وزیر علوم: مردم اقبالی به علوم انسانی ندارند

منبع: عصر ایران

9

1399/12/25

15:22


وزیر علوم: مردم اقبالی به علوم انسانی ندارند

وزیر علوم گفت: برخی از گروه‌های آموزشی با نگاه مادی و اشتغال مورد هجوم داوطلبان هستند که این یک آسیب است و ما در حوزه علوم تجربی دچار این مساله شدیم که باید برای آن راه حلی پیدا شود.

به گزارش ایلنا، نشست خبری منصور غلامی خبری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بعد از ظهر امروز  در محل این وزارت خانه برگزار شد.غلامی در این نشست بیان کرد: اغلب فعالیت‌های ما دستاوردهای آموزش عالی بوده‌اند، ما اگر به آموزش عالی کشور نگاه کنیم، مجموعه ای که امروز تلاش می‌کند و در زمینه آموزش، تحقیقات و فتاوری ارائه خدمات دارند، عمدتا در ۴۰ سال بعد از انقلاب اسلامی توسعه پیدا کرده است و جایگاه امروزی را دارد.

وی اظهار داشت: در این دستاورد‌ها ما یک بخش عمده توسعه مراکز آموزشی، تاسیس دانشکده‌ها را برای آموزش و توسعه نیروی انسانی داشتیم، به همین خاطر در دهه بعد از انقلاب یک حرکت جامع و وسیع برای تامین نیروی انسانی تحصیل کرده از طریق پذیرش دانشجو و ایجاد مراکز آموزشی جدید داشتیم. در اوایل دهه هفتاد ما تقریبا همه نیازهای آموزش عالی کشور را در سطوح کارشناسی و کارشناسی ارشد تامین می‌کردیم.

وزیر علوم گفت: سپس فعالیت‌های پژوهشی قوت گرفت، همین حرکت موجب شد ما دهه هفتاد و هشتاد را یک دوره پژوهش در کشور ببینیم. به طوری که ما در رتبه بندی‌های بین المللی جایگاه ویژه‌ای بین کشورهای دنیا پیدا کردیم. از سال ۱۳۹۰ رتبه ۲۰ و تا امروز در رتبه ۱۵۰ قرار داریم. البته این ها پژوهش صرف نیست بلکه شاخص‌های ویژه خود را دارند‌. بیش از ۶۰ دانشگاه کشور ما به علاوه دانشگاه‌های علوم پزشکی جز دانشگاه های رتبه زیر هزار جهان قرار دارند.

غلامی افزود: این نکته مهمی است که ما در مجامع باید نقش پررنگ داشته باشیم در این ۴۰ سال مجموعه آموزش عالی و پژوهشی توانسته ماموریت خودش را به خوبی انجام دهد شاید انتظار بیشتر باشد اما آنچه که رخ داده باعث سربلندی کشور است.

وی گفت: ما در اواخر دهه هشتاد به سمت کاربردی کردن نتایج پژوهش‌ها حرکت کردیم و بیشتر در این زمینه برنامه ریزی شد و به سمت کابردی کردن رساله و پایان نامه‌های دانشجویان رفتیم. همچنین به سمت تامین منبع مالی در این زمینه هدایت شدیم. یکی از آثار تحصیلات دانشگاهی و پژوهش‌ها تبدیل آنها به فناوری‌ است. در حوزه صنعتی این مطلب خیلی مهم است.

وزیر علوم گفت: در حوزه علوم انسانی نیز فعالیت‌های زیادی داشتیم و فناوری‌های جدیدی در این خصوص شکل گرفته است که منشا و مبدا شکل گیری آن حوزه‌های علوم انسانی است. در این وادی ما تشکیل مراکز رشد را داشتیم که محل پشتیبانی از ایده جوانان بوده‌اند. پس از اینها پارک‌های علم و فناوری شکل گرفت که حامی شرکت‌های دانش بنیان هستند.در کل جریان توسعه علمی در حوزه آموزش روند خوبی طی کرده، در حوزه پژوهش نیز پختگی شکل گرفته است.

وی گفت:  البته ما اگر بخواهیم خودمان را با کشورهای دیگر مقایسه کنیم طبیعتا تاریخ آموزش، پژوهش و فناوری در کشور ما بسیار کوتاه تر از کشورهای دیگر است و آنها زودتر شروع کرده و سوابق قدیمی‌تری دارند و حتی دستاوردهای خود را با استفاده از دستاورهای کشورهای دیگر کسب کرده‌اند اما ما با استفاده از اساتید کشورمان جایگاه علمی را به حدی قابل قبول رساندیم. ما در غرب آسیا جایگاه اول را داریم.

او افزود: ما نیاز داریم به علوم انسانی بیش از آنچه که اکنون وجود دارد توجه کنیم و متاسفانه علوم انسانی از کف جامعه و مردم مورد تشویق و مقبولیت نبوده است. به ندرت خانواده‌ای فرزندش را تشویق می‌کند که در رشته علوم انسانی تحصیل کند. شاید این اقدام نیازمند رویکرد ملی باشد. در علوم پایه هم یک اتفاق این چنینی در حال رخ دادن است این علوم پایه در واقع پایه اصلی همه علوم است که باید در هر دوره تقویت شود.

وزیر علوم گفت: برخی از گروه‌های آموزشی با نگاه مادی و اشتغال آینده مورد هجوم داوطلبان هستند که این یک آسیب است و ما در حوزه علوم تجربی دچار این مساله شدیم که باید برای آن راه حلی پیدا شود.

غلامی گفت: ما در سال گذشته با شیوع کرونا مواجه شدیم که شوکی را به تمام دنیا وارد کرد و ما در آموزش  عالی با یک اتفاق جدی که همه دانشگاه‌ها را در عرض یک هفته به تعطیلی کشید مواجه شدیم. پایان این بیماری مشخص نیست از این رو دانشگا‌ها تلاش کردند برای ادامه تحصیل دانشجویان فکری کنند.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو