جستجوگر نام فرزند

جستجوگر نام فرزند


منبع: نی نی بان

13

1400/1/29

14:09


انتخاب نام برای کودک می‌تواند فرآیندی سخت باشد. از این گذشته، نام بخشی غیرقابل حذف از هویت یک کودک است که می‌تواند بر شخصیت و زندگی او تاثیرگذار باشد.
از صدا و هجی گرفته، تا اهمیت و محبوبیت خانوادگی، فاکتورهای زیادی وجود دارد که باید در مورد نام نوزادان در نظر گرفته شود.
اسم کودک، یکی از اولین هدایایی است که شما به کودک می‌دهید، بنابراین باید آن را به گونه‌ای انتخاب کنید که مناسب باشد.


جستجوگر نام فرزند


انتخاب نام فرزند، چه معیارهایی دارد؟
خوب است برای نامگذاری فرزندتان این معیارها را در نظر بگیرید:

1. سبک من چیست؟
اولین چیزی که لازم است بدانید این است که آیا می‌خواهید به سمت نام‌های غیرمعمول، جالب، قدیمی، یا محبوب بروید.
آیا نامی که انتخاب می‌کنید، راحت تلفظ می‌شود، همه‌گیر است، یا عجیب؟

موقع انتخاب اسم کودک به این موضوع هم فکر کنید: شما فقط برای یک کودک در برهه یک سالگی تا چهار-پنج سالگی اسم انتخاب نمی‌کنید. این نام در بزرگسالی هم همراه او است! بنابراین شاید برخی از اسم‌ها مناسب افراد بزرگسال نباشد.


2. ببینید اسمی که دوست دارید، چقدر محبوب است؟
با مراجعه به سایت ثبت احوال می‌توانید ببینید که نام مد نظرتان چقدر به روز است، چند نفر آن را انتخاب کرده‌اند، یا این‌که برای انتخاب آن مجاز هستید، یا نه.
والدین امروز فشار زیادی به خود وارد می‌کنند تا نامی منحصر به فرد پیدا کنند.
هنگام تجزیه و تحلیل محبوبیت نام، همچنین مهم است که از خود بپرسید آیا منحصر به فرد بودن نام برایتان مهم است و چرا؟


انتخاب اسم فرزند


3. آیا دوست دارم این اسم را صدا بزنم؟
از خود بپرسید نامی را که مد نظر دارید، چه صوتی دارد؟ چند بار آن را صدا بزنید. چه حسی از صدا زدن کودکتان به این نام دارید؟
این را در نظر داشته باشید که انتخاب نام بر اساس محبوبیت، مذهبی بودن، سنت‌های خانوادگی و معنا، همگی معیارهای خوبی برای انتخاب نام هستند.
اما نباید فراموش کنید که شما به عنوان پدر یا مادر باید آن نام را دوست داشته باشید و از صدا زدن فرزندتان به این نام لذت ببرید.

4- آیا نامی که انتخاب کرده‌اید، به فرزندتان استقلال می‌دهد؟
شاید مفهوم این جمله، چندان آسان نباشد. مثال می‌زنم: آیا می‌خواهید نام یک شخصیت برجسته تاریخی یا مذهبی را برای فرزندتان انتخاب کنید؟ خیلی هم خوب است، اما شاید کودکتان دوست نداشته باشد هم‌نام یک شخصیت تاریخی باشد و تحت تاثیر این نام قرار بگیرد. به این موضوع هم فکر کنید.
همچنین مطمئن شوید که اسم انتخابی‌تان، معنای منفی ندارد.


بیشتر بخوانید: دعوا بر سر اسم کودک


انتخاب اسم



5- می‌خواهید نام‌های مذهبی و سنتی را انتخاب کنید؟
وقتی زمان انتخاب نام کودک فرا می‌رسد، بعضی از والدین می‌خواهند سنت‌های مذهبی را رعایت کنند، به یکی از اعضای خانواده خود احترام بگذارند یا به میراث فرهنگی خود، ادای احترام کنند.
بله! چرا که نه؟!
ممکن است برخی از اسم‌ها قدیمی شده باشند، اما دوباره مد شوند.

6. آیا اسم انتخابی‌تان بیش از حد کوچک است؟
موقع انتخاب اسم کودک به این موضوع هم فکر کنید: شما فقط برای یک کودک در برهه یک سالگی تا چهار-پنج سالگی اسم انتخاب نمی‌کنید. این نام در بزرگسالی هم همراه او است! بنابراین شاید برخی از اسم‌ها مناسب افراد بزرگسال نباشد.

در انتخاب نام، رویکردی متمرکز بر شادی داشته باشید. یعنی چه؟ یعنی عاشق نامی باشید که برای فرزندتان انتخاب کرده‌اید. گزینه‌هایتان را به نام‌هایی که واقعا عاشقش هستید، محدود کنید. در این صورت، اگر فرزندتان از شما بپرسد: «چرا این اسم را برای من انتخاب کردی»، جواب خوبی خواهید داشت: «چون عاشقش بودم.»

نامگذاری یک کودک، می‌تواند یک تمرین تخیلی باشد. به هر حال، ما از کسی نام می‌بریم که هرگز او را ندیده‌ایم.

7. آیا من و شریک زندگی‌ام در انتخاب نام، با هم موافق هستیم؟
اختلاف نظر در مورد انتخاب نام کودک برای والدین، یک اتفاق معمول است. به هر حال شما و همسرتان از دو فرهنگ خانوادگی متفاوت هستید. شاید یکی از شما نام‌های مذهبی را دوست داشته باشد و دیگری نام‌های تاریخی. شاید شما بخواهید یک اسم به روز انتخاب کنید و همسرتان ترجیح بدهد نام مادربزرگش را روی دخترتان بگذارد.
اگر به توافق نمی‌رسید، شاید بهتر باشد یکی از شما حرف آخر را بزند.
یا اگر اختلافات اساسی دارید، بهتر است به این موضوع فکر کنید که این اختلاف نظر شما از لحاظ سبک اسم است یا به احساستان ربط دارد.
در هر صورت، بهتر است به توافق برسید. به خاطر این مساله، دل‌چرکین نشوید و جزو خانواده‌هایی هم نباشید که پدر و مادر، هر کدام، کودک را به یک نام متفاوت صدا می‌زنند.


بیشتر بخوانید: انتخاب نام فرزند، اختلاف بین زوجین


انتخاب نام فرزند



8- آیا فرزند من با اطمینان خود را معرفی می‌کند؟
این‌ها هم سئوال‌های خوبی است: آیا فرزندتان موقع معرفی خود به راحتی نامش را بیان می‌کند؟ نام او طوری است که ممکن است مورد تمسخر قرار بگیرد؟ با نام او می‌توان شوخی کرد؟
بهتر است از انتخاب نام‌های مبهم و پیچیده، با تلفظ‌های سخت بپرهیزید.
از منظر کودک هم به این نام نگاه کنید. آنچه شما دوست دارید و فکر می‌کنید زیبا است، لزوما ممکن است برای فرزندتان زیبا نباشد.


بیشتر بخوانید: انتخاب اسم دوقلو دختر و پسر


9. معنی این اسم چیست؟
شاید نامی زیبا انتخاب کرده باشید، اما معنای آن خوب نباشد. بهتر است در انتخاب چنین نام‌هایی تجدید نظر کنید. حتما معانی مختلف یک نام را در نظر بگیرید و ببینید معنای خوبی دارد یا نه.

10. آیا من با خوشحالی این نام را صدا می‌زنم؟
در انتخاب نام، رویکردی متمرکز بر شادی داشته باشید. یعنی چه؟ یعنی عاشق نامی باشید که برای فرزندتان انتخاب کرده‌اید. گزینه‌هایتان را به نام‌هایی که واقعا عاشقش هستید، محدود کنید.
در این صورت، اگر فرزندتان از شما بپرسد: «چرا این اسم را برای من انتخاب کردی»، جواب خوبی خواهید داشت: «چون عاشقش بودم.»


انتخاب اسم فرزند


11. چطور نام فرزند را انتخاب کنیم؟
بله! می‌توانید فقط به نام‌هایی که دوست دارید، بسنده کنید. شاید بخواهید به سنت‌های خانوادگی پایبند باشید و مثلا نام پدر، مادر، پدربزرگ، دایی، عمه و ... را برای کودکتان برگزینید.
ممکن است به سراغ نام‌های مذهبی بروید و ... اما اگر گزینه‌ای پیش رو ندارید، می‌توانید به سایت ثبت احوال سر بزنید، به کتاب‌های نام فرزند مراجعه، یا در فضای مجازی، جست و جو کنید.
با توجه به مواردی که گفتیم، نام‌ها را محدود کنید و سپس بهترین نام را برگزینید.

مطالب مشابه


تصویری


ویدئو