سخنگوی وزارت بهداشت: واکسن آسترانزکا اوایل فروردین ۱۴۰۰ وارد کشور می‌شود

منبع: عصر ایران

13

1399/12/25

20:10


سخنگوی وزارت بهداشت: واکسن آسترانزکا اوایل فروردین ۱۴۰۰ وارد کشور می‌شود

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاپایان سال جاری گروه‌های هدف یک میلیون و ۲۶۰ هزار دوز واکسن دریافت می‌کنند که پس از آن واکسن‌های دیگری از طریق سبد کووکس "واکسن آسترانزکا " اوایل فروردین ۱۴۰۰ وارد کشور می‌شود.

دکتر سیما لاری روز دوشنبه در حاشیه نخستین جشنواره بین‌المللی سلامت و هنر در زنجان در گفت و گو با خبرنگاران ایرنا و ایسنا در خصوص آخرین وضعیت و روند واکسیناسیون کرونا در کشور افزود: در این خصوص باید اطلاعات جامعی از تمامی کشورها داشته باشیم، اینگونه نیست که همه کشورها به یک میزان واکسیناسیون را انجام داده باشند بطوریکه رییس سازمان جهانی بهداشت نیز این موضوع را تاکید می کند که این کار یک امر همگانی است و همه باید همکاری داشته باشند.

وی با بیان اینکه حتی کشورهایی که ۱۰۰ درصد امر واکسینانسیون را انجام داده اند، در صورتی که به کشورهای دیگر کمک نکنند، دچار مشکل و چالش خواهند شد، تصریح کرد: با وجود اعمال تحریم های مختلف در کشور اقدامات بسیار خوبی در خصوص واکسن کرونا انجام گرفته، هر چند مردم احساس کنند که دوزهای واکسن به تدریج وارد و تزریق می شود، ولی حرکت بنیادی در حال انجام است.

این مسوول ادامه داد: به عنوان مثال واکسن روسی ″اسپوتنیک وی" از جمله واکسن های خوب کرونا محسوب می شود که ۹۱.۶ درصد ایمنی ایجاد می کند، که انتقال دانش آن نیز انجام می گیرد و تحقق این مساله می تواند به تولیدات در مقیاس وسیعتری منتهی شود.

وی با اشاره به اینکه کشورمان در خصوص واکسن کرونای مورد نیاز بصورت زیر بنایی درحال فعالیت است، اظهار داشت: همکاری های مشترک با کشور کوبا از جمله این اقدامات موثر است که مقرر شده مراحل کارآزمایی بالینی سه هم در ایران به کمک همین کشور انجام بگیرد.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: در این زمینه انستیتوپاستور ایران هم واکسن خوبی در دست تولید دارد، همچنین فاز یک واکسن برکت نیز در کمیته اخلاق با توجه به ارائه مدارک لازم پس از بررسی ها وارد فاز کارآزمایی بالینی شده و تعدادی واکسن سینوفارم چینی نیز به کشورمان وارد شده است.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه عموم مردم ایران در خصوص واکسن کرونا صبور باشند، گفت: هر چند ورود و تزریق واکسن کرونا به تدریج نجام می شود، اما این مهم در سال آینده وضعیت بهتری خواهد داشت، بطوریکه سبدی از انواع واکسن ها در کشور در دسترس گروه های هدف قرار خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه عموم مردم به این مهم توجه کنند، کشورمان در شرایط تحریم در زمینه تولید و ورود واکسن کرونا سرمایه گذاری خوبی را انجام داده است، گفت: معدود کشورهایی در جهان هستند که اقدام به تولید واکسن در کشورشان کرده اند، که چنین کشورهایی برای تولید انبوه بطور قطع شرایط بهتری خواهند داشت.

لاری از مردم خواست تا رسیدن به واکسیناسیون مطلوب در کشور همچنان پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند، تا از بروز موج چهارم بیماری جلوگیری شود.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو