اگر نان را حذف کنیم لاغر می شویم؟

3

1400/1/19

16:51


تغییرات غذایی در دوران رژیم لاغری گاه با توصیه‌های مختلف و کم کردن مواد غذایی و حتی حذف برخی از خوراکی های کم ارزش همراه است. البته در رژیم‌های اصولی همه گروه‌های غذایی از جمله نان در برنامه روزانه فرد وجود دارد اما توجه به چند نکته در انتخاب نوع و مقدار نان اهمیت خواهد داشت.

اگر نان را حذف کنیم لاغر می شویم؟

به گزارش بهداشت نیوز، در ادامه این مطلب، به 3 نکته در خصوص مصرف نان در حین کاهش وزن اشاره خواهیم کرد که عبارتند از:


1. کنار گذاشتن نان سفید

علاوه بر دوران رژیم لاغری، همیشه توصیه بر این است تا مصرف نان‌هایی مانند باگت که از آرد سفید تهیه می‌شود، به‌حداقل برسد. این نوع نان سبب افزایش سریع قند خون شده و در نتیجه انسولین در حد زیادی ترشح می‌شود. افزایش ترشح انسولین از این جهت نامطلوب است که زمینه‌ساز تجمع چربی خواهد بود.


2. ارجحیت دادن به مصرف نان

بهترین نوع نان، نان‌های تهیه شده از آرد سبوس‌دار است. البته در مورد این نان‌ها نیز باید توجه کرد که از مخمرهای فوری و به‌خصوص جوش‌شیرین استفاده نشود. مزیت نان‌های سبوس‌دار مقدار فراوان فیبرهای غذایی است که هضم آرامی دارند و احساس سیری را برای مدت طولانی‌تری حفظ می‌کنند. همچنین، استفاده از خمیرمایه و فرصت کافی برای عملکرد آن در خمیر نان نیز باعث می‌شود تا نیاز غذایی باکتری‌های فلور روده‌ای تامین شود که این نکته در کاهش وزن نقش دارد.


3. مقدار نان مصرفی

نان یکی از منابع اصلی تامین انرژی است و از نظر مقدار می‌توان دریافت روزانه آن را به 60 گرم رساند. البته گاه جایگزینی با دیگر غلات امکان حذف در یک روز را می‌دهد. از طرفی، مصرف مداوم نان‌های حاوی نمک زیاد نیز اصلا توصیه نمی‌شود و در دوران رژیم لاغری به‌دلیل احتباس آب بدن ممکن است مانع از رسیدن به هدف مورد نظر شود. از نظر زمان مصرف نان نیز نمی‌توان زمان دقیقی را همیشه معرفی کرد و این نکته معمولا به عادت ها و ذائقه فرد بستگی دارد.


منبع: هفته نامه سلامت

تصویری


ویدئو