعداد جوان بود و به همین خاطر این مدیربرنامه ایتالیایی، همکاری با هافبک جوان فرانسوی را آغاز کرد. پل پوگبا در رده های سنی فرانسه، یک بازیکن کلیدی به حساب می آمد اما در منچستریونایتد، جایگاهش در تیم رزروها بود. مینو رایولا تصور می کرد که پوگبا دوران فوتبالی فوق العاده ای در پیش خواهد داشت، البته نه در اولدترافورد. البته دست سرنوشت باعث شد پل پوگبا بعد از چند سال دوباره به اولدترافورد برگردد اما کسی که بازیکن آزاد بود، حالا مردی صد میلیون یورویی شده بود.

پیش از تابستان 2012 و شروع فصل نقل و انتقالات، اخبار زیادی به گوش می رسید که یوونتوس با یک هافبک 19 ساله بااستعداد منچستریونایتد در تماس است که بازی هایی را هم برای تیم اصلی انجام داده است. تا سال 2011، پوگبا در منچستر شهرت بیشتری نسبت به تورین داشت زیرا می دانستند که او یکی از بهترین بازیکنان نسل جوان فرانسه است و وقتی که هجده ساله بود، اولین بازی اش برای منچستریونایتد را در لیگ برتر انگلیس انجام داد. سرالکس فرگوسن در نظر داشت به تدریج، پوگبا را وارد تیم اصلی کند اما فابیو پاراتیچی از یوونتوس و مینو رایولا، برنامه های دیگری داشتند.

قرارداد پوگبا با منچستریونایتد در تابستان 2012 به پایان می رسید. البته سرالکس فرگوسن فکر می کرد که بند تمدید یک ساله قرارداد او فعال می شود اما هرگز این اتفاق نیفتاد و این در حالی بود فرگی امید داشت پوگبا برای ماندن در باشگاهی چون منچستریونایتد، تمایل داشته باشد. در ژانویه 2012 به خاطر مصدومیت های زیاد در خط میانی منچستریونایتد و وضعیت اضطراری پیش آمده، سرالکس فرگوسن تصمیم گرفت پل اسکولز 38 ساله که در تابستان گذشته بازنشسته شده بود را برای بازگشت به ترکیب تیمش متقاعد کند. پوگبا امیدوار بود با مصدومیت های متعدد در خط هافبک به ترکیب اصلی برسد اما پل اسکولز کهنه کار به او ترجیح داده شد و پوگبا فقط سه بار در لیگ برتر انگلیس به میدان رفت. 

سرالکس فرگوسن در آن زمان در مصاحبه با تلویزیون منچستریونایتد گفت:

پوگبا مدتی است که با یوونتوس قرارداد بسته است. این ناامید کننده است چون فکر می کنم پوگبا هیچ احترامی برای ما قائل نبود. خوشحالم که حالا او دور از تیم است. 

 با این وجود، فرگوسن در کتابش که در سال 2015 منتشر شد، انگشت اتهام خروج پوگبا از منچستریونایتد را به سوی مینو رایولا نشانه گرفت و او را مقصر شماره یک جدایی پوگبا از جمع شیاطین سرخ دانست:

برخی مدیربرنامه ها هستند که از آن ها خوشم نمی آید و رایولا یکی از آن هاست. از زمانی که رایولا را دیدم، هرگز به او اعتماد نکردم. وقتی پوگبا فقط 18 سال داشت، رایولا مدیربرنامه او شد. پوگبا قراردادی سه ساله با ما داشت و به فعال کردن بند تمدید یک ساله قرارداد نزدیک بودیم. آن جا بود که رایولا ناگهان سر و کله اش پیدا شد، با خانواده پوگبا ارتباط گرفت و در نهایت او را به یوونتوس برد. 

پل پوگبا نمی خواست وارد چرخه انتقال های قرضی شود بلکه تیمی می خواست که روی او کاملا حساب کند و یوونتوس، حاضر شد به جوان فرانسوی اعتماد کند. در همین راستا، آنتونیو کونته پروژه پیشرفت پوگبا را به او نشان داد و در یک جلسه طولانی، توانست این بازیکن مستعد را متقاعد کند. پل پوگبا در تابستان 2012 به یوونتوس پیوست و کنجکاوی های زیادی در خصوص او وجود داشت اما حداقل در ابتدای کار انتظارات را از او بالا نبردند. او فقط یک هدف داشت؛ بازی کردن و ثابت کردن خود. پوگبا می خواست ثابت کند بهترین پتانسیل بالقوه دنیا را دارد. با این حال به نظر می رسید کار پوگبا در یوونتوس سخت است. تیم آنتونیو کونته با سیستم 2-5-3 بازی می کرد که سه هافبک ثابتش آندره آ پیرلو، کلودیو مارکیزیو و آرتورو ویدال بودند. امانوئله جاکرینی نیز گزینه اول تعویض برای خط هافبک به شمار می رفت. در ابتدا، پوگبا به عنوان ذخیره پیرلو یعنی هافبک جلوی مدافعان به کار گرفته می شد. به خاطر محرومیت چهار ماهه آنتونیو کونته، ماسیمو کاررا روی نیمکت بیانکونری نشست و پل پوگبا در بازی خانگی مقابل کیه وو، برای اولین بار در ترکیب ثابت یوونتوس قرار گرفت. ماسیمو کاررا پس از اولین بازی پوگبا گفت:

پوگبا هنوز با جو سری آ تطبیق نیافته و این خوب نیست. البته این باید یک راز باقی بماند چون اگر آنتونیو کونته این را بفهمد، پوگبا نمی تواند خیلی پیشرفت کند. 

آنتونیو کونته نقش مهمی در پیشرفت پوگبا داشت

البته این را می توان تعریف در نظر گرفت تا انتقاد و این نشان می دهد که کادرفنی یوونتوس انتظارات بالایی از یک جوان نوزده ساله داشته اند که اولین بازی اش خیلی هم بد نبود. در همان تابستان، یوونتوس فرصت خرید مارکو وراتی، هافبک جوان پسکارا که توجهات را به خود جلب کرده بود را هم داشت. مشخص بود که وراتی بازیکن بسیار مستعدی است و یوونتوس به جذب او نزدیک بود اما پاری سن ژرمن با پیشنهادی 12 میلیون یورویی، جوان ایتالیایی را از یوونتوس ربود. جوزپه ماروتا، مدیر اجرایی وقت یوونتوس در این خصوص گفت:

مارکو وراتی بازیکن بسیار خوبی است اما ما نمی توانیم همه بازیکنان خوب را بخریم. پیشنهاد پاری سن ژرمن خیلی بالاتر از پیشنهاد ما بود اما ما هم یک جوان مستعد که به اندازه وراتی جذاب است را در تیم خود داریم؛ پل پوگبا، همان کسی که در تابستان به صورت آزاد به تیم آمد. 

 برای بسیاری از هواداران یوونتوس، منتقل نشدن مارکو وراتی به یوونتوس یک حسرت بود، حداقل تا 20 اکتبر 2012. در آن روز یوونتوس و ناپولی به مصاف هم رفتند، دیداری که احتمالا سرنوشت پل پوگبا در پیراهن بیانکونری را تغییر داد. در دقیقه 75 بازی و وقتی بازی 0-0 بود، پوگبا به میدان آمد و با یک شوت محکم از پشت محوطه جریمه، دروازه ناپولی را فروریخت و 40 هزار هوادار حاضر در استادیوم یوونتوس، دیوانه وار شادی می کردند. پوگبا پس از آن بازی گفت:

از فرگوسن انتظاری ندارم پیامی برایم بنویسد. دیگر به منچستریونایتد فکر نمی کنم چون بازیکن یوونتوس هستم و می خواهم خوب بازی کنم. در تابستان باشگاه های زیادی از جمله میلان را می خواستند اما یوونتوس را انتخاب کردم چون تیمی بود که میشل پلاتینی، پاتریک ویرا و زین الدین زیدان در آن بازی کرده اند. با پاتریک ویرا صحبت کردم و او به من توصیه کرد که به تورین بروم. 

پس از آن گل، پوگبا نامش بر سر زبان ها افتاد. او که یک بازیکن تعویضی بود، در دو بازی بعدی 90 دقیقه به میدان رفت و دیگر صرفا ذخیره پیرلو نبود بلکه به عنوان هافبک متزالا به کار گرفته می شد. تغییر پست پوگبا از سوی آنتونیو کونته، سطح او را متحول کرد و بسیار ارتقا بخشید. البته بی نظمی هایی مثل دیر رسیدن سر تمرین باعث شد نام او از لیست بازی با پسکارا خط بخورد که البته او از این بابت و توجیه اشتباه رایولا عذرخواهی کرد. با این حال رشد پوگبا متوقف نشد. 19 ژانویه 2013 یک شب فوق العاده دیگر در مسیر پیشرفت پوگبا بود. دو گل مقابل اودینزه با دو شوت از راه دور، چشم ها را به سوی پوگبا خیره کرد. حالا چیزی که رایولا دیده بود را بقیه هم می دیدند؛ پوگبای بیست ساله نوید ظهور یک ستاره بزرگ را می داد. او در اولین فصل حضورش در یوونتوس 37 بازی کرد و فاتح اسکودتو شد. از فصل دوم به بعد، پوگبا تبدیل به ستاره یوونتوس شد. از صفر تا صد میلیون یورو. پل پوگبا در تابستان 2016 با 105 میلیون یورو از یوونتوس به منچستریونایتد بازگشت و باقی ماجرا را همه می دانند.

به قلم جورجو دوسی از وب سایت گل

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو