دلاربازان در انتظار خبر فردا

4

1400/1/19

10:37


با وجود رشد قیمت دلار در بازار نقدی اما در بازار پشت خطی قیمت دلار افت کرد.

قیمت دلار در معاملات پشت خطی روز چهارشنبه در مسیر نزولی قرار گرفت. در آخرین ساعات روز چهارشنبه اسکناس امریکایی حتی زیر مرز ۲۵ هزار تومانی معامله شد. کاهشی‌ها تاکید دارند که بازار تحت تاثیر ادامه مذاکرات وین در روز جمعه است. در واقع بخشی از معامله گران خرید های خود را به صورت محتاطانه متوقف کرده‌اند تا نتیجه مذاکرات مشخص شود. در مقابل عده دیگری باور دارند، کاهش انتهای وقت روز چهارشنبه پشتوانه بنیادی ندارد. از نگاه آن حتی اخبار انتشار یافته از مذاکرات وین چندان مثبت نبوده است. برخی منابع گزارش داده‌اند که امریکا در ازای آزادسازی بخشی از دارایی‌های بلوکه شده ایران خواستار توقف غنی‌سازی شده است.

یک سیگنال قوی

اخبار ضد و نقیض روزهای اخیر موجب شده است که دلار رفت و برگشت‌های قیمتی زیادی را تجربه کند. با این حال، اسکناس امریکایی هرگز نتوانسته است خود را بالای محدوده ۲۵ هزار و ۳۰۰ تومانی تثبیت کند و از آن سو در برابر افت به زیر محدوده ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومانی مقاومت کرده است. شکست هر کدام از این محدوده‌ها به عنوان یک سیگنال قوی به خریداران و فروشندگان دلار عمل خواهد کرد. عده‌ای از تحلیل گران فنی باور دارند در صورت شکست محدوده ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومانی، هدف ۲۳ هزار و ۳۰۰ تومانی فعال خواهد شد. در مقابل شکست محدوده ۲۵ هزار و ۳۰۰ تومان، بازار را به سوی مرز ۲۶ هزار تومانی هدایت خواهد کرد. دلار در تعطیلات عید توانست به بالای مرز ۲۶ هزار تومانی برود ولی نتوانست خود را تثبیت کند.

در روز جاری برای معامله گران دلار، محدوده ۷ هزار تومانی درهم نیز مورد توجه خواهد بود. برخی معامله گران نیز عنوان می‌کنند در صورت شروع معاملات هرات زیر مرز ۲۵ هزار تومانی، انتظارات معامله گران داخلی کاهشی تر خواهد شد. تحلیل گران فنی به معامله گران توصیه کرده‌اند در بازار امروز در محدوده ۲۵ هزار تا ۲۵ هزار ۵۰ تومان فروشنده باشند. از آن طرف نیز حد ضرر را در محدوده ۲۴ هزار و ۸۵۰ تومان قرار داده‌اند. در واقع اگر قیمت دلار از این سطح پایین تر رفت معامله گران موقتا از بازار خارج شوند. در آخرین روز کاری بازار ارز احتمال احتیاط نیز بالا است زیرا مذاکرات وین در روز جمعه در پیش است. با وجود اخبارهای مختلف نظرسنجی‌ها درون بازار نشان می‌دهد یک و سوم از فعالان به این مذاکرات خوش بین هستند. عددی که شاید نتواند اثر‌گذار جدی بر کاهش قیمت داشته باشد اما می‌تواند ترمز صعود در کوتاه مدت باشد.

 

منبع: اقتصاد نیوز

مطالب مشابه