سفرای ایران در چهاگوشه جهان؛ بلژیک خانه دوم ایرانی ها!

منبع: طرفداری

3

1400/1/13

15:11


سفرای ایران در چهاگوشه جهان؛ بلژیک خانه دوم ایرانی ها!

در تعطیلات نوروزی قصد داریم به بررسی لژیونرهای ایرانی فوتبال کشورمان بپردازیم و نگاهی بیاندازیم به فوتبالیست هایی که در کشورهای مختلف، با نام ایران به میدان رفتند. در قسمت چهاردهم این سلسله مطالب به بررسی لژیونرهای ایرانی در بلژیک پرداخته ایم

در چهاردهمین قسمت سفرای ایرانی در چهارگوشه جهان، به سراغ بازیکنانی رفتیم که نماینده ایران در بلژیک هستند.

به گزارش طرفداری، یک ورزشکار ایرانی هر زمان که لژیونر می شود، به نوعی سفیر ایران در کشورهای مختلف جهان است. کشور بلژیک تاکنون میزبان ایرانی های زیادی بوده است. در این گزارش می خواهیم به حضور نمایندگان ایران در ژوپیلر لیگ بلژیک بپردازیم.

رضا قوچان نژاد

رضا قوچان نژاد در تاربخ 29 شهریور 1366 در مشهد به دنیا آمد. رضا قوچان نژاد فوتبالش را از جوانان کامبور و هیرنفین آغاز کرد. قوچان نژاد در سال 2005 به بزرگسالان هیرنفین اضافه شد. او بیشترین دوران بازی اش را در همین باشگاه گذراند. قوچان نژاد بعد از بازی در کامبور، در سال 2011 به سنت ترویدنس بلژیک پیوست و بعد از گذراندن 2 فصل در این تیم، به استاندارد لیژ بلژیک پیوست و در یک فصل تنها 10 بازی برای آنها انجام داد. در سال 2014 باشگاه چارلتون انگلستان به قوچان نژاد پیشنهاد داد و این بازیکن نیز طی دو فصل بازی برای چارلتون در چمپیونشیپ، 3 گل برای این تیم به ثمر رساند. رضا قوچان نژاد پس از جدایی از چارلتون، به هیرنفین پیوست. قوچان نژاد هم اکنون عضو باشگاه زووله هلند است.

یونس دلفی

یونس دلفی در تاریخ 11 مهر 1379 در شوش متولد شد. دلفی فوتبالش را از جوانان استقلال خوزستان شروع کرد و 6 سال در این تیم عضویت داشت. این بازیکن در سال 2016 به بزرگسالان استقلال خوزستان ملحق شد و طی سه فصل بازی برای این تیم، 6 گل برای آنها به ثمر رساند. یونس دلفی در سال 2018 با قراردادی سه ساله به تیم شارلوا بلژیک پیوست. تیم گوریتسای کرواسی در سال 2019 خواهان جذب قرضی این بازیکن شد و توانست او را به تیمش اضافه کند.

رامین رضاییان

رامین رضاییان در تاریخ  27 اسفند 1368 در ساری متولد شد. او فوتبالش را از جوانان شهرداری ساری و شن سا تهران آغاز کرد و در سال 2009 به بزرگسالان صبا باطری پیوست. او 3 یال برای این تیم بازی کرد و سپس به راه آهن ملحق شد. رامین در سال 2015 به عصویت پرسپولیس تهران درآمد و توانست 2 سال درخشان را در این تیم بگذراند و به تیم ملی ایران راه پیدا کند. این مدافع راست در سال 2017 لژیونر شد و به تیم اوستنده بلژیک پیوست. او پس از گذراندن یک فصل در این تیم، به قطر رفت و هم اکنون به صورت قرضی در السیلیه توپ می رند.

علی قلی زاده

علی قلی زاده  20 اسفند 1374 به دنیا آمد. او در ایران در تمامی رده های تیم سایپا بازی کرد و سابقه بازی در تمامی رده های تیم ملی را هم در کارنامه اش دارد. علی قلی زاده در سال 2018 از سایپا به تیم شارلوا ترانسفر شد و تا کنون هم در این تیم توپ می زند. او به دعوت اسکوچیچ به تیم ملی ایران هم دعوت شده است.

امید نورافکن

امید نورافکن 30 فروردین 1376 در شهرری متولد شد. امید فوتبالش را از جوانان استقلال شروع کرد و در اسل 2015 به بزرگسالان این تیم راه پیدا کرد. بعد از 3 فصل درخشش در استقلال با پیشنهاد شارلوا مواجه شد و به این تیم بلژیکی پیوست. امید تنها 3 بار برای این تیم به میدان رفت و در سال 2019 دوباره به صورت قرضی به استقلال ملحق شد. امید بعد از 9 بازی برای استقلال به سپاهان قرض داده شد و بعد از یک سال قراردادش با طلایی پوشان اصفهانی دائمی شد. امید نورافکن هم اکنون در این تیم اصفهانی توپ می زند و یکی از مهره های کلیدی تیم مجرم نویدکیاست.

سعید عزت اللهی

سعید عزت اللهی پسر نادر عزت اللهی متولد 10 مهر 1375 است و فوتبالش را در مدرسه فوتبال قایقران زیر نظر پدرش (نادر عزت‌ اللهی) از پیشکسوتان باشگاه ملوان بندر انزلی آغاز کرد، سپس به تیم شهرداری بندرانزلی رفت و 3 سال در آنجا به بازی پرداخت و از آنجا به خدمت نونهالان ملوان درآمد و پس از پیوستن به تیم نوجوانان ملوان در سال 1391 زیر نظر محمد احمدزاده به تیم بزرگسالان ملوان منتقل شد. عزت اللهی در سال 1393 با قراردادی پنج ساله، به باشگاه فوتبال اتلتیکو مادرید سی پیوست و پس از سقوط این تیم به رده پایین تر، به عضویت روستوف روسیه درآمد. او چند دوره قرضی برای تیم های مختلف روسی بازی کرد. تیم ردینگ انگلستان در سال ۲۰۱۸ به صورت قرضی عزت اللهی را جذب کرد. سعید در این تیم نتوانست آن چنان فرصت بازی پیدا کند و در سال ۲۰۱۹ به صورت قرضی به اوپن بلژیک رفت. عزت اللهی هم اکنون در تیم وایله بلدکلاب دانمارک توپ می زند.

داریوش یزدانی

داریوش یزدانی متولد 12 خرداد 1356 از شهر شیراز استو یزدانی فوتبالش را از همان شهر زادگاهش شروع کرد و با درخشش در برق شیراز و پیام مشهد به استقلال رسید. داریوش یزدانی با درخشش در استقلال توانست نامی برای خودش دست و پا کند و در سال 1998 با پیشنهاد تیم بایرن لورکوزن رو به رو شد. یزدانی یک فصل در بایرن لورکوزن توپ زد و بعد از آن دوباره به استقلال بازگشت. داریوش یزدانی با حضور در ترکیب ثابت استقلال توانست خودش را به فوتبال ایران معرفی نماید. سپس به بلژیک رفت و در باشگاه رویال شارلوا با محمدرضا مهدوی هم باشگاه شد. در بلژیک سه سال بازی کرد. سپس به تیم داماش گیلان رفت ولی پس از گذراندن یک فصل ناموفق، به سایپا رفت و با تیم علی دایی، در آن فصل قهرمان لیگ برتر ایران شد. آخرین باشگاه یزدانی لس آنجلس بلوز بود.

کاوه رضایی

کاوه رضایی  16 فروردین 1371 در کرمانشاه به دنیا آمد. او 6 سال در جوانان فولاد خوزستان بازی کرد و در سال 2009 توانست به بزرگسالان فولاد راه پیدا کند. کاوه 3 سال در فولاد گذراند و در سال 2012 سایپایی شد. این مهاجم بعد از دو سال به عضویت ذوب آهن در آمد و در این تیم اصفهانی هم دو سال بازی کرد که سرانجام در سال 2016 به استقلال ملحق شد. او یک فصل درخشان در استقلال سپری کرد و ال بعد با پیشنهاد شارلوا رو به رو شد. کاوه رضایی توانست در یک فصل برای شارلوا 19 گل به ثمر برساند و مدعی کسب جایزه گاو طلایی شود؛ جایزه ‌ای که هر ساله به بهترین گلزن لیگ بلژیک داده می ‌شود. کاوه رضایی هم اکنون در شارلوای بلژیک توپ می زند.

میلاد محمدی

میلاد متولد 7 مهر 1372 است. فوتبال او از جوانان پرسپولیس شروع شد و بعد از عضویت در تیم های جوانان داماش و نیروی زمینی، در سال 2014 به بزرگسالان راه آهن ملحق شد. میلاد محمدی بعد از 2 فصل بازی در این تیم، توجه احمد گروژنی روسیه را به خود جلب کرد. میلاد تا سال 2019 در این تیم عضویت داشت و 78 بار برای احمد گروژنی به میدان رفت. میلاد محمدی در سال 2019 به خنت بلژیک پیوست و تا امروز هم عضو همین تیم بلژیکی است.

علیرضا اسماعیلی فر

علیرضا اسماعیلی فر  متولد 25 شهریور 1353 است. او فوتبالش را از جوانان پرسپولیس شروع کرد و در سال 1996 به بزرگسالان راه پیدا کرد و بعد از بازی در این تیم به مقاومت سپاسی ملحق شد. او از مقاومت سپاسی در سال 2000 به شارلوای بلژیک رفت. اسماعیلی فر در اسل 2003 به پرسپولیس بازگشت و تا 2008 در این تیم بود. این باریکن سرانجام در سال 2011 با پیراهن شهرداری بندر ماهشهر از فوتبال خداحافظی کرد.

مهرداد میناوند

مهرداد میناوند در تاریخ 9 آذر 1354 در تهران به دنیا آمد. این بازیکن فوتبالش را از پاس تهران آغاز کرد. مرحوم میناوند در سال 1374 به تیم محبوبش پرسپولیس پیوست و سه سال در این تیم بازی کرد. مهرداد در سال 1377 توجه تیم اشتورم گراتس اتریش را به خود جلب کرد و عضو این تیم شد و توانست 67 بار پیراهن این تیم را بر تن کند. رویارویی میناوند با دیوید بکام و منچستر یونایتد، یکی از ویژه ترین بازی های تاریخ لژیونرهای ایران در اروپا است. مرحوم میناوند بعد از یک فصل بازی در شارلوای بلژیک، به الشباب پیوست و پس از آن در سال 1382 دوباره به پرسپولیس بازگشت و 19 بار دیگر پیراهن سرخپوشان را بر تن کرد. میناوند فصل بعدش به سپاهان رفت و فصل بعد از آن ‌هم در راه ‌آهن توپ زد. مرحوم میناوند در سال 1384 از فوتبال خداحافظی کرد. مهرداد میناوند در تاریخ 8 بهمن 1399 بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت.

مرتضی پورعلی گنجی

مرتضی پورعلی گنجی 30 فروردین 1371 در بابل به دنیا آمد. او فوتبالش را از جوانان پیکان بابل شروع کرد. مرتضی پس از حضور در تیم های جوانان پاس تهران، احسان ری و نفت تهران، در سال 2010 به بزرگسالان نفت تهران پیوست و 5 سال در این تیم گذراند. پورعلی گنچی در سال 2015 به تیانجین تدای چین پیوست و یک فصل در این سوپرلیگ چین توپ زد. پورعلی ‌گنجی در سال 2016 با امضای قراردادی رسمی به مدت یک سال به تیم السد قطر پیوست و تا سال 2018 در این تیم توپ زد. پوعلی گنجی در اسل 2018 به بلژیک رفت و عضو تیم اوپن شد و 6 بار هم برای آنها به میدان رفت. پورعلی گنجی هم اکنون عضو تیم شنژن چین است.

محمدرضا مهدوی

محمدرضا مهدوی در سال 1994 در بهمن کرج فوتبالش را آغاز کرد و 6 سال در این تیم گذراند. مهدوی در سال 2000 به استقلال پیوست و ر همان سال با پیشنهاد شارلوا مواجه شد. مدوی سه سال در این تیم توپ زد و به ایران بازگشت. مهدوی بعد از بازگشت به ایران، عضو تیم پرسپولیس شد و دو سال در این توپ زد. مهدوی در آخر با پیراهن استقلال اهواز از فوتبال خداحافظی کرد.

رضا ترابیان

رضا ترابیان 7 تیر 1350 در شهرری متولد شد. او فوتبال حرفه ای را در فتح تهران آغاز کرد و بعد از 3 فصل بازی در این تیم به پرسپولیس تهران پیوست. او بعد از یک فصل بازی در این تیم به بالستیر سگاپور پیوست. ترابیان در سال 1998 به استاندارد لیژ بلژیک پیوست و یک فصل در این تیم گذراند. ترابیان 1999 به ایران بازگشت و تا 2005 در پاس تهران توپ زد و پیراهن همین تیم هم از فوتبال خداحافظی کرد.

امید ابراهیمی

امید ابراهیمی 24 شهریور 1366 در نکا به دنیا آمد. امید فوتبالش را از شهرداری نکا و بانک ملی آغاز کرد و در سال 2009 به شهرداری بند عباس ملحق شد. او بعد از یک فصل بازی در این تیم به سپاهان اصفهان پیوست و طی 4 فصل، 118 بار پیراهن این تیم را بر تن کرد. ابراهیمی در سال 2014 به عضویت استقلال در آمد و 4 فصل فوق الهاده را در این تیم گذراند.  هافبک تیم ملی ایران در سال 2018 به الاهلی قطر ملحق شد و در همان سال به صورت قرضی به اوپن بلژیک رفت. امید در حال حاضر در الاهلی توپ می زند و یکی از مهره های کلیدی این تیم به شمار می رود.

علیرضا بیرانوند

علیرضا بیرانوند در تاریخ 30 شهریور 1371 در خرم آباد لرستان به دنیا آمد. علیرضا بیرانوند به گفته خودش بدون اطلاع از خانواده اش به تهران آمد تا رویایش را دنبال کند. او در رده جوانان کار خود را آغاز کرد و حتی جای خوابی در تهران نداشت! علیرضا بیرانوند همزمان با تمرینات فوتبالش، به دلیل نداشتن جای خواب و ... انواع و اقسام کارها را انجام داد، از کار کردن در کارواش تا فست فود... بیرانوند در سال 1390 به بزرگسالان نفت پیوست. او بعد از سپری کردن 5 سال در نفت، در سال 95 به پرسپولیس پیوست و توانست به همراه سرخپوشان قهرمانی های متعددی کسب کند و تبدیل به انتخاب اول سرمربی تیم ملی ایران برای حفاظت از درواره تیم ملی شود. بیرو در سال 2020 به رویال آنتورپ پیوست تا بتواند رویایش را در اروپا دنبال کند.

قسمت های قبلی سفرای ایران در چهارگوشه جهان:

سفرای ایران در چهارگوشه جهان؛ ماتادورهای ایرانی در اسپانیا

سفرای ایران در چهارگوشه جهان؛ سری آ میزبان دو ایرانی

سفرای ایران در چهارگوشه جهان؛ سامان تنها نماینده ایران در فرانسه

​سفرای ایران در چهارگوشه جهان؛ آقا کریم اولین مهمان انگلستان

سفرای ایران در چهارگوشه جهان؛ لیست بلند بالای لژیونرها در آلمان

سفرای ایران در چهارگوشه جهان؛ طارمی پرچمدار ایران در پرتغال

سفرای ایران در چهارگوشه جهان؛ آقای گل های ایرانی در هلند

سفرای ایران در چهارگوشه جهان؛ سردار، محبوب روسی ها

سفرای ایران در چهارگوشه جهان؛ بختیار، جدیدترین لژیونر ایران در سوئد

سفرای ایران در چهارگوشه جهان؛ عملکرد خوب الهیار و شهاب در اوکراین

سفرای ایران در چهارگوشه جهان؛ مهرداد میناوند مهمان ویژه اتریشی ها

سفرای ایران در چهارگوشه جهان؛ کرواسی میزبان 4 ایرانی

سفرای ایران در چهاگوشه جهان؛ لیست بلند بالای ایرانی ها در ترکیه

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو