شفاف‌سازی فدراسیون فوتبال درباره اهدای میزبانی به بحرین

منبع: فرارو

8

1399/12/25

20:23


فدراسیون فوتبال با انتشار بیانیه‌ای به اقدام اخیر AFC مبنی بر سلب امتیاز میزبانی مسابقات انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ و رقابت‌های لیگ قهرمانان ۲۰۲۱ از کشورمان واکنش نشان داد.

شفاف‌سازی فدراسیون فوتبال درباره اهدای میزبانی به بحرین

به نقل از سایت فدراسیون فوتبال، اقدامات فدراسیون فوتبال کشورمان در رابطه با بهانه‌های تحریمی AFC به منظور عدم اعطای میزبانی به ایران به شرح زیر تشریح شد:

«همانطور که مطلع هستید با توجه به شیوع بیماری کووید-19 برگزاری تمام مسابقات بین‌المللی 2020 فوتبال در تمام رده‌های سنی با چالش‌های متعددی مواجه شد. در همین ارتباط برگزاری مسابقات لیگ قهرمانان آسیا 2020 و 2021 و مسابقات مقدماتی انتخابی جام جهانی قطر 2022 و جام ملت‌های آسیا 2023 نیز تحت تأثیر این همه‌گیری به تعویق افتاد.

پس از بررسی‌های لازم توسط AFC و ارزیابی شرایط موجود از نظر کنترل بیماری در نهایت مقرر شد ادامه مسابقات لیگ قهرمانان 2020 با رعایت پروتکل‌های بسیار سخت‌گیرانه پزشکی به صورت متمرکز و به میزبانی قطر برگزار شود. در ادامه همین سیاست‌ها، از سوی AFC اعلام شد برگزاری مسابقات لیگ قهرمانان آسیا 2021 نیز به صورت متمرکز گروهی برگزار خواهد شد و از کشورهای متقاضی میزبانی نیز درخواست شد در صورت تمایل میزبانی، درخواست خود را برای AFC اعلام کنند. متعاقباً درخواست‌های واصله از باشگاه‌های ایرانی شرکت‌کننده در لیگ قهرمانان جهت میزبانی در زمان مقرر برای AFC ارسال شد.

در همین ارتباط در مورد میزبانی دور دوم مسابقات مقدماتی جام جهانی 2022 قطر و جام ملت‌های آسیا 2023، AFC در تاریخ 5 ژانویه با ابلاغ بخشنامه‌ای تاریخ و برنامه برگزاری مسابقات باقیمانده را اعلام کرد که براساس آن مقرر بود کلیه مسابقات به صورت رفت و برگشت و در تاریخ‌های اعلام شده برگزار شوند. متأسفانه در کنفرانس تلفنی که بین AFC و کشورهای شرکت‌کننده در مسابقات مقدماتی جام جهانی انتخابی 2022 قطر در روز 28 بهمن ماه انجام شد AFC اعلام کرد با توجه به شرایط ناشی از کووید-19 و مشکلات به وجود آمده برای برخی از کشورها قرار است مسابقات به صورت متمرکز برگزار شود.

در عین حال با توجه به اینکه AFC در یکی از مکاتبات اشاره کرده بود که ممکن است مسابقات به صورت متمرکز انجام شود، فدراسیون ج. ا. ایران در 16 بهمن پیش از اعلام کنفدراسیون طی نامه‌ای به AFC ارسال و اعلام کرد که تحت هیچ شرایطی قبول ندارد که مسابقات به صورت متمرکز برگزار شود. متعاقباً AFC در تاریخ یکم اسفند مراتب تعویق مسابقات ماه مارس 2021 را اعلام و در تاریخ 4 اسفند 1399 با ارسال بخشنامه‌ای از فدراسیون‌ها درخواست کرد حداکثر تا تاریخ 8 مارس 2021 درخواست‌های خود را برای میزبانی برای AFC ارسال کنند. این در حالی است که فدراسیون هنگ‌کنگ برای حضور در ایران طبق برنامه مسابقات قبلی، رزرو هتل و دیگر هماهنگی‌های سفر خود به ایران را انجام داده بود که متأسفانه با تصمیم ناگهانی کنفدراسیون کلیه هماهنگی‌های انجام شده برای حضور تیم هنگ‌کنگ با این بخشنامه منتفی شد.

براین اساس، در تاریخ 3 مارس 2021 فدراسیون فرم‌های درخواست میزبانی را تکمیل و برای AFC ارسال کرد. در تاریخ 5 مارس 2021 AFC طی نامه‌ای رسمی اعلام کرد به دلیل وجود تحریم‌های بین‌المللی علیه کشورمان، اعطای میزبانی به ایران برای برگزاری مسابقات بین‌المللی AFC در بخش‌های تجاری، حق پخش و لجستیکی با چالش‌های متعدد مواجه است. بلافاصله پس از دریافت این نامه در تاریخ 7 مارس، فدراسیون فوتبال ج.ا. ایران مواضع خود را به طور شفاف به AFC اعلام و با ارائه دلایل منطقی به صراحت از حقوق میزبانی خود برای برگزاری مسابقات باقیمانده انتخابی جام جهانی 2022 دفاع کرد.

متأسفانه با وجود تمام پیگیری‌های انجام شده و فراهم بودن تمام شرایط برای کشورمان جهت میزبانی مسابقات باقیمانده گروه C کنفدراسیون فوتبال آسیا در اقدامی حیرت‌آور میزبانی مسابقات انتخابی جام جهانی که حقوق تجاری و پخش تلویزیونی آن در اختیار کشورهای شرکت‌کننده است را به بحرین داد. در این خصوص فدراسیون از کلیه ظرفیت‌های کشور از جمله وزرات محترم امور خارجه و وزارت محترم ورزش و جوانان نیز بهره برد تا حداقل میزبانی مسابقات مقدماتی جام جهانی در گروه C به ایران واگذار شود، اما AFC با نادیده گرفتن شرایط میزبانی ایران، رأساً اقدام به انتخاب میزبان و بحرین را برای این منظور معرفی کرد.

نکته پایانی اینکه فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران با حمایت تمام نهادها و ارگان‌های کشور تمام تلاش خود را جهت اخذ میزبانی رویدادهای بین‌المللی مرتبط به کار برده است، متأسفانه تحریم‌ها بهانه‌ای شده است تا اعطای میزبانی به کشورمان با چالش‌هایی مواجه و حقوق مسلم کشورمان برای میزبانی این رویدادها نادیده گرفته شود. بدیهی است با توجه به قوانین و مقررات بین‌المللی فوتبال این حق برای فدراسیون فوتبال کشورمان محفوظ است که مطالبات خود را به نحو شایسته از طریق مبادی حقوقی بین‌المللی پیگیری کند».

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو