احتمال ایجاد لخته خون در ریه بعد از تزریق واکسن آسترازنکا رد شد

منبع: گجت نیوز

5

1399/12/25

20:37


احتمال ایجاد لخته خون در ریه بعد از تزریق واکسن آسترازنکا رد شد

سازمان جهانی بهداشت در جدید‌ترین بیانیه خود اعلام کرده است که تزریق واکسن آسترازنکا هیچ ارتباطی با ایجاد لخته خون در ریه ندارد.

سازمان جهانی بهداشت به‌تازگی اعلام کرده است که هیچ ارتباطی میان تزریق واکسن آسترازنکا با ایجاد لخته خون در ریه  وجود ندارد، این در حالی است که تا به‌حال ۳۰ نفر در اروپا پس از استفاده از واکسن مذکور با این عارضه مواجه شده‌اند.

سازمان جهانی بهداشت از کشورها تقاضا کرده تا همچنان به تزریق دوزهای واکسن آکسفورد – آسترازنکا ادامه دهند، زیرا هیچ نشانه‌ای از ارتباط آن با لخته‌های خونی که در روزهای گذشته در بعضی از افراد ظاهر شده وجود ندارد.

این درحالی است که بعد از مشاهده چند مورد ترومبوآمبولیک ( لخته خونی در عروق ریه) در افرادی که واکسن مذکور را تزریق کرده‌اند، مقامات بهداشتی کشورهای دانمارک، ایسلند و نروژ و چند کشور دیگر تزریق آن را متوقف کرده‌اند. اکنون هیچ نشانه‌ای از اینکه واکسن باعث به‌وجود آمدن این لخته‌های خونی شده وجود ندارد، همچنین این مورد در عوارض جانبی واکسن آسترازنکا نیامده است.

براساس بیانیه جدید سازمان بهداشت جهانی، یک کمیته متشکل از متخصصان در حال بررسی گزارش‌ها است؛ اما این سازمان اعلام کرده که هیچ دلیلی برای ارتباط میان لخته خون با تزریق واکسن آسترازنکا کشف نشده است.

دکتر مارگارت هریس یکی از سخنگویان این سازمان اعلام کرده که واکسن مذکور ایده آل است و هیچ ارتباط مستقیمی بین آن و چالش‌های بهداشتی ایجاد شده، وجود ندارد، توقف استفاده از آن نیز یک اقدام احتیاطی محسوب می‌شود.

طبق گزارش آژانس دارویی اروپا، تاکنون ۳۰ مورد ترومبوآمبولیک بعد از تزریق واکسن مذکور در این منطقه دیده شده است و ۵ میلیون شهروند اروپایی و ۱۱ میلیون شهروند انگلیسی این واکسن را تزریق کرده‌اند.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو