محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با نیکلا ساکوویچ وزیر امور خارجه صربستان با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران و صربستان دارای روابط دیرینه می باشند، گفت: هر دو کشور در جهت حفظ استقلال خود و مبارزه با یکجانبه گرایی تلاش کرده اند و ارتباط قوی‌تر بین تهران و بلگراد می تواند به روابط مستحکم در جهت همکاری های همه جانبه منتهی شود.

قالیباف با اشاره به ظرفیت های دو کشور، افزود: حجم روابط اقتصادی ایران و صربستان در حد ظرفیت های موجود و متناسب با سطح مناسبات سیاسی نیست.

وی در ادامه بر ضرورت گسترش همکاری ها در حوزه های اقتصادی، تجاری، صنعتی، کشاورزی، فرهنگی و گردشگری تاکید کرد و افزود: ایران و صربستان، هر دو تجربه ایستادگی در مقابل فشارهای آمریکا در حوزه اقتصادی و سیاسی را دارند.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این که امروز بهترین شرایط برای عمق بخشیدن به مناسبات دو کشور ایجاد شده است، گفت: ما معتقدیم می توان حجم مبادلات را به چند برابر افزایش داد.

قالیباف با اشاره به سابقه همکاری پارلمانی مطلوب بین ایران و صربستان، از اعلام آمادگی مجلس یازدهم برای گسترش روابط پارلمانی بین دو کشور خبر داد و بر اهمیت نقش گروه های دوستی- پارلمانی و کمیسیون های تخصصی پارلمانی تاکید کرد.

وی با اشاره به اهمیت دیپلماسی پارلمانی، از رئیس پارلمان صربستان برای سفر به جمهوری اسلامی ایران دعوت کرد.

در ادامه این دیدار،  وزیر خارجه صربستان با اشاره به اینکه ایران کشور مهمی است و صربستان برای رابطه با ایران اهمیت قائل است، افزود: مردم جمهوری صربستان احترام زیادی برای تلاش موفق ایران در حفظ استقلال و آزادی قائل هستند. ما شرایط ایران را به خوبی درک می کنیم و معتقدیم با درایت مقامات ایران، این شرایط سپری خواهد شد اما آن را فرصتی می دانیم که می توان دوستان حقیقی روزهای سخت را شناخت.

ساکوویچ از حمایت همه جانبه ایران از حفظ تمامیت ارضی و حاکمیت صربستان قدردانی کرد و یادآور شد: ما معتقدیم که باید از طریق روابط سیاسی برای بهبود روابط اقتصادی و سیاسی بین کشورها اقدام کرد؛ ضمن اینکه آماده هستیم از فرصت ایجاد شده برای ارتقای هر چه بیشتر مناسبات پارلمانی استفاده کنیم.

وی افزود: ما آماده همکاری با ایران در حوزه های صنعتی، اقتصادی، کشاورزی و بهداشتی هستیم، ضمن اینکه باتوجه به توان ایران در تولید دارو و واکسن، لازم است در این زمینه ها و به منظور مبارزه با ویروس کرونا به تبادل تجربیات بپردازیم.

وزیر خارجه صربستان تاکید کرد: در شرایط دشوار کنونی که با همه گیری بیماری کرونا مواجه هستیم، حتی یک صحبت دوستانه با هدف تبادل تجربیات می تواند نتایج مثبتی از نظر اقتصادی و تجاری به همراه داشته باشد.