شیوع کرونا به بُعد زائرپذیری شهر مقدس قم، ضربه جدی وارد کرد

منبع: حوزه

9

1399/12/25

23:10


حوزه/ کارشناس مسایل شهری و اجتماعی تصریح کرد: متأسفانه همچون بسیاری از نقاط کشور، شیوع ویروس نحس کرونا به بُعد زائرپذیری شهر مقدس قم، ضربه جدی وارد کرد.

شیوع کرونا به بُعد زائرپذیری شهر مقدس قم، ضربه جدی وارد کرد

سیده شبنم فاطمی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری حوزه، با اشاره به این که حرم مطهر کریمه اهل بیت(ع) از گذشته تاکنون، محور توسعه شهر مقدس قم بوده است، اظهار داشت: نه تنها مردم کشورمان بلکه بسیاری از مردم دنیا، شهر قم را به عنوان یکی از مهم ترین شهرهای اسلامی و شیعی جهان در بُعد زیارت می شناسند و لذا همه برنامه های توسعه ای که بخواهد در این شهر و استان به اجرا درآید، لزوماً باید به مساله زیارت و گردشگری مذهبی در آن توجه ویژه ای شود.

وی افزود: از این حیث بنده معتقدم به هر میزان که ظرفیت های زائرپذیری قم توسعه پیدا کند، به همان نسبت زمینه رشد و توسعه این دیار مقدس فراهم می گردد.


وی گفت: البته پس از شیوع کرونا، همچون بسیاری از نقاط دیگر، متاسفانه شهر و استان قم از حیث مسافرپذیری و گردشگری دچار ضربه های جدی شده و لذا امیدواریم که با رفع این بلیه ی عالمگیر، شاهد بازگشت رونق به این عرصه در قم و کل کشور باشیم.


مسئول انجمن مردم نهاد "شهر" همچنین بیان داشت: از آن جا که اقتصاد قم به بُعد زیارت و مساله زایرپذیری بسیار وابسته است، لذا تلاش مدیران و مسئولان استان و شهر باید این باشد که قبل از هر چیز کیفیت حضور زائر و میزان رضایت مسافران و زائران از حضور در این شهر ارتقا پیدا کند.


وی در خاتمه افزود: از این حیث می بایست تصمیم سازی ها و تصمیم گیری ها در شهر و استان با در نظر گرفتن محوریت حرم مطهر حضرت معصومه(س)، ناظر به تقویت بُعد زائرپذیری در این جا باشد که البته تحقق این مهم نیازمند همگرایی همه مسئولان و برنامه ریزی منسجم و هدفمند است.

تصویری


ویدئو