متخلفان چهارشنبه سوری تا آخر تعطیلات نوروز زندانی می شوند

منبع: حوزه

5

1399/12/25

22:39


حوزه/ مدیرکل دادگستری استان فارس اعلام کرد: اگر فردی در چهارشنبه سوری جرمی مرتکب شود که امنیت. نظم عمومی را خدشه دار کند، تا آخر تعطیلات نوروزی زندانی می شود.

متخلفان چهارشنبه سوری تا آخر تعطیلات نوروز زندانی می شوند

به گزارش خبرگزاری «حوزه» از شیراز، حجت الاسلام والمسلمین سید کاظم موسوی، رئیس کل دادگستری استان فارس، عصر امروز در حاشیه بازدید از زندان های شیراز که با حضور ۸۰ تن از قضات دادسرا و محاکم شیراز برگزار شد، با اشاره به اینکه زمینه آزادی ۹۰ زندانی در این بازدیدها فراهم و پرونده یک قتل نیز به سازش ختم شده است، اظهار کرد: شیوه نامه ای در دادگستری استان تدوین شده که به قضات اجازه می دهد زندانیان فاقد جرائم مهم پس از تحمل یک ششم از دوران حبس خود با در نظر گرفتن حقوق شاکی، در یکی از واحد های تولیدی و کارخانجات متقاضی نیروی کار مشغول به کار شوند.

وی با بیان اینکه از آغاز اجرای این شیوه نامه تاکنون ۱۷۵۰ نفر از زندانیان به واحد های تولیدی معرفی شده اند، گفت: این افراد با نظارت دادگستری و زندان مشغول به کار شده  و حقوق دریافت می کنند.

رئیس شورای قضایی استان فارس افزود: واحد های تولیدی استان برای اشتغال به کار تعداد ۵۵۰ نفر از زندانیان دیگر نیز متقاضی هستند که تا پایان سال برای زندانیانی که مشمول این شیوه نامه باشند و مرتکب جرائم مهم نشده باشند، مجوز کار در این واحد ها صادر خواهیم کرد.

رئیس کل دادگستری فارس در ادامه افزود: امروز قضات دادسرا و دادگاه های شیراز با زندانیان دیدار و مشکلات قضایی آنان را بررسی و به واجدین شرایط به مناسبت اعیاد شعبانیه و سال جدید مرخصی پایان حبس و سایر تسهیلات قانونی اعطاء کردند.

حجت الاسلام و المسلمین موسوی  در بخش دیگری از سخنان خود تأکید کرد: درخصوص چهارشنبه پایان سال به همه هم استانی های عزیز یادآور و متذکر می شوم، امنیت مردم و شهروندان برای ما امری مهم است و اگر فردی در چهارشنبه پایان سال مرتکب جرمی شود که امنیت و نظم عمومی را در جامعه خدشه دار نماید بی تردید تا پایان تعطیلات نوروز در لیست زندانیان خواهند بود، چرا که امنیت و آرامش شهروندان برای ما  از درجه اهمیت بالایی برخوردار است .

 وی اضافه کرد: شعب ویژه در دادسراهای استان دایر و قضات ویژه ای برای رسیدگی به پرونده این افراد تعیین شده است و از همه کسانی که علاقه مند به آرامش و امنیت جامعه هستند دعوت می کنم ضمن حفظ آرامش و امنیت عمومی جامعه به قانون احترام بگذارند و تابع قانون باشند.

سید مصطفی بحرینی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز فارس نیز در حاشیه دیدار قضات دادسرا و دادگاه های شیراز گفت: براساس آیین نامه داخلی سازمان زندان ها و مقررات مربوطه، و همچنین براساس گزارش حُسن رفتار، تأیید مددکاران زندان و موافقت قضات ناظر زندان، به زندانیان واجد شرایط تسهیلات قضایی اشتغال به کار در زندان باز و نیمه باز اعطاء می شود.

وی اظهار کرد: اشتغال به کار زندانیان تأثیر زیادی در بهبود معیشت خانواده های آنان، و همچنین کاهش آسیب پذیری اجتماعی و کاهش هزینه های نگهداری در زندان دارد و افراد واجد شرایط با تأمین مناسب و با رعایت حقوق شاکی به کارگاه های اشتغال به کار درون زندان و یا بیرون از زندان معرفی می شوند و از تسهیلات اشتغال به کار بهره مند می شوند.

اسحاق ابراهیمی، مدیرکل زندان های فارس هم گفت: در راستای اولویت های دوازده گانه سازمان زندان ها وتحقق اشتغال ۵۰درصدی، و در راستای توانمندسازی زندانیان و کمک به معیشت آنان و پیشگیری از آسیب های اجتماعی، بنیاد تعاون زندانیان با بخش خصوصی قرارداد منعقد می کند و زندانیان واجد شرایط با موافقت مراجع قضایی به کارگاه های داخل زندان و یا کارگاه های بخش خصوصی در بیرون از زندان، معرفی می شوند.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو